Vítězem časovky na Volta ao Algarve se stal Stefan Küng, Pogačar navýšil vedení

nabor

Ve třetím dějství portugalského Volta ao Algarve se jela časovka. Zde zvítězil švýcarský závodník Stefan Küng. Celkové pořadí se po dnešku zdá býti o mnoho jasnější – Tadej Pogačar již vede o 31 sekund.

Časovka se odehrávala ve městě Lagoa a měřila 20,3 kilometrů. Byla převážně rovinatého charakteru a již předem bylo avizováno, že ačkoli stále ještě zbývají dvě těžké zvlněné etapy, může být časovka klíčová pro celkové pořadí.

Jako první se vydal vstříc trase domácí závodník Pedro Paulinho z rovněž domácího týmu Efapel. Netrvalo však dlouho a z rampy se spustil i první ze dvou českých závodníků ve startovní listině. Josef Černý v předchozí etapě pracoval pro Amara Antunese, a tak nabral velkou ztrátu. Dnes byl čtvrtým závodníkem na trati a po velmi solidním výkonu se umístil poměrně jasně na průběžném prvním místě.

Jenže netrvalo dlouho a českého závodníka vystřídal v horkém křesle Mads Pedersen. Dána zase rychle vystřídal jeho týmový kolega Ryan Mullen a Mullena zanedlouho Yves Lampaert. Vylepšování času se na chvíli pozastavilo, ale za zmínku stojí výkon sprintera Arnauda Démara, který se dostal na průběžné třetí místo (na konci dne mu pak patřilo šesté místo).

Roli největšího favorita etapy však potvrdil Stefan Küng. Švýcar trať prolétl v čase 24 minut a 33 sekund a zaznamenal tak nejlepší čas dne, když Lampaerta porazil o pět sekund. Ještě blíže byl Søren Kragh Andersen, který byl pouze o dvě sekundy pomalejší než vítěz dne.

Za zmínku určitě stojí i výkon Zdeňka Štybara. Ten obsadil v etapě sedmé místo! Na začátku sezóny tak ukazuje formu.

Poté přišla řada na celkové pořadí. Nejvíce se počítalo s Enricem Masem, který si výborně vedl v časovce na poslední Vueltě, Woutem Poelsem a Tadejem Pogačarem. Nad posledním jmenovaným však visel otazník, protože se jednalo o jeho první časovku mezi profesionály.

Slovinec však etapu zvládl na výbornou. S celkových favoritů byl nejlepší (Mase porazil o 28 sekund, Poelse dokonce o 36 sekund) a v pořadí etapy obsadil páté místo. Celkově tak vede již s náskokem 31 sekund na Enrica Mase.

Pogačar však ještě nemá vyhráno. Zbývají dvě etapy, ale nutno říct, že má výborně nakročeno k celkovému triumfu.

3. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.