Slaví výhru, ale zbývají ještě tři míčky. Tenisty na Australian Open mate změna pravidel

Odpálila míček mimo dosah soupeřky, zařvala si na znamení vítězství a kráčela k síti rozloučit se po konci zápasu. Britská tenistka Katie Boulterová ale v utkání 1. kola Australian Open slavila postup předčasně, i když Rusku Makarovovou nakonec přeci jen vyřadila. Zapomněla totiž na to, že na grandslamu v Melbourne začalo od letošního ročníku platit nové pravidlo.

Tento článek je více než rok starý.

Melbourne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhrála jsem? Ještě ne? Tenistka Katie Boulterová slavila postup o tři vyhrané míčky dřív | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Se zkušenou soupeřkou se dvaadvacetiletá Boulterová ve třetím setu přetahovala o vítězství. V závěrečné sadě přišel nově na řadu takzvaný super tie-break, který se hraje netradičně do deseti bodů. Britka se ale radovala už po zisku sedmého bodu, jako po klasickém tie-breaku.

Bere nás jako rovnocenné, cení si Murrayho české tenistky. Skot si vybírá mezi operací a Wimbledonem

Číst článek

„Musím to brát trochu odlehčeně. Nakonec jsem vybojovala výhru, kdyby se mi to nepovedlo, byla bych zdrcená. Ale teď už se tomu můžu smát. Aspoň už to pravidlo znám, takže se mi nic podobného rozhodně znovu nestane,“ ujistila Boulterová přítomné novináře po zápase.

Na tiskové konferenci při vzpomínce na malé faux pas rozdávala úsměvy, na kurtu jí ale při prozření rozhodně do smíchu nebylo. Po incidentu totiž Boulterová na chvíli ztratila koncentraci a následující dvě výměny prohrála.

„Bylo velice těžké se vrátit do zápasu, protože už jsem se uvolnila, myslela jsem si, že mám vyhráno. Je těžké si vzpomenout na nové pravidlo, když se plně koncentrujete na zápas. Ale zvládla jsem to dobře, a za to jsem na sebe pyšná.“

Na každém grandslamu jinak

Organizátoři Australian Open odsouhlasili zavedení super tie-breaku v rozhodujícím setu těsně před Vánoci, aby zabránili dlouhým zápasům. Ještě v loňském ročníku totiž vítěz musel svého soupeře porazit o dva gamy.

Každý z grandslamových turnajů má navíc pro koncovku rozhodujícího setu jiná pravidla, a to tenisty může mást.

„Minulý rok jsem tu hrála s Garcíaovou, bylo to o dva gemy a myslela jsem, že se hraje tie-break. Byla jsem úplně zmatená a vůbec jsem nevěděla, co se děje. Teď je to zase jiné, bude to změna myslím, že to zkrátili kvůli vedru, co tu je. Ale je to lepší. O dva gemy je to hodně náročné,“ myslí si česká tenistka Markéta Vondroušová.

Po turnaji v Melbourne čeká tenisty druhý grandslamový turnaj v Paříži, kde se v rozhodující sadě pokračuje klasickými gamy. Na US Open přichází na řadu standardní tiebreak za stavu 6:6 a londýnský Wimbledon zavedl zkrácenou hru až od stavu 12:12.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít