Panorama

Muirová dokázala to, co Jakob Ingebrigtsen ne. Medaili nebyl daleko Sasínek

Česká výprava druhou medaili na HME v Glasgow nepřidala. Nejblíže měl k cennému kovu Filip Sasínek, který doběhl na patnáctistovce na čtvrtém místě necelou půlvteřinu za bronzem. Shodně na šesté příčce skončily mílařka Simona Vrzalová a výškařka Michaela Hrubá. Devátý dokončil sedmiboj Jiří Sýkora, kterého pronásledovaly problémy se zády. Domácí Laura Muirová vyhrála po závodu na 3000 m i na poloviční trati, což se nepodařilo Jakobu Ingebrigtsenovi.

Laura Muirová
zdroj: ČTK/AP

Na čtvrtém místě doběhl na patnáctistovce bronzový medailista z minulého šampionátu Filip Sasínek. Závod vyhrál Marcin Lewandowski, tréninkový partner v Glasgow scházejícího Jakuba Holuši, který nastoupil 200 metrů před cílem a udržel si až do cíle za zády osmnáctiletého Jakoba Ingebrigtsena. Nor byl "jen" stříbrný.

"Medaile mě mrzí, ale byl tam na ni odstup. Těžko říct, jestli jsem měl nastoupit dříve... Ale myslím, že se stydět nemusím, s časem jsem spokojený. Sedí mi postupné zrychlování a nechtěl jsem do toho naráz prásknout. I když kdybych byl bronzovému Španělovi blíže, tak kdo ví," přemítal český mílař, kterému na bronz chybělo 48 setin.

Že je ve vlastní kategorii potvrdila v Glasgow Laura Muirová. Britská středotraťařka vyhrála po závodu na 3000 m i poloviční distanci a dokázala tak to, co o několik minut před ní nezvládl nejmladší z Ingebrigtsenů. Zopakovala tak svůj výkon z minulého HME. Simona Vrzalová se držela v posledním kole čtvrtá, ale na rovince ji dvě soupeřky předstihly.

"Bylo to spíše nevydařené, takticky jsem běžela hrozně a nezachytila jsem nástup. Běžela jsem špatně. Šesté místo v Evropě je krásné, ale chtěla jsem být alespoň ta pátá. Necítila jsem se tu tak dobře jako třeba v Ostravě," hodnotila pro ČT Vrzalová, která právě na slezském mítinku překonala letitý domácí rekord.

Finále sedlo Michaele Hrubé, která si překonáním 194 cm vyrovnala letošní nejlepší výkon. Na další výšku už nestačila a ve finále obsadila šestou příčku. "Jsem moc spokojená. Je škoda, že jsem neskočila těch 197 cm, bylo na to. Předvedla jsem to, na co jsem se připravovala," řekla. Zvítězila Marija Lasickeneová, která jako jediná překonala 201 cm.

Sýkora se na stadion vrátil pro závěrečnou disciplínu

Na devátém místě zakončil sedmiboj Jiří Sýkora. O umístění však v tomto případě tolik nešlo: českého vícebojaře museli odnést na nosítkách po tyčce a nebylo vůbec jasné, jak vážné jeho zranění zad je. Sýkora se však během několikahodinové pauzy oklepal a nastoupil dokonce do závěrečného kilometru. Titul slaví Španěl Jorge Ureňa (6218 bodů).

Zlaté medaile z překážek získali v Glasgow Nadina Visserová a Milan Trajkovic. Vítězství nizozemské závodnice bylo o poznání jednoznačnější, svou nejbližší soupeřku předčila o rovnou desetinu a triumfovala nejlepším evropským časem roku 7,87. To Kypřan Trajkovic porazil stříbrného Pascala Martinota-Lagarda o pouhou setinu (7,60).

S titulem z osmistovky z Glasgow odjede Álvaro de Arriba. Španělský půlkař se nenechal rozhodit nastaveným tempem, o které se v počátku starali seveřané Andreas Kramer a Andreas Bube, a v závěru měl přesvědčivě největší rychlost. Titul mezi ženami neputuje daleko, suverénně jej získala domácí Shelayna Oskanová-Clarková.

Ivana Španovičová dovršila zlatý evropský halový hattrick v dálce. Vybojovala ho až v páté sérii, v níž zůstala jen centimetr pod sedmimetrovou hranicí a vyrovnala nejlepší letošní světový výkon Malaiky Mihambové. Němce se finále příliš nepovedlo a výkonem 683 zůstala centimetr od bronzu.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Glasgow - finále:

Muži:

800 m: 1. De Arriba (Šp.) 1:46,83, 2. Webb (Brit.) 1:47,13, 3. English (Ir.) 1:47,39.

1500 m: 1. Lewandowski (Pol.) 3:42,85, 2. J. Ingebrigtsen (Nor.) 3:43,23, 3. Gómez (Šp.) 3:44,39, 4. Sasínek 3:45,27.

60 m př.: 1. Trajkovic (Kypr) 7,60, 2. Martinot-Lagarde 7,61, 3. Manga (oba Fr.) 7,63.

Sedmiboj: 1. Ureňa (Šp.) 6218 (60 m: 6,96 - dálka: 739 - koule: 14,68 - výška: 207 - 60 m př.: 7,78 - tyč: 500 - 1000 m: 2:44,27), 2. Duckworth (Brit.) 6156 (6,85 - 779 - 12,97 - 213 - 8,16 - 500 - 2:49,44), 3. Škureňov (Rus.) 6145 (7,18 - 766 - 14,30 - 204 - 8,02 - 520 - 2:45,35), ...9. Sýkora 5016 (7,08 - 736 - 15,09 - 192 - 8,02 - 0 - 2:50,58).

Ženy:

800 m: 1. Oskanová-Clarková (Brit.) 2:02,58, 2. Lamoteová (Fr.) 2:03,00, 3. Ljachovová (Ukr.) 2:03,24.

1500 m: 1. Muirová (Brit.) 4:05,92, 2. Ennaouiová (Pol.) 4:09,30, 3. Mageeanová (Ir.) 4:09,43, ...6. Vrzalová 4:12,16.

60 m př.: 1. Visserová (Niz.) 7,87, 2. Rolederová (Něm.) 7,97, 3. Hermanová (Běl.) 8,00.

Tyč: 1. Sidorovová (Rus.) 485, 2. Bradshawová (Brit.) 475, 3. Kiriakopuluová (Řec.) 475.

Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 699, 2. Mirončyková-Ivanovová (Běl.) 693, 3. Bechová-Romančuková (Ukr.) 684.