Václav je prostě smolař

Je dobojováno. Známe všechny vítěze i poražené dalšího ročníku Autodrom Rally Série.

V šesti závodech se představilo rekordních 261 závodníků v deseti třídách a pěti kategoriích. 30.března se na trati v Sosnové sešlo 101 závodníků, aby se utkali o poslední body. V některých kategoriích a třídách již bylo rozhodnuto, ale většina z nich ještě nechávala dostatečný prostor pro boj o každou desetinku. Ani v absolutním pořadí ještě nebylo rozhodnuto. Při neúčasti Ondřeje Šimka a Petra Semeráda (oba na Valašce) mohl pro sebe absolutní vítězství získat věčně druhý šoumen Václav Bumbálek. Musel by ovšem dojet absolutně alespoň na druhém místě. Co čert nechtěl, do cesty jeho snu se však postavili dva kvalitní závodníci s rychlými vozy, se kterými celý den sváděl vyrovnané souboje. Prvním z nich byl Marek Novák, který se svou Hondou 600 CBR pojal závod jako přípravu na sezonu v Itálii a který nakonec zvítězil v součtu čtyř časů o pouhých 9 desetin sekundy. Jak jsem již psal i druhé místo by stačilo Václavovi na absolutní vítězství v sérii. Celý den bojoval jako lev a do poslední jízdy dal opravdu všechno, aby mu nakonec v cíli chybělo nicotných 56 setin sekundy na svůj životní úspěch. Druhou příčku vybojoval talent Aleš Jirásek, který vodil Mitsubishi po celý den s přehledem a jistotou profesionála a zkazil tak Václavovi radost. Absolutním vítěze ročníku 2018/19 se tak stal Ondřej Šimek o jediný bod před Václavem Bumbálkem a další bod za ním skončil třetí Petr Semerád. Václav na stupních slíbil, že bude více sportovat a že příště bude častěji nahoře než dole. V klasifikaci vozů s jednou poháněnou nápravou byl již jasným vítězem Leoš Hradil (Škoda 1000MB), který svou převahu potvrdil i vítězstvím v posledním závodě. V souboji o druhé místo byl nakonec úspěšnější Tomáš Kudrna (BMW 325i), třetí místo v sérii si odváží Lukáš Krupička (Ford Fiesta).

V kategorii 1 (58 závodníků) stejně jako ve třídě 12 (48 závodníků) vybojoval vítězstvím v posledních 2 závodech titul Marek Szekely (Peugeot 106), který porazil druhého Dominika Nwelatiho (Ford Fiesta). Třetí místo v kategorii i ve třídě pro sebe až v posledním závodě urval Vladimír Čejka (Škoda Favorit). Ve třídě 11 (11 závodníků) vodil nejrychleji svou historickou Škodu 110R Pavel Kolář, druhý byl Michael Herman (Toyota Yaris) a třetí René Majer (Škoda Felicia).

V kategorii 2 (50 závodníků) stejně jako ve třídě 22 (32 závodníků) nedal nikomu šanci Leoš Hradil, druhý skončil Lukáš Krupička. Třetí v kategorii 2 byl Filip Strahal (Honda Civic), který se stal vítězem třídy 21 (18 závodníků). Ve třídě 21 byl druhý Marek Hons (Peugeot 106) před mladým Davidem Korčákem (Suzuki Swift Sport). Ještě dlužíme třetí ve třídě 22 a tím byl Jiří Boček st. (Citroen Saxo).

V kategorii 3 (43 závodníků) a zároveň ve třídě 32 (24 závodníků) zvítězil Jiří Boček ml. (Seat Ibiza), druhý ve třídě i kategorii byl Jan Burget (Škoda Fabia), v kategorii 3 byl třetí Vilém Erben (Škoda Fabia). Ve třídě 32 byl třetí Martin Mlejnek (Peugeot 206). O jediný bod vybojoval vítězství ve třídě 31 (20 závodníků) Martin Polák (Ford Fiesta), druhý byl Vilém Erben a třetí Aleš Dokoupil (Ford Puma).

V kategorii nejsilnějších dvoukolek (40 závodníků), stejně jako ve třídě 42 (23 závodníků) zvítězil Tomáš Kudrna. Druhý v kategorii 4 byl Michal Suk (Ford Focus), který se zároveň stal vítězem třídy 41 (16 závodníků). Třetí v kategorii a druhý ve třídě 42 skončil na druhém rychlém BMW Jan Drážek, který byl po celou sezonu pro Tomáše Kudrnu zdatným soupeřem. Ve třídě 42 byl třetí Zbyněk Nováček (VW Golf). Ve třídě 41 vybojoval až v posledním závodě druhé místo Jan Hálek (Porsche 924S), který při stejném součtu bodů odsunul na třetí místo nestárnoucího Jirku Šéna (Ford Fiesta). A nakonec kategorie 5 (62 závodníků). V kategorii i ve třídě 52 (40 závodníků) byl v součtu bodů z 5ti závodů nejúspěšnější Petr Semerád (Mitsubishi Lancer), který zvítězil v kategorii o jediný bod před Václavem Bumbálkem (Mitsubishi Lancer), který zvítězil ve třídě 51 (24 závodníků) další 2 body za Václavem v kategorii 5 skončil Ondřej Šimek (Mitsubishi Lancer). Ve třídě 52 bral třetí místo Miloš Feigl (Mitsubishi Lancer), ve třídě 51 za vítězným Václavem skončil druhý Michal Nový (převážně Ford Focus) a třetí Vladimír Hanzl (Ford Focus).

Všechny krásné souboje, odřené blatníky a dechberoucí průjezdy jsou již minulostí. Pořadatelem letošního ročníku byl AUTOKLUB BOHEMIA SPORT v AČR, který je letos nově i pořadatelem slavné Rally Bohemia. Pokud máte rádi motorsport a chcete nám pomoci s pořádáním Rally Bohemia v roli pořadatele některé rychlostní zkoušky, napište na informace@rallybohemia.cz a my vás rádi uvítáme. Na rozdíl od závodů v Sosnové je na zajištění trati Rally Bohemia potřeba více než 1500 pořadatelů.