11. dubna 2019 • 11:56

Chelsea v Česku: Vlasáč Poborský, Žižkov v Jablonci i Superpohár

Autor: šq
0
  • Chelsea v Česku zažila zápasy proti Spartě i Viktorii Žižkov, za kterou zářil vlasatý Karel PoborskýChelsea v Česku zažila zápasy proti Spartě i Viktorii Žižkov, za kterou zářil vlasatý Karel PoborskýFOTO: koláž iSport.cz

Šest zápasů, tři remízy, tři prohry, jenom výhra zatím žádná. Ani Viktoria Žižkov ve dvou duelech, ani Sparta ve čtyřech nepřišli na to, jak porazit Chelsea. Nejblíž byla před šesti lety Laivčkova letenská Sparta, která ještě v nastavení vedla a mířila do prodloužení. Jenže pak miliardový Eden Hazard rozhodl, že se historie nezmění.

• Ani Poborský a Bílek nestačili (Viktoria Žižkov, 1994/95)

1. kolo PVP

Chelsea–Viktoria Žižkov 4:2

Branky: 3. Furlong, 5. Sinclair, 53. Rocastle, 70. Wise – 36. a 43. Majoroš.

CHELSEA: Charin - Minto, Johnsen, Sinclair – Spackman, Wise, Rocastle (89. Rix), Peacock, Newton - Furlong, Spencer. Trenér: Glenn Hoddle.

ŽIŽKOV: Zítka – Časko – Kordule, Gabriel – Petrouš, Poborský, Bílek, Majoroš, Vrabec – Jančula (85. Mašek), Trval (67. Krejčík). Trenér: Jiří Kotrba.

Karel Poborský (vpravo) během zápasu s Chelsea v sezoně 1994/95Foto Sport

Viktoria Žižkov–Chelsea 0:0

ŽIŽKOV: Šilhavý – Notin – Kordule, Gabriel – Petrouš, Poborský, Časko, Bílek, Vrabec (60. Mašek) – Jančula, Majoroš (60. Trval). Trenér: Jiří Kotrba.

CHELSEA: Charin – Clarke, Sinclar, Johnsen, Barness – Wise, Rocastle, Newton, Rix – Furlong, Peacock. Trenér Glenn Hoddle.

Začalo to strašně. Pět minut na Stamford Bridge a už 0:2. Jozef Majoroš však do půle senzačně srovnal! Jenže devatenáctiletý gólman Daniel Zítka pak vyrobil už druhou gólovou hrubku toho večera, nakonec Viktorka padla 2:4. Do odvety hrané v Jablonci šel Žižkov přesto s nadějí. Ve 32. minutě vlétl Karel Poborský do vápna a po faulu na něj kopal Petr Vrabec penaltu. Jenže špatně, doprostřed. „Loni ji v lize nedal Bílek, nedávno v Nörrkepinku Majoroš a tentokrát Vrabec. Tak zkušené hráče je těžké nějak ovlivnit,“ litoval trenér Jiří Kotrba. Vzápětí Tibor Jančula branku dal, jenže rukou. Bezbranková remíza vyřadila koncem září i posledního českého zástupce v pohárech.

Viktoria Žižkov hrála s Chelsea v Jablonci, představil se i Karel PoborskýFoto archiv Sportu

• A nakonec postoupili oba (Sparta, 2003/04)

základní skupina Ligy mistrů

Sparta–Chelsea 0:1

Branka: 85. Gallas.

SPARTA: Blažek – Petráš (46. Sionko), Hübschman, Johana, Labant (87. Ježek) – Poborský, Kováč, Němec, Michalík (56. Zbončák) – Gluščevič, Jun. Trenér Jiří Kotrba.

CHELSEA: Cudicini – Johnson, Desailly, Gallas, Bridge – Geremi, Makelele, Verón, Petit (46. Lampard) – Crespo (72. Hasselbaink), Mutu (46. Duff). Trenér: Claudio Ranieri.

Igor Gluščevič a Claude MakeleleFoto Pavel Lebeda/ Sport

Chelsea–Sparta 0:0

CHELSEA: Cudicini - Melchiot, Gallas, Terry, Bridge – Cole (73. Geremi), Lampard, Makélélé, Duff – Crespo (73. Gudjohnsen), Mutu. Trenér: Claudio Ranieri.

SPARTA: Blažek – Pergl, Homola, Hübschman, Labant – Poborský, Kováč, Krmaš, Zelenka (87. Flachbart), Michalík (73. Gluščevič) – Sionko (90+3. Ježek). Trenér: Jiří Kotrba.

V obou zápasech Sparta chtěla víc bránit než útočit. Vyšlo to napůl. Doma držela bezbrankovou remízu až do 85. minuty, kdy se v šestnáctce prosadil William Gallas. „Byli jsme blízko,“ hodnotil později Karel Poborský. Odveta se hrála na půlce Sparty. „Zápas na jednu branku. Na tu jejich jsme snad ani nevystřelili, ale nakonec jsme slavili," vzpomínal tehdejší brankář Jaromír Blažek. Slavili i proto, že Gallas trefil tyč a gól Hernána Crespa sudí chybně neuznali kvůli ofsajdu. Nakonec ze skupiny postoupili oba týmy, Sparta z druhého místa díky TOMU gólu Marka Kincla z poslední minuty utkání proti Laziu.

Jiří Němec v sevření Juana Sebastiana Verona a Hernána CrespaFoto archiv Sportu

• Pětatřicet vteřin od senzace (Sparta 2012/13)

1. kolo play off Evropské ligy

Branka: 82. Oscar

SPARTA: Vaclík – Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš – V. Kadlec, Matějovský, Vácha, Hušbauer (85. Bednář), Krejčí (81. Pamič) – Lafata (76. Kweuke). Trenér: Vítězslav Lavička.

CHELSEA: Čech – Azpilicueta, Cahill, Ivanovič, Bertrand – Hazard, Lampard, Mata (82. Oscar), Ramires, Marin (68. Benajun) – Torres. Trenér: Rafael Benítez.

Lukáš Vácha a Juan Mata v souboji Sparty a Chelsea v roce 2013Foto Barbora Reichová/ Sport

Chelsea–Sparta 1:1

Branky: 90. Hazard – 17. Lafata.

CHELSEA: Čech – Azpilicueta, Cahill, Terry, Bertrand – Ramires, Mikel, Moses – Mata, Torres, Oscar (67. Hazard). Trenér: Rafael Benítez.

SPARTA: Vaclík – Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš – Přikryl, Vácha, Matějovský, Krejčí – Lafata (82. Kweuke), Kadlec (90. Bednář). Trenér: Vítězslav Lavička.

Chelsea přijela do Prahy na play off Evropské ligy jako vítěz Ligy mistrů, který však v probíhajícím ročníku vypadl ve skupině. Oscar pobyl na trávníku patnáct vteřin, dal gól a vypadalo to, že odveta se odehraje, protože se to musí. Jenže – David Lafata v Londýně brzy smazal rozdíl a Sparta držela šanci na prodloužení. Rozhodčí nastavil dvě minuty a v čase 91:25 to vzal Eden Hazard na sebe. Naznačil střely, šel do kličky a na bližší tyči prostřelil pod břevno Tomáše Vaclíka. „Trpký konec,“ povzdechl si trenér Vítězslav Lavička.

Petr Čech hájil branku Chelsea proti Spartě, která byla blízko senzaci. Na fotce se spoluhráčem Ryanem Bertrandem a sparťanem Ladislavem KrejčímFoto archiv Sportu

• Poslední penalta zhatila naději (Superpohár UEFA)

Bayern Mnichov - Chelsea 2:2, pen. 5:4

Branky: 47. Ribéry, 121. Martínez, rozhodující penalta Shaqiri - 8. Torres, 93. Hazard

BAYERN: Neuer - Rafinha, Boateng, Dante, Alaba - Lahm - Robben, Müller, Kroos, Ribéry - Mandžukič

CHELSEA: Čech - Ivanovič, Cahill, Luiz, Cole - Ramires, Lampard - Schürrle, Oscar, Hazard - Torres

Chelsea zažila v České Republice i zápas, ve kterém vůbec nestála proti českému týmu. Shodou okolností v Edenu, do kterého se teď chystá. Nejlepší vzpomínky na něj ale nemá - Superpohár UEFA v roce 2013 mezi londýnským týmem, který vyhrál Evropskou ligu, a vítězem Ligy mistrů z Mnichova, totiž nedopadl podle jejich představ. Ještě v závěru prodloužení Chelsea vedla 2:1, Javi Martínez ale v poslední možné chvíli srovnal a poslal zápas do penalt. Tam byli úspěšní téměř všichni exekutoři, osudová chyba ale přišla v poslední páté sérii. Tam selhal mladý kanonýr Romelu Lukaku a oslavy Bayernu mohly začít.

Chelsea nemá na Eden nejlepší vzpomínky, prohrála tu Superpohár s BayernemFoto Michal Beránek (Sport)

0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.