V šachu

Kubičíkovu ztrátu Samková nesmazala, smíšený závod ovládli Američané

Světový šampionát v Utahu pokračuje premiérou smíšeného závodu snowboardcrossařů. Nová mistryně světa Eva Samková chtěla útočit na další medaili s Janem Kubičíkem. Ten však s obrovskou ztrátou dojel poslední a do semifinále nepostoupili, stejně jako Matouš Koudelka a Vendula Hopjáková. Premiéru disciplíny, která bude mít na olympiádě v Pekingu za tři roky premiéru, vyhráli Američané Mick Dierdorff a Lindsey Jacobellisová.

Eva Samková
zdroj: ČTK/AP

Samková nastoupila do závodu smíšených dvojic v páru s Kubičíkem a jela až po něm, což se ukázalo pro naděje dua v zelených dresech jako klíčové. Kubičíkovo zaváhání brzy po startu čtvrtfinálové jízdy zničila ambice na postup a ztrátu na týmy Kanady, Švýcarska a USA se Samkové smazat nepovedlo.

Už ve čtvrtfinále skončil i další český pár  Koudelka sice využil pádu Kanaďana a Itala a držel postupové druhé místo, Hopjáková však brzy po vyjetí ze startovní brány chybovala a soupeřky jí ujely.

Ve finále dojel vítěz individuálního závodu Dierdorff v úvodní jízdě mužů až čtvrtý, pětinásobná mistryně světa Jacobellisová ale ztrátu rychle smazala a s přehledem dojela před domácími fanoušky pro zlato. Na druhém místě skončila italská dvojice Omar Visintin, Michela Moioliová, bronz získali Němci Paul Berg a Hanna Ihediohaová.

V sedmnácti druhý titul mistryně světa. Ledeuxová zářila v Big Airu

Teprve sedmnáctiletá Francouzka Tess Ledeuxová vyhrála na mistrovství světa premiéru v lyžařském Big Airu, který je nově zařazen od Pekingu v roce 2022 i do olympijského programu. Mezi muži zvítězil Švýcar Fabian Bösch.

Ledeuxová navzdory mladému věku získala na MS už druhé zlato, protože před dvěma lety v Sierra Nevadě v pouhých patnácti vyhrála slopestyle. V Big Airu je první světovou šampionkou a vynahradila si zklamání z nedávných X-Games, kde byla bez medaile.

"Cloumají se mnou emoce. Minulý týden na X-Games mě přemohly slzy (po 4. místě), teď jsem zase strašně šťastná," řekla Ledeuxová. Druhá skončila domácí Američanka Julia Krassová se ztrátou více než deseti bodů.

Mužský Big Air vyhrál jednadvacetiletý Bösch o dva body před Henrikem Harlautem ze Švédska. Čeští akrobatičtí lyžaři Šimon Bartík a Vojtěch Břeský se umístili ve čtvrté desítce.