Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Rakúšania zlikvidovali päťgólový náskok Kanady a siahali po senzácii, derby Severanov bolo chudobné na góly aj napätie

Hokejisti Nórska vyhrali v utorkovom stretnutí A-skupiny na MS v Prahe nad Dánskom 2:0.

14.05.2024 23:07
Peter Schneider Foto:
Peter Schneider dáva gól.
debata (4)

V nezáživnom severskom súboji mali mierne navrch, prvé body na šampionáte im zabezpečili góly Michaela Brandsegga-Nygaarda a Eirika Salstena, čisté konto s 24 zákrokmi si udržal brankár Henrik Haukeland.

Dáni odohrajú ďalší zápas v stredu o 16.20 h proti domácemu Česku, Nóri nastúpia o deň neskôr o 20.20 proti obhajcovi titulu Kanade.

Prvá tretina nepriniesla veľa vzruchu. Diváci sledovali opatrný hokej, v ktorom sa tímy chceli hlavne vyvarovať zbytočných chýb.

Šancí bolo minimum, o prvú nórsku sa postaral E. Salsten, na opačnej strane neuspel v dobrej pozícii Scheel. V 26. minúte mohli otvoriť skóre Dáni.

logo-ms-v-hokeji-2024-cesko Dávame do pozornosti Všetko o MS v hokeji 2024 na jednom mieste

Po nečakanom odraze puku sa dostal samostatného úniku vo vlastnom oslabení Olesen, „vymiešal“ aj brankára Haukelanda, ale puk poslal len do bočnej siete.

Zahrmelo tak na druhej strane, po vtipnom uvoľnení a prihrávke Zuccarella trafil z prvej pod hornú žŕdku Brandsegg-Nygard – 0:1.

Nóri mali aj v ďalších momentoch navrch a v 2. tretine prestrieľali súpera 17:7. Dáni sa vpredu iba ťažko presadzovali, v 38. minúte Haukeland zneškodnil šancu Bruggissera.

Roberts Mamacicis Čítajte viac Lotyši si udržali reálnu šancu na postup aj po kľúčovom dueli s Kazachstanom, veľký krok Francúzov k záchrane

V tretej časti zvýšili úsilie, ale ich tlak bol jalový, ojedinelú možnosť na vyrovnanie nevyužil Mölgaard.

Pri nápore navyše zabúdali na zadné vrátka, náskok mohol zvýšiť Bakke Olsen, no nepodarilo sa to jemu a ani Thoresenovi, keďže video neodhalilo, či puk po jeho dorážke prešiel za bránkovú čiaru.

Dánom nepomohla ani záverečná power play, naopak E. Salsten do prázdnej bránky spečatil na konečných 2:0.

A-skupina:
Dánsko – Nórsko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 28. Brandsegg-Nygaard (Zuccarello, Thoresen), 60. E. Salsten. Rozhodcovia: MacFarlane (USA), Kaukokari (Fín.) – Briganti, Gustafson (obaja USA), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 10.011 divákov.
Dánsko: Dichow – M. Lauridsen, Lassen, Jensen Aabo, O. Lauridsen, Bruggisser, N. B. Jensen, Larsen – Blichfeld, Russell, Aagaard – Olesen, True, From – Scheel, Mölgaard, Andersen – Poulsen, Wejse, Storm – Schultz
Nórsko: Haukeland – Johannesen, Solberg, Hansen, Nörstebö, Kasastul, Krogdahl, Hurröd – Zuccarello, Thoresen, Brandsegg-Nygard – Martinsen, E. Salsten, Bakke Olsen – Steen, Vikingstad, Berg-Paulsen – T. Olsen, H. Östrem Salsten, Rönnild

Kanadskí hokejisti zdolali vo svojom treťom zápase v pražskej A-skupine MS Rakúsko 7:6 až po predĺžení.

Obhajca titulu dve tretiny jasne dominoval, po 40 minútach viedol 6:1, no v tretej časti šokujúco dovolil outsiderovi streliť päť gólov a senzačne vyrovnať. Favorit napokon vybojoval dvojbodové víťazstvo, rozhodol o ňom v 15. sekunde predĺženia kapitán John Tavares.

Kanaďania sa od úvodu zahryzli do súpera, svojím dôrazom pri mantineloch získavali puky a zavreli Rakúšanov v ich obrannom pásme. Prvý gól tak bol iba otázkou času.

Prišiel v 7. minúte, keď po prihrávke Mangiapaneho nekompromisne zakončil Cozens – 1:0. Favorit pokračoval v nápore a v 10. min strelil jeho druhý gól obranca Guhle, ktorého šikovne našiel Tavares.

Kanada, Rakúsko Čítajte viac Srthujúci duel Kanady s Rakúskom sme sledovali ONLINE

Rakúšania síce dokázali zo svojej prvej vážnejšej šance znížiť, keď sa dorážkou presadil Nissner, ale obhajcu to iba viac rozdráždilo.

Ešte do prestávky skóroval Byram a po nej zvýšil na 4:1 McCann. Kanaďania neubrali nohu z plynu, Bedard prekonal Madlenera aj z veľkého uhla.

Rakúsky brankár potom viackrát podržal svoje mužstvo. Po strele Cozensa mu pomohla žŕdka, pri dorážke Duboisa už toľko šťastia nemal. V tretej časti sa obraz hry nečakane zmenil.

Zámorský tím vedomý si svojho náskoku trestuhodne poľavil, čo outsider okamžite využil. Dvomi rýchlymi gólmi po vydarených kombináciách skorigoval na 3:6 a keď Zwerger v 51. minúte z ľavého krídla prepálil neistého Binningtona, bola zrazu zo zápasu ešte zápletka.

Rakúšania sa dostali na koňa, hnali ich aj početní fanúšikovia v pražskej aréne. Tí explodovali po tom, ako Madlener zázračne vychytal Mangiapaneho a na druhej strane Schneider znížil na rozdiel jedného gólu.

Kanaďania znervózneli, puky im odskakovali a začala sa črtať senzácia. Tá nabrala jasné kontúry, keď po chybe Guhleho vyrovnal v power play bez brankára Rossi – 6:6.

Rakúšania tak vydreli senzačne bod. Ďalší už nepridali, lebo po 15 sekundách predĺženia rozhodol po individuálnej akcii Tavares.

Kanada – Rakúsko 7:6 pp (3:1, 3:0, 0:5 – 1:0)
Góly: 7. Cozens (Mangiapane, Guhle), 10. Guhle (Tavares, Hagel), 14. Byram (Zellweger), 23. McCann (Bunting), 30. Bedard (Guenther, Parayko), 38. Dubois (Hagel, Power), 61. Tavares (Dubois, Parayko) – 11. Nissner (M. Huber, Raffl), 44. Baumgartner (Schneider), 45. Schneider (Zwerger, Wolf), 51. Zwerger (Nickl), 56. Schneider (Zwerger, Unterweger), 60. Rossi. Rozhodcovia: Ansons (Lot.), Heikkinen (Fín.) – Hynek (ČR), Zunde (Lot.), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 14.704 divákov.
Kanada: Binnington – Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger – Dubois, Tavares, Hagel – Bedard, Paul, Guenther – Mercer, McBain, Tanev – Mangiapane, Cozens, Bunting – McCann
Rakúsko: Madlener – Heinrich, Nickl, Unterweger, Wolf, Strong, Maier, Stapelfeldt, Brunner – Raffl, Nissner, M. Huber – Zwerger, Rossi, Schneider – Ganahl, Baumgartner, Haudum – P. Huber, Wukovits, Rohrer

Reakcie na nečakaný triumf Slovákov proti USA Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
Veľké prekvapenie tohtoročných majstrovstiev....