ELA Zo zahraničia

Práca snov za 18-TISÍC eur: Stačí ležať DVA mesiace v posteli a TOTO robiť!

Ani vám sa nechce ráno vstávať z postele a ísť do práce? Na pracovnom trhu s prácou sa objavila seriózna ponuka, ktorá vás z postele rozhodne nedostane. Naopak, musíte v nej ležať a kráľovsky si zarobiť!

Ilustračný obrázok k článku Práca snov za 18-TISÍC eur: Stačí ležať DVA mesiace v posteli a TOTO robiť!
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Vedci z nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by sa zúčastnili štúdie v Kolíne nad Rýnom, uviedol web Krone.at.

Odborníci chcú preskúmať, akými metódami sa dá predísť následkom stavu beztiaže, ktorých sa astronauti obávajú. Patria medzi ne závraty a poruchy koordinácie. Štúdia spadá do prípravy vedcov na možný let na Mesiac alebo Mars.

Počas takého dlhého ležania sa totiž zvyšuje tlak v hlave a hrozí aj rozpad svalov a kostí či zmeny kardiovaskulárneho systému.

Pozemskí astronauti

Odborníci chcú podrobnejšie preskúmať, ako ľudské telo reaguje na 60 dní prísneho pokoja na lôžku. Testované subjekty označujú ako „pozemských astronautov“, ktorí majú simulovať dlhú cestu v stave beztiaže k inému nebeskému telesu. Konkrétne budú ležať v posteli so sklopeným čelom po dobu 60 dní.

Účastníci dostanú 18-tisíc eur za 60 dní ležania v posteli. Ak si myslíte, že sú to ľahko získané peniaze, nie je to celkom tak.

Podľa vedúceho štúdie nepretržité ležanie po dobu dvoch mesiacov je „skutočná výzva“. Prihlásiť sa môžu ľudia vo veku od 24 do 55 rokov, ktorí sú vysokí 1,53 až 1,90 metra a majú BMI 18 až 30. Účastník musí byť zdravý, nefajčiar a hovoriť dobre nemecky. Štúdia má začať v septembri.

Nie je to príjemné

Lôžka účastníkov štúdie majú byť naklonené o šesť stupňov, aby ich hlavy boli nižšie ako nohy. „Pri tomto sklone sa tekutiny v tele posúvajú takmer rovnakým spôsobom ako u astronautov vo vesmíre,“ popísal vedúci štúdie Edwin Mulder.

„Tlak v hlave sa zvyšuje, fyzická nečinnosť spôsobuje rozpad svalov a kostí, pocit rovnováhy je zmätený a kardiovaskulárny systém sa mení,“ dodal. Dôsledky týchto fyzických zmien sú hlavným problémom po pristátí na Mesiaci alebo Marse.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM