130 let

Lidovky.cz

Sport

7:29aktualizováno  9:09
NEW YORK - Útočník Tomáš Hertl zařídil druhým hattrickem v NHL vítězství hokejistů San Jose 5:2 nad Pittsburghem a stal se první hvězdou úterního zápasu. Díky třígólovému představení zaokrouhlil počet branek v soutěži na 100. Pražský rodák bodoval v pátém zápase po sobě.

Díky třígólovému představení zaokrouhlil Tpmáš Hertl (48) počet branek v soutěži na 100. foto: ČTK

Hertl bodoval v pátém zápase po sobě. Poprvé se prosadil v 15. minutě. Evander Kane zavezl puk z obranného pásma až do útočné třetiny za brankovou čáru, kde se ho ujal Hertl. Slávistický odchovanec u hrazení ustál souboj s Jevgenijem Malkinem, nabruslil si do pravého kruhu, obelstil zadáka Jacka Johnsona a zamířil přesně k tyči.

Po něm se mezi střelce zapsal Joe Thornton, jenž nastoupil k 1000. utkání za San Jose. Obránce Radim Šimek si u jeho branky připsal nahrávku.

Zkraje třetí části Hertl zvýšil na 4:1, když dorazil za záda gólmana Matta Murrayho střelu Justina Brauna. Penguins v závěru vyšla power play a snížili, Hertl však následně gólem do prázdné branky završil skóre. U všech tref mu asistoval Kane. San Jose uspělo posedmé za sebou.

Pětadvacetiletý Hertl zaznamenal první hattrick v nováčkovské sezoně 2013/2014, a to hned ve svém třetím utkání v soutěži. Tehdy se pod výhru 9:2 nad New York Rangers podepsal čtyřmi brankami.

Palátův sedmý zásah v sezoně

Palát skóroval ve třetím z posledních čtyř duelů Tampy a bodoval počtvrté v řadě. Rozhodující akce zápasu v Dallasu se odehrála v osmé minutě. Kapitán Lightning Steven Stamkos si najel mezi dva domácí hráče a přihrál do pravého kruhu Palátovi, který ranou bez přípravy překonal Antona Chudobina. Pro českého útočníka to byl sedmý zásah v sezoně. Pojistku na úspěch nejlepšího týmu v lize přidal v polovině závěrečné třetiny obránce Michail Sergačjov. Brankář floridského mužstva Andrej Vasilevskij pochytal 35 střel.

Jakub Vrána si připsal asistenci, Washington si ale z Nashvillu odvezl debakl 2:7. Po šesti utkáních se v sestavě poražených Capitals objevil útočník Dmitrij Jaškin. Hvězdou večera byl vyhlášen Viktor Arvidsson, který vstřelil druhý hattrick v kariéře

Po třetí prohře v řadě se na Capitals v Metropolitní divizi bodově dotáhl Columbus, jenž zdolal New Jersey 4:1 a oslavil čtvrtý triumf za sebou.

Detroit si poradil s Anaheimem 3:1, zadák Filip Hronek a útočník Martin Frk zůstali mezi náhradníky. Ducks neuspěli už ve dvanáctém zápase v řadě. Naposledy se z vítězství radovali 17. prosince proti Pittsburghu.

„Ptáme se sami sebe, jak se tohle může znovu stát. Bohužel k tomu došlo. Kluci do toho dávají všechno, jejich frustrace je patrná. Spousta chyb pramení z psychiky,“ prohlásil kouč Anaheimu Randy Carlyle.

Gólman Montrealu Antti Niemi zastavil 52 střel Floridy a výrazně přispěl k výhře 5:1. Panthers nezvládli sedmé utkání po sobě.

Mika Zibanejad dovedl dvěma trefami a dvěma přihrávkami New York Rangers k vítězství 6:2 nad Carolinou. V brance Hurricanes dostal na úkor Petra Mrázka přednost Curtis McElhinney.