Vítězství českým ragbistům uteklo v poslední minutě. Česko - Nizozemsko 22:24

Čeští ragbisté nastoupili ke svému předposlednímu utkání ve druhé divizi ME s Nizozemskem   s odhodláním získat první body do tabulky,  kterou dosud uzavírají  bez zisku jediného bodu.

Nizozemce předcházely zprávy o skvělé formě jejich reprezentantů, kteří v utkání o vedoucí příčku v tabulce jen těsně prohráli s Portugalci 5:18 a Poláky v Gdaňsku porazili dokonce 0:49.

"Připravovali jsme hráče na to, že budeme hrát  útočné ragby. Hráči dostali jasné pokyny, jak mají rozrušit Nizozemcům jejich útočné akce a také, jak mají bránit," řekl pro ragbyový magazín Českeragby.cz jeden z trenérů Ondřej Kutil, který před časem společně se svým kolegou ze Sparty Praha s Petrem Okleškem kývl na to, že doplní realizační tým, který po odvolání Jihoafričana Pretoriuse byl neúplný.

Hra se začala odehrávat pro české barvy dobře. V 11. minuté se utrhl s míčem v ruce kapitán Vojtěch Havel a před brankovištěm stačil ještě přihrát Faktorovi, který položil první pětku utkání.
Česko však o vedení přišlo. Po akci nizozemského roje položenou pětkou soupeř vyrovnal  a po následném kopu vedl 7:5.  Ve 22. minutě však trestným kopem Jan Čížek opět získal pro domácí vedení 8:7, ale o dvanáct minut využil stejným způsobem získat body pro nizozemský tým jejich kopáč 8:10.  Těsně před přestávkou  rozdíl skóre narost ještě více, když Nizozemci trestali český tým druhou položenou pětkou s následným prokopem 8:17. Tři minuty před půlí dostal červenou kartu hráč Nizozemska Koster, který Česku položil pětku, ale následně se choval proti pravidlům.

Po přestávce měl skvělou možnost získat body pro Česko zadák Albert  Froněk. K míči letícímu  na českou polovinu, která měla být  přihrávkou do  náruče  nizozemskému útočníkovi, se  český zadák dostal ve výskoku dříve a okamžitě založil protiútok. Z něho sice ještě nebyla položena pětka, ale tu už dal ve 49. minutě Jan Čížek. Hráč přeloučského druholigového týmu prošel nizozemskou obranou podobným stylem, jak se to před týdnem podařilo jednomu Portugalci a to ještě nebylo všechno. Čížkův kop po pětce dotáhl skóre na rozdíl dvou bodů 15:17.

"Nizozemci byli zralí na ručník. Škoda, že jsme jim v tu dobu dali už jen jednu pětku," mrzelo po utkání kapitána týmu Vojtěcha Havla. Tu jednu pětku položil Marek Šimák a následný kop proměnil Jan Čížek. Do konce utkání zbývalo 25 minut a Česko vedlo 22:17.

Už se zdálo, že překvapivé vedení  nad druhým nejúspěšnějším týmem skupiny  Češi udrží. Jenže minutu před koncem zápasů portugalský rozhodčí Duarte za opakovanou chybu ukázal žlutou kartu Richardovi Hřebačkovi, ten šel mimo hřiště  a rozhodčí ještě  nařídil pro Nizozemce trestný kop.

Soupeř se této šance chopil tak, že kopl míč do autu a ze svého vhazování na druhý pokus položil pětku. Rázem bylo vyrovnáno, ale po následném úspěšném kopu  ragbisté ze země tulipánů už vedli. Po tom všem už následoval jen  utkání  Česko - Nizozemsko   22:24.

"Sahali jsme po vítězství, které nám uteklo v poslední minutě. Ve druhé půli jsme mohli dát více bodů, kdyby nám vyšla jedna z mnohých akcí. Soupeř po přestávce zaútočil jen jednou, ale tím  rozhodl zápas," komentoval utkání hlavní trenér Daniel Beneš.

Nizozemci získali do tabulky čtyři body a Česko za prohru nižší než o sedm bodů  pouhý bod.