Premier League - souhrn dohrávek tohoto týdne

23.04.2019, 22:41, aktualizováno 24.04.2019, 22:55
Komentáře a souhrny
Manchester City zvládl derby a jde do vedení. Tottenham se v utkání s Brightonem hodně natrápil, nakonec se ale trefil Eriksen a zajistil favoritovi důležité tři body. Ty jsou o to důležitější, že Arsenal prohrál ve Wolverhamptonu. Southampton remizoval na půdě Watfordu a jeho útočník Shane Long se stal autorem nejrychlejší branky v historii Premier League...

Manchester United - Manchester City 0:2

24.04.2019 21:00

Góly: 54. Bernardo Silva, 66. Leroy Sané

Zhruba hodinu trvaly naděje fanoušků Manchesteru United, že městského konkurenta oberou o body a ztíží mu tak boj o titul. Po bezbrankové první půli se Citizens ujali vedení zásluhou Bernarda Silvy, během čtvrthodiny přidal druhou branku Sané.

První vážnější ohrožení branky přišlo v devatenácté minutě. Bernardo Silva dostal od jmenovce Davida míč kousek za hranici velkého vápna a z první vypálil, s jeho dělovkou si poradil De Gea a okamžitě rozehrál. Z následného protiútoku vyslal Lingard Rashforda, jemuž balón na poslední chvíli odehrál od nohy vyběhnuvší Ederson. Rashford byl zřejmě při chuti a o pár chvil později vyzkoušel z dobrých třiceti metrů prudkou padavou ránu, jež skončila nad.

Bleděmodří si tlak vytvořili až před koncem poločasu. Nejprve po famózní kombinaci Gündogana, Agüera a Sterlinga se poslední jmenovaný dostal do zakončení, De Gea proti němu zasáhl a udržel míč v rukou před dobíhajícím Agüerem. David Silva následně našel v dobré pozici právě argentinského snajpra, jemuž však rána nesedla a pálil výrazně mimo prostor tří tyčí.

Po přestávce jako první zahrozili Red Devils, nebezpečí zabránila defenziva, která Pogbovi včas míč odebrala. Předzvěst branky přišla ve třiapadesáté minutě. Gündogan přesným pasem našel ve vápně Silvu, ten si míč zpracoval a posunul na Saného. Rychlonohý křídelník vyslal přízemní centr, který horko těžko odehrál Lindelöf.

Guardiolovi svěřenci tak udeřili až z další, relativně nenápadné, akce. Tu opět rozehrál Gündogan, když na pravé straně našel volného Bernarda Silvu. Portugalec si míč navedl na střed a schován za jedním z obránců poslal na přední tyč přízemní střelu. De Gea ji pravděpodobně viděl pozdě a nestihl se přemístit včas.

Stav 0:1 nemusel trvat dlouho. Bernardo převzal pas od Saného a sklepl míč na vápno Agüerovi. Jeho pokus z voleje bravurním zákrokem zneškodnil pohotový gólman. Hra měla rychlý spád a brzy mohlo být vyrovnáno. Rashfordův centr byl sice zneškodněn, avšak míč k němu propadl ještě jednou a anglický útočník zkusil z brankové čáry dát míč do ohně. Poloodkrytou klec měl před sebou Lingard, jenže promáchl.

A tak se Citizens znovu přiblížili titulu. Sterling nabral rychlost a po pravé straně vyvezl míč, který následně přenesl na druhý okraj vápna Saném, který se nerozmýšlel a z druhého doteku vypálil. Jeho pokus se i s přispěním zaváhání De Gey octl v síti a Manchester City navýšil své vedení.

Asi patnáct minut před koncem se ještě Rudí ďáblové pokusili o zahájení posledního odporu, jenže ani Lukaku, ani Rashford neuspěli a nepomohli svému týmu zvrátit nepříznivý vztah. Ten tak zůstává na šestém místě s tříbodovou ztrátou na Ligu mistrů, Citizens vedou o bod před Liverpoolem.

Více informací k zápasu

Wolverhampton Wanderers - Arsenal FC 3:1

24.04.2019 20:45

Góly: 28. Rúben Neves, 37. Matt Doherty, 45+2. Diogo Jota - 80. Sokratis

Další venkovní zápas Arsenalu, další porážka. Tentokráte severolondýnský celek padl na hřišti obávaného Wolverhamptonu, který si výhrou 3:1 připisuje po Tottenhamu, Manchesteru United a Chelsea další cenný skalp favorizovaného soupeře. Domácí uštědřili protivníkovi lekci z efektivity, když třikrát skórovali ještě do přestávky a poskočili tak na sedmé místo, zatímco týmu Unaie Emeryho protéká boj o postup do Ligy mistrů mezi prsty.

Arsenal vstoupil do utkání sebevědomě a soupeři v úvodních pasážích takřka nepůjčil míč. Ani drtivá územní převaha Kanonýrů však v žádnou větší brankovou příležitost nevyústila, neboť všechny slibné kombinace okolo pokutového území postrádaly tu správnou finální přihrávku či zpracování.

To domácí byli mnohem nekompromisnější. Zatímco v minulém kole se Wolves proti Brightonu po celý zápas trápili v zakončení a museli se spokojit s bezbrankovou remízou, tentokráte jim stačily tři střely na bránu k tomu, aby se do přestávky ujali drtivého vedení 3:0.

Nejprve se krátce před uplynulou půlhodinou hry prosadil z přímého kopu Ruben Neves, jenž ladně překonal hráčskou zeď a Bernd Leno plachtil k tyči marně. Průlom skóre dodal Wolverhamptonu na odvaze a netrvalo dlouho, než se na stadionu Molineux slavilo podruhé. Raúl Jiménez ještě v nadějné pozici neuspěl, ovšem po nakrátko rozehraném rohu neuhlídala defenziva Arsenalu Matta Dohertyho, jenž se dostal k míči před vyběhnuvším Lenem a jemně jej hlavou přizvedl do sítě. Katastrofální poločas z pohledu Kanonýrů pak v nastavení dokonal Diogo Jota, jenž využil špatné Xhakovy rozehrávky a z úniku procpal míč pod Lenem do třetice.

Vzhledem k početným absencím včetně Piérra-Emericka Aubameyanga ani neměl Unai Emery příliš možností se sestavou výrazněji zahýbat, a tak se výjimečně žádné poločasové střídání na straně Arsenalu nekonalo. Hosté sice po změně stran pokračovali v převaze, ovšem konsolidovaná obrana Wolves je úspěšně držela na uzdě v dostatečné vzdálenosti od brankáře Patrícia a portugalský brankář i nadále zůstával zcela bez práce.

Ani s příchodem dvojice Guendouzi-Kolašinac se trápení Arsenalu nezmenšilo a mohlo být dokonce ještě hůř, když Jiménez v další dobré šanci nevypálil vedle. Až deset minut před koncem se hosté procpali k první střele mezi tři tyče a stejně jako v případě Wolves také oni skórovali, když se ze Xhakova rohového kopu prosadil hlavou Sokratis Papastathopoulos. Víc už toho ale Kanonýři nestihli a s druhou porážkou v řadě výrazně krátí své šance na ukořistění čtvrtého místa. Wolves naopak díky dalšímu cennému skalpu poskočili na sedmou příčku.

Watford FC - Southampton FC 1:1

23.04.2019 20:45

Góly: 90. Andre Gray - 1. Shane Long

Hráči Southamptonu udělali další důležitý krok k záchraně, když trochu překvapivě obrali o body domácí Watford. A mohli brát body dokonce tři, zásluhou nejrychlejšího gólu historie Premier League v podání Longa od začátku vedli, až v závěru srovnal Gray.

Hned v úvodních vteřinách po rozehrávce udělal obrovskou hrubku Cathcart, jenž napálil míč do Shanea Longa a ten se řídil sám na brankáře. Toho překonal umně lobem a trefou po 7,69 sekundách překonal ligový rekord. Netrvalo dlouho a málem bylo vyrovnáno, když Gray v obrovské šanci nepřekonal Gunna.

Další příležitosti, po jedné na každé straně, přišli po čtvrthodině. Nejprve Deulofeův kroucený pokus z hranice velkého vápna skončil jen těsně vedle brány, následně po Ward-Prowseově centru hlavičkoval mimo prostor tří tyčí Long.

Domácí gólman Foster se do konce půle musel činit ještě dvakrát. Nejprve konečky prstů vytáhl Redmondovu dělovku z ostrého úhlu na vzdálenější tyč. Téhož hráč reflexivně vychytal po fantastickém přesunu z jedné strany brány na druhou.

Po návratu z kabin už diváci nemohli sledovat tolik zajímavý fotbal jako před pauzou. Hornets měli více ze hry, do prvního vážného ohrožení gólmana se ale dostali hosté, jmenovitě Ward-Prowse. Ten se zhruba patnáct minut před koncem dostal k přímému kopu z rohu vápna, činit se musel Foster.

Při závěrečném tlaku se nejprve k zakončení dostal Pereyra, avšak napálil pouze uprostřed stojícího Gunna. Fanoušci Sršní se dočkali až o něco později. Po centru z pravé strany se míč odrazil od nic nedělajícího Janmaata přímo k Andremu Grayovi, jenž jako slepý k houslím přišel k brance a vyrovnal stav utkání.

Tottenham Hotspur - Brighton & Hove Albion 1:0

Góly: 88. Christian Eriksen

Tottenham dlouhou dobu marně okupoval obranný val Brightonu, nakonec jej však díky Eriksenovi v závěru utkání prolomil. Kohouti si tak udrželi třetí místo, naopak hosté zůstávají na sedmnácté příčce a ještě se budou hodně strachovat o záchranu v Premier League.

Mezi tři tyče domácích se po jednozápasové pauze postavil gólman Lloris. Na krajích obrany se objevili Tripper a Rose, do středu pole se vrátil záložník Wanyama a o branky se měl starat útočník Llorente. Také Seagulls nastoupili s novými krajními beky, konkrétně s Montoyou a Bernardem. Zálohu pak vystužil Bissouma a obranu soupeře měl větrat především ofenzivní trojzubec Jahanbakhsh, Andone a Locadia.

Úvod zápasu se nesl v opatrném duchu. Až v sedmnácté minutě se po rohovém kopu racků dostal Dunk k hlavičce, která letěla nad břevno. Spurs drželi míč na kopačkách častěji, do zakončení se ale tolik nedostávali. Až po půlhodině hry pálil Eriksen mimo tři tyče. Ve 35. minutě opět střílel dánský záložník a jeho pokus z úhlu odkopl z předbrankového prostoru bránící Dunk.

Brighton se dopředu dostával ojediněle, avšak šest minut před přestávkou podnikl nebezpečný výpad Montoya, na jehož pobídku v pokutovém území těsně nedosáhl Andone. Tři minuty po změně stran měli hosté k dispozici standardní situaci, po které Duffy hlavičkoval přímo do rukavic připraveného Llorise. Následně se ke slovu dostal znovu Tottenham, jenže Rose pálil v 52. minutě vysoko nad bránu.

Kohouti ale postupně utahovali šrouby, což dokumentovali dalšími, leč nepřesnými pokusem Wanyama a Son. V 68. si Rose opět navedl míč na nebezpečnou ránu, která letěla pod břevno, brankář Seagulls Ryan si však s ní nakonec nadvakrát poradil. O čtyři minuty později vyprodukoval dalekonosnou střelu Alderweireld, který sice pálil mimo Ryanův dosah, ovšem trefil jen brankovou konstrukci.

Po dalších nepřesných střelách Alliho a Sona se domácí v 88. minutě konečně dočkali gólu. Alli předal míč Eriksenovi, jenž si připravil ránu levou nohou a dalekonosným přízemním pokusem zamířil přesně k levé tyči Ryanovy svatyně. Šikovný záložník tak zařídil Spurs ubojované, ale nesmírně důležité vítězství.