Když Slovan porazil Barcelonu a Spartak zatápěl Ajaxu. Před 50 lety slovenské týmy zářily v Evropě

Fotbaloví fanoušci jsou zvyklí, že se do semifinále Ligy mistrů a Evropské ligy dostává více mužstev ze Španělska nebo Anglie. Ale bývaly i časy, kdy mohli v závěru klubové sezony sledovat dva zástupce československé nejvyšší soutěže. A je to právě 50 let od výjimečných představení dvou velkých rivalů Spartaku Trnava a Slovanu Bratislava.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jozef Adamec (na archivním snímku z roku 1970)

K tahounům Spartaku Trnava v Poháru mistrů evropských zemí byl Jozef Adamec (na archivním snímku z roku 1970). | Foto: Jiří Kruliš | Zdroj: ČTK

Z historických záběrů můžeme vidět papírové lodičky na hlavách nadšených fanoušků Ajaxu na tribuně v Amsterodamu, ale také přeplněné a bouřící ochozy v odvetě na Slovensku.

Přehrát

00:00 / 00:00

13. a 24. dubna 1969 hráli fotbalisté Trnavy semifinále Poháru mistrů evropských zemí (tehdejší obdoby Ligy mistrů) a moc nechybělo, aby „bílí andělé“, jak se Spartaku přezdívá, tým se slavným útočníkem Johanem Cruijffem vyřadili. V Nizozemsku sice prohráli 0:3, ale doma vedli 2:0 a měli obrovské šance.

V té největší byl zřejmě Jozef Adamec přezdívaný Haterlo. Slavný útočník, který loni o Vánocích zemřel, běžel sám na gólmana Ajaxu, mohl přihrát úplně volnému spoluhráči Karolu Dobiášovi, kterého znali fanoušci jako Patina. Ale vystřelil sám a netrefil branku.

„Kopnul to vedle. Mohlo to být 3:0, ale nebylo. Po X letech jsem mu říkal, že kdyby mi nahrál, dal bych gól do prázdné branky. A on říkal: ‚Patinko, ty bys ho nedal,‘“ vzpomínal pro Radiožurnál Karol Dobiáš.

Tři sta knih článků i rozpadlé manželství. FAČR ocenila archiváře za rozvoj českého fotbalu

Číst článek

Dobiáš pak držel palce i Slovanu Bratislava, přestože to byl velký rival Spartaku.

„Slovan hrál Pohár vítězů pohárů. Tam byla velká rivalita, jako je Sparta-Slavia, ale drželi jsme Slovanu palce.“

Slovanu se v roce 1969 povedlo postoupit až do finále Poháru vítězů pohárů, když v basilejském finále porazil Barcelonu.

„Ten rok byl samozřejmě krásný, protože náš fotbal byl tehdy ještě schopný konkurence, protože za kluby jako Barcelona a Real Madrid hráli Španělé, za Angličany hráli Angličani a za nás hráli ti nejlepší fotbalisti, co u nás byli, protože moc nepřestupovali, maximálně tu a tam do Sparty nebo do Slovanu. Takže se vytvořily silné týmy,“ dodává fotbalový historik Jaroslav Kolář. Slovan Bratislava oslaví 50. výročí vítězství v Poháru vítězů pohárů 21. května.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít