SPA - LIB 5:3 - Sparta zvládla první domácí klání, v sérii vede 2:1

ČF 3, sobota 23. 3. 2019
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Mičán – Klodner, Poizl, Bláha, Pika, Havlín, Prchal, Gajdoš – Prymula, Klimo, Schwamberger, Rousek, Slavíček, Rubeš, Pšenička, Kropáček, Arnošt, Čech, Vitouch
Liberec: Pařík – Aubrecht, Kunst, Hampl, Charvát, Kovář, Žůrek, Ira – Rychlovský, Šafařovský, Teplý, Strnad, Jiruš, Chrtek, Klapka, Drábek, Cikhart, Šeliga, Žemba
Branky a nahrávky: 16. Prymula (Prchal, Schwamberger), 40. Prchal (Prymula, Bláha), 48. Pšenička (Prymula), 55. Poizl (Čech, Pika), 60. Pšenička (Schwamberger) – 47. Ira, 54. Rychlovský (Kunst, Teplý), 54. Žemba (Klapka, Jiruš). Rozhodčí: Sýkora – Beneš, Ondráček. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 198. Střely na branku: 40:44. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 5:3.
Po dvou duelech v Liberci se série přesunula na víkend do Prahy. První zápas v holešovické Tipsport aréně zvládli domácí. Po divoké třetí třetině, v níž padlo šest branek, berou sparťané vítězství 5:3 a v série jdou do vedení 2:1. Hlavními strůjci sobotního úspěchu se stali tříbodoví Ondřej Pšenička (2+1) a Patrik Prymula (1+2). Do hlediště si našlo cestu skvělých 198 diváků, jež vytvořili bouřlivou atmosféru.

Fotogalerie

Komentář

Úvodní třetina nabídla velmi pohledný hokej plný soubojů, šancí a skvělých brankářských zákroků. Domácí dokázali Liberec několikrát zavřít v pásmu a vytvořit si soustavnější tlak. Naopak Severočeši hrozili hlavně z rychlých protiútoků. Sparta dostala k dispozici dvě přesilové hry, ani jednu ovšem nevyužila a liberecký brankář Pařík nemusel řešit žádný závažnější problém. Otevření skóre spatřilo světlo světa v 16. minutě, a to po jednom z menších tlaků Pražanů. Prchal nahodil od modré čáry puk směrem na Paříkovu branku, letící gumu si ve vzduchu našel Patrik Prymula a parádní tečí nasměroval kotouč do branky. Liberec mohl vzápětí vyrovnat, leč Mičán vždy domácí zachránil.

Druhá perioda se nesla ve velmi podobném duchu jako ta zahajovací. Rychlý hokej a plno šancí. Domácí dostali k dispozici další tři početní výhody. První dvě, tedy v celkovém pořadí třetí a čtvrtá, úspěch nepřinesly a sparťané si v nich prakticky ani nevytvořili pořádnou střeleckou příležitost. Jejich úmysl zakončovat ze středu měli Liberečtí dobře přečtený a pokaždé si tuto variantu pohlídali. V čase 39:53 během celkově páté početní výhody se už zadařilo. Hlavní protagonisté první branky si tentokrát vyměnili role. Prymula nahrával a Jakub Prchal se ocitl zcela sám před Paříkem. Nezazmatkoval a přesně umístěnou ranou k pravé tyči zvýšil na 2:0.

Oba dva mančafty do toho od prvních vteřin třetí třetiny pořádně šlápli a Liberec několika šancemi ukázal, že to s vyrovnáním myslí smrtelně vážně. A snížení skutečně přišlo. Ve 47. minutě se z protiútoku trefil liberecký Daniel Ira. Jenomže sparťané si nehodlali nechat dnešní výhru uzmout. 61 sekund po snížení vrátil domácím dvoubrankový náskok Ondřej Pšenička. Pak přišla pro Pražany kritická 54. minuta. Nejprve vyslal v přesilové hře Kunst bombu od modré, jež usměrnil do brány šikovnou tečí Jakub Rychlovský. To ale Liberci nestačilo, a tak za 14 vteřin srovnal na 3:3 Jan Žemba.

Sparťany ale rychlé srovnání skóre nezlomilo. Velmi rychle se oklepali a v čase 54:03 si zásluhou Daniela Poizla vzali vedení zpět. Bílí Tygři rozjeli na konci třetiny pořádný tlak, který byl ještě umocněný vyloučením Schwambergera. Mičán musel vytáhnout několik velmi dobrých zákroků. Severočeši zkoušeli štěstí bez brankáře, čehož mohli domácí hned dvakrát využít. Jenže trefit prázdnou klec se jim nepodařilo, pojišťovací branku na 5:3 přidal až vteřinu před koncem Ondřej Pšenička. Sparta tedy vede 2:1 na zápasy, čtvrtý duel je na programu v neděli od 12:00.

Ohlasy trenérů

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "První dvě třetiny jsme hráli hodně kvalitní hokej, i Liberec podal dobrý výkon. Šli jsem do třetí třetiny za stavu 2:0 a chtěli jsme to tak udržet. Bohužel hned v prvních dvou střídáních jsem namazali, naštěstí to ale kluci nakonec zachránili. Myslím si, že to kluci neustáli psychicky. Naopak po srovnání na 3:3 jsme se zase zvedli a hráli náš hokej. Atmosféra byla skvělá, přišel kotel a my jsme za to moc rádi. Na zítra bychom si přáli, aby přišel celý kotel, který je vždy v O2 areně."

Milan Plodek (Bílí Tygři Liberec): "Dneska rozhodla jediná věc, a to náš výkon. Ten neodpovídal důležitosti zápasu. Vyrovnání na 3:3 bylo více méně štěstí, my jsme tomu dneska vůbec nešli naproti a Sparta zaslouženě vyhrála. Dělali jsme individuální chyby, které normálně tolik neděláme. Rozhodující gól jsem dostali ze situace, na kterou se takticky připravujeme. Ale je to hokej a mě spíš mrzí celkový týmový výkon, nebylo tam moc srdíčka. Chybělo nám několik hráčů, trápíme se s nějakou nemocí. Na to se ale nemůžeme vymlouvat."