MENU
zdravy-zivot

9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

Príznaky mŕtvice odznejú a znova prídu. Nedajte sa nachytať.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

Cievna mozgová príhoda má dve podoby. Zjednodušene, mozog buď zinfarktuje, alebo začne krvácať. Najdôležitejší je čas.

Ak dostanete liečbu do troch hodín od prvých príznakov, môžete vyviaznuť bez vážnych následkov. Infarkt vznikne, keď sa uzavrie niektorá tepna krvnou zrazeninou. Cez zablokované miesto nemôže pretekať krv, takže mozgové tkanivo odumiera. A to veľmi rýchlo – za minútu zahynú až dva milióny buniek. Výrazne sa to prejaví v podobe ochrnutia končatín a neschopnosti chodiť alebo poruchou reči, zraku a inými komplikáciami. Pri mozgovom krvácaní sú tepny také oslabené, že jednoducho prasknú. Podľa toho, ktorá časť mozgu sa zaleje krvou, máte následky – poruchy reči, pochopenia, pohybu...

Cievna mozgová príhoda postihne u nás ročne dvanásťtisíc pacientov, pričom až tretina z nich zomrie. Ďalšia tretina skončí v trvalej invalidite a zvyšok je relatívne bez následkov. Ak si však nedajú pozor, nemajú vyhraté. Riziko, že sa cievna mozgová príhoda zopakuje, je veľmi vysoké.

Váš príbeh: Nebola to obyčajná bolesť hlavy! 4-ročná Anetka dostala mozgovú príhodu

9 príznakov mŕtvice

  • človeka schváti náhla slabosť, necitlivosť, má ťažkosti s hybnosťou tváre, ruky a nohy na jednej polovici tela,
  • tvár brní alebo úplne stuhne, postihnutý sa nemôže usmiať, zapískať, prehĺtať,
  • neovláda ruku, vypadávajú mu z nej veci,
  • noha sa pri chôdzi podlamuje alebo je neovládateľná,
  • človek ostane náhle nerozhodný, zle sa vyjadruje, nerozumieť mu alebo nerozumie ľuďom v okolí,
  • nedokáže niečo napísať alebo prečítať,
  • náhle vidí rozmazane alebo prestane vidieť,
  • k zhoršenej chôdzi sa môžu pridružiť závraty, strata rovnováhy,
  • bez zjavnej príčiny sa objavia náhle silné bolesti hlavy.

VIDEO: Pre vzácny druh slepoty vidí Milena iba pohyb. Lekári po rokoch rozlúskli záhadu

Všímajte si ruky, tvár, reč

Zdá sa vám, že niekto vo vašom okolí nereaguje primerane na situáciu?  Povedzte mu, aby sa usmial, zapískal a ukázal zuby. Ak utrpel mozgový infarkt, ústny kútik mu klesne a pri úsmeve to bude zreteľne vidno. Požiadajte ho, aby natiahol ruky pred seba a otočil ich dlaňami hore. Ochrnutá ruka rýchlo klesne. Poproste ho, aby povedal jednoduchú vetu, napríklad: Dnes ráno bolo zamračené. Človek s cievnou príhodou ju nevysloví alebo bude komoliť slová.

Príznaky nemusia trvať dlho a do niekoľkých minút môžu odznieť. Aj vtedy je však potrebné, aby človek šiel na vyšetrenie, riziko, že dostane závažnú cievnu príhodu, je vysoké.

Pulzujete nepravidelne?

Závažným rizikovým faktorom cievnej mozgovej príhody už nie je len vysoký krvný tlak či cholesterol, ale celkový životný štýl, fajčenie a málo pohybovej aktivity. To má za následok, že mozgová mŕtvica si vyberá čoraz mladších a mladších ľudí. Takmer štvrtine pacientov zistili atriálnu fibriláciu srdcových predsiení, ktorú môžeme považovať za jedno z najzávažnejších rizikových faktorov vzniku cievnej mozgovej príhody,“ hovorí profesorka Zuzana Gdovinová, prednostka Neurologickej kliniky Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, predsedníčka cerebrovaskulárnej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti. Atriálnu fibriláciu pritom môže odhaliť EKG alebo nepravidelný pulz.

Čas je mozog

Cieľom kampane Čas je mozog je oboznámiť širokú verejnosť s prejavmi cievnej mozgovej príhody a možnosťami jej včasnej liečby. Kampaň zastrešuje Cerebrovaskulárna sekcia Slovenskej neurologickej spoločnosti v spolupráci s pacientskou organizáciou Sekunda pre život, ktorá združuje pacientov po cievnej mozgovej príhode. Pre viac informácií klikajte na www.casjemozog.sk

Neurológ varuje: Myslíte, že vracanie k tehotenstvu patrí? S ďalšími príznakmi hlási porážku!

Mozgová príhoda

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zistili mi v krvi zvýšenú hladinu kreatinínu, čo s tým?

Častokrát mierne zvýšenie kreatinínu môže byť spôsobené dehydratáciou, teda nedostatočným príjmom tekutín. Preto v prvom rade by som zvýšil príjem tekutín na dva až dva a pol litra denne a znížil príjem soli v potrave. A za mesiac by som skontroloval u praktického lekára znovu hodnoty obličkových funkcií, teda kreatinín, urea, glomerulárna filtrácia a podľa potreby i minerály. 

Pokiaľ by pretrvávala hodnota zvýšeného kreatinínu, následne by som doporučil nefrologické a urologické vyšetrenie, aby sme vylúčili alebo potvrdili patologickú príčinu, ktorá spôsobuje oslabenie funkcie obličiek a podľa výsledku nasadil ďalší postup. Momentálne by som ale neodoporúčal žiadnu diétu okrem zníženia soli a dostatočného príjmu tekutín a počkal by som na kontrolné vyšetrenie obličkových funkcií. 

čítať viac

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor