Kyjev potrebuje vojenskú podporu, Borrell vyzýva k ďalšiemu poskytnutiu protivzdušnej obrany Ukrajine (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Josep Borrel
Foto: archívne, Johanna Geron, Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vyzval ministrov zahraničia z krajín zoskupených v G7, aby podnikli rýchle a konkrétne kroky na poskytnutie ďalších systémov protivzdušnej obrany Ukrajine.

Odkladanie pomoci Kyjevu podľa neho prospieva Moskve.

Napríklad bez systémov Patriot bude v dôsledku ruských útokov zničený ukrajinský elektrický systém a „žiadna krajina nemôže bojovať bez elektriny doma, v továrňach a na frontovej línii,“ poznamenal.

Viac protivzdušnej obrany pre Ukrajinu

Šéf zahraničnej politiky EÚ tiež povedal, že Európa sa nemôže spoliehať len na Washington v pomoci Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Musíme prijať konkrétne rozhodnutia, aby sme Ukrajine poslali viac protivzdušnej obrany. Máme Patrioty, máme protiraketové systémy. Musíme ich zobrať z našich kasární, kde sú pre každý prípad, a poslať na Ukrajinu, kde zúri vojna. A som si istý, že to urobíme, ale musíme to urobiť rýchlo,“ vyjadril sa.

Americký minister zahraničia Antony Blinken sa vyjadril, že dúfa v skoré schválenie pomoci Ukrajine v americkom Kongrese. Zároveň poznamenal, že aj ďalší spojenci potrebujú zintenzívniť svoje kroky.

Stretnutie ministrov G7

Diplomati hovorili pri príležitosti stretnutia ministrov G7 na talianskom ostrove Capri. Stretnutiu šéfov diplomacií zo Spojeného kráľovstva, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska a USA dominujú práve vojna na Ukrajine a vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.

Taliansky minister zahraničia Antonio Tajani otvoril stretnutie výzvou na nové kolo sankcií voči Iránu za jeho víkendový útok na Izrael a tiež na konkrétnu pomoc Ukrajine, aby sa mohla brániť ruskej agresii.

Ak Ukrajina prehrá, Putin si nikdy nesadne za mierový stôl,“ varoval.

Ukrajina potrebuje vojenskú podporu

Ako hostia sú na stretnutí ministrov generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg a ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.

Ten zdôraznil, že jeho krajina potrebuje základnú vojenskú podporu vrátane delostrelectva, munície a systémov protivzdušnej obrany, keď Rusko vytvára tlak na frontovej línii.

Výzva k zdržanlivosti Izraelu

V súvislosti s napätím na Blízkom východe Borrell povedal, že posilnia súčasný sankčný režim EÚ a rozšíria ho, aby potrestal Teherán a zabránil ďalším útokom na Izrael.

Zároveň vyzval Izrael, aby bol zdržanlivý.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Antonio TajaniAntony BlinkenDmytro KulebaJens StoltenbergJosep BorrellVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Európska úniaG7NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy