Jakob Fuglsang předvedl v páté etapě Tirreno - Adriatico úžasný výkon. Zaútočil 25 kilometrů před cílem a Adamu Yatesovi nadělil 40 sekund a Primoži Rogličovi 56 sekund. Klasikářská etapa v regionu Marche s cílem v Recanati vedla po okruhu s mimořádně strmým stoupáním a rozdíly mezi soupeři byly mnohem větší, než v běžné vysokohorské etapě.

Fuglsang je nejsilnějším závodníkem na Tirrenu, ale o šanci na celkové vítězství přišel pravděpodobně už v úvodní týmové časovce. Astana ztratila 1:13 na Mitchelton - Scott Adama Yatese. Ale v páté etapě najel tolik času, že je v první trojce a ztrácí jen 35 sekund. Jenže i to je do posledních dvou etap až příliš. Šestá etapa bude pravděpodobně sprinterská a rozhodne se v rovinaté etapě na 10 kilometrů v San Benedetto del Tronto.

Časovka je na větší rozdíly poměrně krátká, navíc Fuglsang je poněkud nespolehlivý časovkář. Občas zajede kvalitní výkon, ale najet na Yatese 35 sekund je nepravděpodobné. A ještě větším problémem je Primož Roglič. Na toho Fuglsang ztrácí jen 10 sekund, jenže Slovinec je špičkový časovkář a měl by být rychlejší.

Znamená to, že se rozhodne mezi Rogličem a Yatesem? Pravděpodobně ano. Roglič byl až do páté etapy favoritem, protože ztrácel jen 7 sekund, ale Yates byl v Recanati lepší a dokončil s náskokem 16 sekund před Rogličem. S bonifikací navýšil náskok na 25 sekund a to už není málo.

Yates si přesto nevěří: "Chci na jaře vyhrát jeden etapový závod, kromě Tirrena pojedu tak Kolem Katalánska a Kolem Baskicka a myslím, že vyhrát tady bude nejtěžší. Rovinatá časovka nepatří k mým silným stránkám. Podle mě není 25 sekund dost. Potřebuji spíš 45 sekund. Kdyby byla časovka více v kopcích, techničtější, nebo prostě těžší, bylo by to lepší."

Je pravda, že Adam Yates váží pod 60 kilogramů a takovým závodníkům dokonale rovinaté časovky nevyhovují. Rozhoduje absolutní výkon a aerodynamika. Adamův bratr Simon překvapil vítězstvím v rovinaté časovce Paříž - Nice, ale Simonovi pomohl brzký start a počasí. Závodníkům, kteří startovali později, více foukalo. Přesto je u Simona vidět postupné zlepšení, bude to u Adama podobné?

Časovka v San Benedetto del Tronto je vhodná pro specialisty s ohromným výkonem, několikrát tu vyhrál Fabian Cancellara. Roglič by měl Yatese porazit, ale bude to o 25 sekund a více? Patří  nejlepším časovkářům světa, ale spíše v těžším terénu.

Yates a Roglič jeli stejnou časovku i loni, ale v jiném psychickém rozpoložení, ani jednomu nešlo o celkové vítězství, proto to není úplně vypovídající. Je to však zajímavé srovnání. Roglič skončil devátý se ztrátou 18 sekund na Rohana Dennise, Yates byl mnohem horší, na 56. místě ztratil 54 sekundy. To dělá rozdíl 36 sekund. Rogličovi by to bohatě stačilo, ale Yates má letos mnohem větší motivaci, rozdíl bude nejspíš menší.

Ostatní už na pódium dosáhnout nemůžou. Čtvrtý Tom Dumoulin ztrácí 1:55, Julian Alaphilippe dokonce 2:34 a odstupy dále rostou. Že letošní ročník Tirrena není pro Dumoulina ideální se vědělo, ale od Alaphilippa se čekalo víc. V dlouhých etapách

Bude to těsné a to je dobrá zpráva pro fanoušky, i rovinatá časovka bude zajímavá. A náš tip? Věříme, že Adamu Yatesovi bude 25 sekund stačit a pořadí zůstane stejné.