VK Lvi Praha - VK Trox Příbram

Štvrtecký se vešel na MSJ do desítky, sprint vyhráli Nor Sörum a Ukrajinka Bechová

Nejlepším českým biatlonistou ve sprintu na mistrovství světa juniorů byl Jakub Štvrtecký. O lepší než 10. místo ho připravily tři chyby na střelnici. Další z Čechů Mikuláš Karlík skončil čtrnáctý. Titul mistra světa vybojoval bezchybně střílející Nor Vebjörn Sörum. Závod juniorek vyhrála Ukrajinka Jekatěrina Bechová. Dařilo se i třem Češkám. Eliška Teplá skončila šestnáctá, Klára Polednová sedmnáctá a Petra Suchá čtyřiadvacátá. Přímé přenosy stíhaček vysílá ČT sport a web ctsport.cz v neděli od 10:55.

Štvrtecký, který už má bohaté zkušenosti i ze Světového poháru, zahájil závod velice svižně, na první střelbě vleže však strávil hodně času a nevyhnul se ani jedné chybě. Další dvě minely na stojce ho vyřadily z boje o pódium. V čase běhu byl přitom celkově třetí nejrychlejší. Do stíhačky vyrazí se ztrátou bezmála minuty na vítěze.

Karlík nezačal vůbec špatně. Po první střelbě figuroval dokonce v čele, jenže postupně ztrácel a zradila ho jako obvykle střelbě vestoje, po které musel na dvě trestná kola. Na Nora Söruma ztrácí minutu a 18 sekund.

Dalším dvěma Čechům se příliš nedařilo. Vítězslav Hornig si odstřelil šanci na úspěch už na ležce, když se dvakrát mýlil. Bezchybná stojka mu pomohla alespoň k 38. místu. Jiří Ondřejka se čtyřmi chybami skončil 84.

"Říkal jsem, že pokud skončí Kuba Štvrtecký do 10. místa, budu spokojený. Ano, jsem, ale hned musím dodat, že tři trestná kola jsou ve sprintu prostě moc. Každopádně druhým běžeckým časem ukázal, že jeho možnosti jsou velké. Mikuláš Karlík mě příjemně překvapil. Výborně běžel, zvládl bezchybnou ležku. Dvěma chybami vstoje však předvedl, že tam má před sebou ještě hodně práce," uvedl trenér Michael Málek.

Skvělý závod absolvoval Rus s afghánskými kořeny Sajd Karimulla Chalili. Dlouho se držel na prvním místě, než se ovšem do cíle dostal s číslem 77 skvěle běžící i střílející Nor Sörum. Třetí skončil jeho krajan Sivert Guttorm Bakken.

Češky střílely přesně

Juniorky střílely přesněji než jejich mužští kolegové. Jen Kamila Žuková se se dvěma chybami dokázala vklínit na nejvyšší příčky mezi bezchybné. Polka obhajovala prvenství z loňského roku, kdy ještě závodila se svou rivalkou Markétou Davidovou. Tentokráte to stačilo na druhé místo. Třetí byla Němka Hanna Kebingerová.

Češky rozhodně nezklamaly. Až na pokaženou ležku Ivy Křížovicové, kde minula hned tři terče, mohly být české biatlonistky spokojené. Teplá si připsala jednu chybu a Suchá s Polednovou byly čisté. Na trati ztrácely více než minutu a v součtu jim to dalo solidní výchozí pozici do nedělních stíhacích závodů. Teplá ztrácí na první 54 sekund, Polednová je v závěsu a Suchá vyrazí o dalších deset sekund později. Křížovicová skončila s odstupem dvou minut a sedmnácti sekund padesátá.

"Holky za sebou mají super závod. Eliška Teplá se toho vůbec nebála. Makala na trati a z našich byla nejrychlejší i na střelnici. Klárka Polednová potvrdila, že je kvalitní střelkyní a ještě vylepšila pěkný výsledek z vytrvalostního závodu, kde skončila třiadvacátá. Petra Suchá se přesvědčila, že může dávat nuly nejen v tréninku, ale i v závodě. Iva Křižovičová vstoupila do závodu nešťastně, ale zabojovala na trati i na stojce a zajistila si postup do stíhačky," shrnul závod žen trenér Aleš Lejsek.

Výsledky MS juniorů v biatlonu v Osrblie

Junioři - sprint (10 km): 1. Sörum (Nor.) 25:42,9 (0), 2. Chalili (Rus.) -14,4 (0), 3. Bakken (Nor.) -36,3 (1), ...10. Štvrtecký -59,4 (3), 14. Karlík -1:18,2 (2), 38. Hornig -2:15,9 (2), 84. Ondřejka (všichni ČR) -4:37,3 (4).

Juniorky - sprint (7,5 km): 1. Bechová (Ukr.) 21:03,6 (0), 2. Žuková (Pol.) -12,1 (2), 3. Kebingerová (Něm.) -14,0 (0), ...16. Teplá -54,1 (1), 17. Polednová -55,6 (0), 24. Suchá -1:05,1 (0), 50. Křižovičová (všechny ČR) -2:17,3 (3).