Pražský maraton vyhrál Bahrajňan Dazza, Salpeterová posunula ženský rekord

Izraelská reprezentantka Lonah Salpeterová vyhrála Pražský maraton v novém traťovém rekordu 2:19:44. Dostala se tím na čtvrté místo letošních světových tabulek. Mužské traťové maximum odolalo. Vítězný marocký rekordman Mahdžúb Dazza za devět let starým výkonem Keňana Eliuda Kiptanuie zaostal časem 2:05:58 o devatenáct sekund.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 11:57 5. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská reprezentantka Lonah Salpeterová vyhrála Pražský maraton v novém traťovém rekordu

Pražský maraton, ilustrační foto | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Českým šampionem se stal Vít Pavlišta, jenž časem 2:16:30 splnil svazovou normu pro účast na mistrovství světa. Za účastnickým limitem mezinárodní federace IAAF ale o půlminutu zaostal, takže mu start na podzimním šampionátu v Dauhá těsně unikl.

Pražský maraton omezí hromadnou dopravu. Policie žádá řidiče, aby se vyhnuli centru města

Číst článek

Druhá žena dubnového půlmaratonu v Praze Salpeterová si vylepšila osobní rekord o čtyři a půl minuty. Po deseti kilometrech se odpoutala od soupeřek a nezpomalil ji ani sólo běh po odstoupení vodiče kolem 30. kilometru.

„Dělal mi trochu problémy vítr, který foukal ze strany. Měla jsem chvílemi potíže udržet balanc. Ale jinak bylo počasí ideální. Jsem naprosto šťastná, je to splněný sen zaběhnout pod 2:20,“ uvedla v rozhovoru s Českou televizí.

Mužský závod se rozhodoval v závěru. Dazza, který v Praze běžel ještě před oficiálním potvrzením přestupu pod vlajkou Bahrajnu, zaútočil na hranici 40. kilometru a Etiopana Dawita Woldeho za sebou nakonec nechal o 20 sekund.

„Jsem nadšený a šťastný, že jsem vyhrál poprvé v kariéře velký maraton,“ pochvaloval si Dazza. Třetí příčku obsadil další Etiopan Aychew Bantie (2:06:23). Favorizovaný Keňan Amos Kipruto (2:06:46) v závěru odpadl a skončil čtvrtý.

Pavlišta po 25. kilometru utekl obhájci titulu Jiřímu Homoláčovi a zopakoval titul z roku 2015. „Konečně maraton, který se mi povedl, ten čas je výborný,“ radoval se čtyřiatřicetiletý liberecký závodník, který si o minutu a 21 sekund vylepšil čtyři roky starý osobní rekord.

Půlmaratonský šampion Homoláč (2:21:23), který se na přelomu týdne potýkal s nachlazením, na něj nakonec ztratil bezmála pět minut. Bronz získal Petr Pechek (2:22:21), který prodloužil medailovou sérii trvající od roku 2009.

Mezi ženami potřetí za sebou vyhrála domácí šampionát Petra Pastorová (2:42:22), která už získala celkově pátý český titul. Dvaačtyřicetiletá vytrvalkyně využila absence bronzové medailistky z ME Evy Vrabcové Nývltové i limitářky pro MS Marcely Joglové a hned v úvodu českým konkurentkám utekla. Nakonec měla téměř pětiminutový náskok před Terezou Ďurdiakovou (2:47:16). Třetí skončila Barbora Jíšová (2:48:09).

Pražský maraton:
Muži: 1. Dazza (Mar.) 2:05:58, 2. Wolde 2:06:18, 3. Bantie (oba Et.) 2:06:23, 4. Kipruto 2:06:46, 5. Yego (oba Keňa) 2:07:30, 6. Daoud (Šp.) 2:08:14, ...14. (1. v MČR) Pavlišta (Slovan Liberec) 2:16:30, 17. (2.) Homoláč (Univerzita Brno) 2:21:23, 18. (3.) Pechek (Maratonstav Úpice) 2:22:21.
Ženy: 1. Salpeterová (Izr.) 2:19:46, 2. Esheteová (Bahrajn) 2:22:39, 3. Yalewová (Et.) 2:24:34, 4. Taylorová (USA) 2:26:27, 5. Cheruiyotová 2:27:16, 6. Jepkurgatová (obě Keňa) 2:29:10, ...14. (1.) Pastorová (MK Seitl Ostrava) 2:42:22, 15. (2.) Ďurdiaková (Olymp Brno) 2:47:16, 16. (3.) Jíšová (USK Praha) 2:48:09.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít