Poslanci zasadli do lavíc. Rokovali o finančnej výpomoci farmárom, ale aj o Najvyššom súde

ta3/TASR
26.4.2024 10:02 , Aktualizované: 26.4.2024 14:49

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou k novele školského zákona, ktorou chcú poslanci Richard Vašečka a Anna Záborská (obaja Slovensko, Za ľudí, KÚ) podmieniť výchovu a vzdelávanie v oblasti sexuálneho správania informovaným súhlasom rodičov. Národná rada SR bude pokračovať v rokovaní na 12. schôdzi opäť od utorka (30. 4.).

Ústavnoprávny výbor NR SR tvrdí, že časti protiinflačného balíka, ktoré napadla Čaputová, nie sú protiústavné
TA3 / David Duducz

Ukončenie rokovania

Vašečka priblížil, že nechce, aby sa z diskusie stal kultúrny boj. Zdôraznil, že rodičia majú právo vopred vedieť, že sa ich dieťa bude učiť o sexuálnom správaní, taktiež majú dostať možnosť vidieť materiály, z ktorých sa bude učiť a poznať osoby, ktoré budú témy prednášať. Mali by mať tiež možnosť vyjadriť svoj súhlas či nesúhlas s takouto výchovou a vzdelávaním.

Lucia Plaváková (PS) uviedla, že návrh je v príkrom rozpore s právami a najlepším záujmom detí. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) označila návrh za ideológiu. Má obavu, že niektorí rodičia ohrozujú svoje deti. Vašečka reagoval, že absolútna väčšina rodičov chce najlepší záujem dieťaťa a s radosťou podpíše informovaný súhlas. Nechce stavať svoj návrh do negatívnej roviny.

O čom hovorí novela?

Novela hovorí o tom, že na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

"Cieľom návrhu zákona je ustanovenie právneho základu pre poskytovanie štátnej pomoci alebo minimálnej pomoci poľnohospodárom alebo obhospodarovateľom lesa vo forme návratnej finančnej výpomoci, čím sa v prípade potreby umožní zabezpečiť poskytovanie finančných prostriedkov poľnohospodárom alebo obhospodarovateľom lesa do vyplatenia priamych podpôr," zdôvodnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Zvolanie zasadnutia

Člen výboru Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ) ozrejmil, že všetci opoziční poslanci, ktorí sú členmi výboru, pridali podpisy na zvolanie zasadnutia. Hovorí o podozrení zo zasahovania výkonnej moci do nezávislej súdnej moci.

"Budeme žiadať od ministra spravodlivosti Borisa Suska a tiež od predsedu Najvyššieho súdu Jána Šikutu, aby vysvetlili a objasnili dianie na Najvyššom súde v súvislosti s kontrolou z ministerstva spravodlivosti. Máme totiž z medializovaných informácií podozrenie, že mohlo dôjsť až k trestnému činu zneužitia právomocí verejného činiteľa," uviedol Krátky.

Spisy z Najvyššieho súdu

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyzval Šikutu, aby poskytol informácie, ako prerozdeľovali spisy prostredníctvom informačného systému v najcitlivejších politických kauzách v rokoch 2020 až 2023.

Zamestnanci NS SR podľa premiéra odmietli rezortu spravodlivosti poskytnúť informácie. MS tvrdí, že nechcelo sprístupniť celú databázu ani konkrétne spisy. Šikuta reagoval, že spisy sú prideľované podľa pravidiel transparentnosti. Voči vyjadreniam premiéra sa ohradil, žiadať všetky spisy podľa neho nemá oporu v zákone.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok