O triumfu Jana Kolárika v Josefském běhu ve Zlíně se rozhodlo 800 metů před cílem. Závod žen vyhrála Helena Kotopulu

ZLÍN - Reprezentant týmu Edhouse.cz Jan Kolárik vyhrál v čase 37:10 dvaatřicátý ročník Josefského běhu ve Zlíně.

Stříbrnou příčku na trati rozložené do dvou okruhů mezi Burešovem, Štákovými pasekami a kopcem nad Příluky a zpět, obsadil  s dvaatřicetisekundovou ztrátou Tomáš Navrátil z AK Kroměříž, třetí místo získal za čas 37:56 Pavel Hradil z Titan Trilife Zlín.

,,Závod jsem rozběhl opatrně, protože jsem nedokázal odhadnout, jak bude hlavní kopec vysilující. Proto jsem se na začátku držel ve vedoucí desetičlenné skupině,“ zavzpomínal na úvodní kilometry Jan Kolárik. V průběhu prvního stoupání se však vedoucí skupina roztrhala a při následném seběhu už zůstali na čele pouze Kolárik, Navrátil, Hradil,  Václavík a Janečka.

,,Po druhém stoupání už jsme zbyli vpředu pouze s Tomášem Navrátilem. Na devátém kilometru měl kroměřížský vytrvalec na mě třísekundový náskok. To jsem si už myslel, že je o první příčce rozhodnuto. 800 metrů před cílem jsem však ještě dokázal zrychlit tempo a svého soupeře jsem předběhl,“ upozornil na klíčový moment závodu Kolárik.

Tomu se také líbila trať v okolí Burešova a Štákových pasek.,,Bylo na ní několik krásných výhledů,“ prozradil ještě vnuk Bořivoje Pojezného. Ten byl v minulosti ve Zlíně největším soupeřem legendárního Emila Zátopka.

Dařilo se i dalším reprezentantům Zlínského kraje. Filip Václavík (Titan Trilife Zlín) skončil díky času 38:07 čtvrtý, Svatopluk Janečka (Ski – Turist Velké Karlovice, 38:28) pátý, Jiří Klement z Kroměříže (Dressme.cz, 39:15) šestý, Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 39:32) sedmý, zlínský Martin Hečko (Valachbajk Team, 39:50) osmý, domácí Filip Vabroušek (Sýkora running, 40:11) devátý a Jakub Janda z prusinovického Rohálov bike Teamu desátý (40:29).

Mezi ženami dominovala Helena Kotopulu z Titan Trilife Zlín, jež brala prvenství za čas 43:30. Druhá byla se ztrátou 2 minut a 14 sekund Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky), bronzovou příčku vybojovala Jana Žaludková ze Zlína (48:11). Lucia Friedlaenderová (Sýkora running, 48:56) doběhla čtvrtá a Renata Hlaváčková (Fetrock Zlín, 49:58) obsadila páté místo.

,,Letošní závod na Burešově zpestřil v každém okruhu jeden nekonečný kopec. Na trati bylo také hodně bahna a kaluže. Navíc to při nebezpečných prudkých sebězích dost klouzalo. K vidění proto byla spousta bahenních pádů, které měly velkou diváckou sledovanost “ upozornila Helena Kotopulu.

Ta se chvíli po startu pohybovala na třetí pozici. ,,Okolo prvního kilometru jsem ale doběhla Silvii Zvonkovou i Janu Žaludkovou a hned záhy jsem se probojovala na první místo. Později už jsem na vítězné příčce jenom navyšovala svůj náskok. Tempo jsem však nemohla zvolnit, protože jsem Josefský běh vyměnila za trénink na stadionu,“ potěšil v cíli výsledek i výkon Ironmanku Kotopulu.

Na Burešově uspořádali také pětikilometrový závod. V mužích v něm zvítězil časem 21:38 Stanislav Chadim z TJ Jiskra Otrokovice. Mezi ženami vybojovala zlatou příčku zlínská Kateřina Mitáčková (24:38).

Spokojený byl Jiří Prokop. ,,I v nevlídném počasí se letos na Burešově sešla rekordní účast ve zlínských Josefských bězích. Na startu se v obou závodech objevilo celkem 260 běžců a běžkyň,“ pochvaloval si ředitel závodu Prokop.

Další závodem ze seriálu Běhy Zlín bude Zlínská lesní hodinovka. Ta se koná 13. dubna na trati za gymnáziem a hvězdárnou na Lesní čtvrti.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ HLAVNÍHO DESETIKILOMETROVÉHO ZÁVODU V JOSEFSKÉM BĚHU VE ZLÍNĚ 2019:

• Muži do 39 let (67 běžců): Jan Kolárik (Edhouse.cz) 37:10.
  • Muži do 49 let (51 běžců): Svatopluk Janečka (Ski-Turist Velké Karlovice) 38:28.
  • Muži do 59 let (22 běžců): Bronislav Matouch (Jisva Zlín) 41:57.
  • Muži nad 60 let (9 běžců): Miroslav Švihel (BS Slopné) 49:27.
  • Ženy do 39 let (21 běžkyň): Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín) 43:30.
  • Ženy do 49 let (22 běžkyň): Jana Žaludková (Zlín) 48:11.
  • Ženy nad 50 let (2 běžkyně): Lada Vaněčková (SK Štípa) 56:54.
  • Junioři: (2 běžci): Jáchym Kouba (SK Přerov) 50:06.
  • Juniorky (2 běžkyně) Renáta Flašarová (Biathlon Halenkovice) 58:24.