MENU
zdravy-zivot

Natierate sa olejom a máte ekzém? Opatrnosť nie je na škodu, varuje dermatologička

Máte ekzém? Aj pri výbere telových olejov sa vyplatí opatrnosť.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Natierate sa olejom a máte ekzém? Opatrnosť nie je na škodu, varuje dermatologička

Rozhodli ste sa vymeniť krém za olej, lebo máte príliš citlivú pokožku? Aj na prírodu môžete byť alergickí. Dôslednejšie sa ich oplatí vyberať aj pri lyžovačke.

Čisté oleje bez množstva chemických prísad sú pre každú pokožku dobrou voľbou. Ich sila oproti mnohým telovým krémom spočíva práve v jednoduchosti a čistote. Po olejoch často siahnu aj ľudia, ktorých trápi príliš citlivá pokožka alebo ekzémy. Podľa odborníčky však musia byť opatrní najmä alergici a ľudia s atopickou dermatitídou. 

Aj rastliny môžu škodiť

Prírodné oleje môžu vyvolať alergiu. „Rozličné výťažky rastlín sa používajú na liečenie ochorení vrátane kožných od nepamäti. Avšak aj rastliny vám môžu poškodiť. Ich nežiaduci vplyv na pokožku označujeme pojmom fytodermatitída,“ zdôrazňuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Okrem rastlín môžu byť rizikové esenciálne oleje, ktoré sa používajú lokálne, ale i v rámci arómoterapie. Získavajú sa z rôznych častí rastliny. Ide napríklad o bazalkový, levanduľový, limetkový či bergamotový olej, olej z kôry škoricovníka a iné. Pri opakovanom používaní týchto esenciálnych olejov sa môže rozviť alergická kontaktná dermatitída.“

Všetko vás svrbí? Dermatologička radí ako premastiť pokožku olejom 

Lyžovačka bez škvŕn

Pozornejší buďte, ak oleje používate na ošetrenie tváre, a to najmä počas slnečnejších dní či na lyžovačke na horách. Najmä oleje s vysokým obsahom kyseliny linolovej sú pri pôsobení ultrafialového žiarenia nestabilné. „Podliehajú oxidácii. Výsledkom je vyššie riziko vzniku nežiaducich pigmentácií a podráždenia pokožky slnkom,“ približuje riziká doktorka Michaela Blaško. Šarapatu môže narobiť napríklad bergamotový olej.

Trvajú roky

Odborníci spozorovali, že už ako prídavok parfumov spôsobuje po pobyte na slnku vznik ostro ohraničených červenohnedých ložísk. Pozápalová hyperpigmentácia môže podľa dermatologičky pretrvávať mesiace až roky. Vždy siahnite po prípravkoch, ktoré sú určené na ošetrenie kože. Nie tie, ktoré používate v kuchyni. Nechajte si ich len do šalátov. Siahnite po organických olejoch lisovaných za studena, ktoré neobsahujú prídavné látky, prípadne len minimálne množstvo.

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zistili mi v krvi zvýšenú hladinu kreatinínu, čo s tým?

Častokrát mierne zvýšenie kreatinínu môže byť spôsobené dehydratáciou, teda nedostatočným príjmom tekutín. Preto v prvom rade by som zvýšil príjem tekutín na dva až dva a pol litra denne a znížil príjem soli v potrave. A za mesiac by som skontroloval u praktického lekára znovu hodnoty obličkových funkcií, teda kreatinín, urea, glomerulárna filtrácia a podľa potreby i minerály. 

Pokiaľ by pretrvávala hodnota zvýšeného kreatinínu, následne by som doporučil nefrologické a urologické vyšetrenie, aby sme vylúčili alebo potvrdili patologickú príčinu, ktorá spôsobuje oslabenie funkcie obličiek a podľa výsledku nasadil ďalší postup. Momentálne by som ale neodoporúčal žiadnu diétu okrem zníženia soli a dostatočného príjmu tekutín a počkal by som na kontrolné vyšetrenie obličkových funkcií. 

čítať viac

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor