Srbská pravoslávna cirkev je zdržanlivá pri otázke ťažby lítia.
Srbská pravoslávna cirkev je zdržanlivá pri otázke ťažby lítia.
Poľská pravoslávna cirkev v tomto roku oslavuje 100. výročie autokefálie.
V spoločnom vyhlásení poľskí pravoslávni biskupi poďakovali veriacim za vernosť cirkvi a pripomenuli mnohých pravoslávnych duchovných a laikov, ktorí v 20. storočí podstúpili mučenícku smrť. Vďaka ich svedectvám viery je Poľská pravoslávna cirkev dodnes živá a má dôstojné postavenie v rámci pravoslávia, píše sa vo vyhlásení, o ktorom informovala nadácia Pro Oriente.
Pravoslávni biskupi ocenili aj dobrú spoluprácu s poľským štátom, pokiaľ ide o školský predmet náboženská výchova a pastoráciu v nemocniciach, vo väzniciach a v armáde.
Spoločné vyhlásenie podpísala hlava cirkvi metropolita Sawa (Hrycuniak) a ďalších deväť biskupov Poľskej pravoslávnej cirkvi.
Oslavy okrúhleho výročia sa začali 19. augusta púťou na svätý vrch Grabarka. Na kopci sa nachádza pravoslávny chrám, ktorý je obklopený tisíckami votívnych krížov. Toto pútnické miesto je preto známe aj pod názvom Vrch krížov. V rámci jubilejnej púte postavili 100 nových krížov.
Dňa 13. novembra – v deň výročia udelenia autokefálie – sa bude vo varšavskej pravoslávnej katedrále konať hlavná ďakovná božská liturgia. Počas roka 2024 sa v celom Poľsku organizuje množstvo ďalších slávnostných bohoslužieb, ako aj liturgických, pastoračných a kultúrnych podujatí.
V Poľsku žije približne 600-tisíc pravoslávnych kresťanov, väčšina z nich vo východnej časti krajiny.
Pravoslávni kresťania poľského pôvodu boli veľmi dlho súčasťou Kyjevskej metropólie, ktorá bola do roku 1686 pod jurisdikciou Ekumenického patriarchátu a následne bola začlenená do Moskovského patriarchátu. Až do začiatku 20. storočia boli súčasťou Ruskej pravoslávnej cirkvi.
Keď bolo Poľsko v roku 1918 obnovené ako nezávislý štát, poľskí pravoslávni biskupi sa začali usilovať o autokefáliu, ktorú podporoval aj poľský štát. V roku 1921 moskovský patriarcha Tichon udelil Poľskej pravoslávnej cirkvi autonómny status, ale Moskovský patriarchát odmietol udeliť úplnú nezávislosť. Avšak v roku 1924 autokefáliu Poľskej pravoslávnej cirkvi udelil ekumenický patriarcha Grigorios VII.
Ruská pravoslávna cirkev bola spočiatku proti tomuto kroku, ale v roku 1948 nakoniec aj Moskovský patriarchát vyhlásil Poľskú pravoslávnu cirkev za autokefálnu.
K protestom proti plánovanej bani na lítium v údolí Jadar v západnom Srbsku sa vyjadril len jeden biskup Srbskej pravoslávnej cirkvi.
Srbský biskup Düsseldorfu a celého Nemecka Grigorije (Durić) reagoval na Instagrame na početné správy od veriacich a vyjadril svoj nesúhlas s baňou na lítium v „úrodnom Jadarskom údolí alebo v hociktorom inom údolí“.
Ako „kresťan a biskup, občan a človek“ to nemôže podporiť. Človek je „neoddeliteľný spätý so zemou“, čo učí aj Biblia. Človek bol stvorený z prachu zeme, zem je zdrojom jeho potravy a miestom spánku a v zemi človek odpočíva až do vzkriesenia. Prehrešovať sa proti zemi znamená podľa neho prehrešovať sa proti sebe samému.
Ale aj pre nekresťanov a neveriacich je dôležitá ochrana úrodnej zeme, „toho najcennejšieho a najkrajšieho, čo máme v našej vlasti“, pokračoval biskup Grigorije. Veda a skúsenosti s inými baňami ukázali, že zničenie zeme by sprevádzal nový „odliv obyvateľstva“, znečistenie riek, pitnej vody a vzduchu, ako aj choroby a predčasné úmrtia. Je dôležité myslieť aj na budúce generácie a našu zodpovednosť voči nim.
Organizácia na ochranu životného prostredia Ekološki ustanak (Ekologické povstanie) sa v písomnom vyhlásení pýtala, prečo Srbská pravoslávna cirkev nereaguje na vládne rozhodnutie presadiť plány na výstavbu bane na lítium napriek výzvam ľudí, ktorí nechcú byť vyhnaní zo svojich domovov.
Správanie vedenia Srbskej pravoslávnej cirkvi a jej patriarchu Porfirija je podľa názoru organizácie hanebné, keďže naďalej zostávajú lojálni voči režimu bez ohľadu na obyvateľov. Mimovládna organizácia poukázala aj na časté tvrdenie Srbskej pravoslávnej cirkvi, že cirkev v Srbsku vždy bola a vždy je na strane svojho ľudu a má účasť na jeho osude.
Aj srbské médiá si všimli mlčanie Srbskej pravoslávnej cirkvi, ktorá sa inak vyjadruje k „väčšine aktuálnych tém“. Pozorovatelia sa domnievajú, že baňa je pre vládu prezidenta Aleksandara Vučiča dôležitá, pretože by mohla zlepšiť pomerne chladné vzťahy Srbska s EÚ, ktorá má záujem o srbské lítium. Keďže Srbská pravoslávna cirkev je s Vučičom „prakticky v politickom spojenectve“, je jasné, že o tejto otázke mlčí.
Obyvatelia Jadarskej doliny sa vraj už pred rokmi v tejto veci obrátili na vedenie Srbskej pravoslávnej cirkvi, na čo patriarcha reagoval, že cirkev sa nezaoberá sociálnymi, ekonomickými alebo inými témami a problémami, ale len zmyslom života. V súčasnosti sa zdá, že Srbská pravoslávna cirkev sa zaujíma najmä o tému rodovo spravodlivého jazyka, čo však odmieta. S týmto cieľom organizuje podujatia, publikuje vyhlásenia a vysvetľuje, že aj jej sa „treba pýtať“.
Okrem biskupa Grigorija sa k protestom proti bani na lítium vyjadrili aj dvaja duchovní Srbskej pravoslávnej cirkvi v USA. Podporili protesty a vyjadrili kritiku správania vlády a Srbskej pravoslávnej cirkvi. Biskup Zvornika a Tuzly Fotije (Sladojević) už v roku 2021 v kázni vyjadril znepokojenie nad plánom vybudovať baňu na lítium. Vyzval veriacich, aby sa bránili znečisťovaniu a ničeniu svojej pôdy. Vzhľadom na vtedajšie protesty patriarcha Porfirije vyzval verejnosť, aby sa vyhýbala konfliktom. Inak Srbská pravoslávna cirkev mlčala.
Diskusie o bani na lítium v údolí Jadar sa vedú už päť rokov. Britsko-austrálska ťažobná spoločnosť Rio Tinto tam chce vybudovať obrovskú baňu na ťažbu z veľkých zásob lítia, ktoré sa tam nachádzajú. Miestni obyvatelia, ktorých väčšina sa živí poľnohospodárstvom, sa obávajú rozsiahlych ekologických dosahov a bránia sa sťahovaniu.
Po masových protestoch v celej krajine sa srbská vláda v roku 2022 rozhodla zastaviť projekt ťažby. V júli 2024 ústavný súd zrušil rozhodnutie vlády a projekt sa obnovil. Sľubuje pracovné miesta, lepšie mzdy a ochranu životného prostredia i života občanov. Spoločnosť Rio Tinto tvrdí, že bude dodržiavať najprísnejšie environmentálne normy. Napriek tomu pretrváva odpor voči projektu.
Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.