Pidcock jako první Brit v historii vyhrál Amstel Gold Race, ovládl spurt

Autor: ČTK, iSport.cz
0
Speciál ŽIVĚ s fanoušky: Žluté ohrožení? Priske teď už nikoho šetřit nebude
SESTŘIH: Vegas - Dallas 2:0. Hertl a spol. odvrátili vyřazení. Dva góly i top zákroky

Nejvýznamnější nizozemskou cyklistickou klasiku Amstel Gold Race vyhrál Tom Pidcock. Úřadující mistr světa a olympijský vítěz v cross country na horských kolech se stal prvním britským vítězem v historii závodu.

Čtyřiadvacetiletý Pidcock uspěl po 253 kilometrech a téměř šesti hodinách jízdy v taktickém spurtu vedoucí skupiny. Za členem týmu Ineos Grenadiers skončili Švýcar Marc Hirschi a Belgičan Tiesj Benoot.

Bývalý mistr světa v cyklokrosu Pidcock si připsal pátou výhru v profesionálním pelotonu a jednu z největších společně s loňským triumfem na Strade Bianche a etapovým vítězstvím na předloňské Tour de France.

Roli největšího favorita v 58. ročníku závodu nenaplnil světový šampion Mathieu van der Poel. Nizozemský cyklista po nedávných triumfech na monumentech Kolem Flander a Paříž-Roubaix tentokrát do boje o vítězství nezasáhl a dojel dvaadvacátý v pelotonu 11 sekund za Pidcockem.

Bývalý mistr republiky Adam Ťoupalík ze stáje TDT-Unibet skončil při debutu na Amstelu na 64. pozici s odstupem 4:11 minuty, jeho týmový kolega Tomáš Kopecký byl stošestnáctý. Závod v roce 2013 vyhrál jako jediný Čech Roman Kreuziger.

Závod žen na 157,6 km vyhrála slavná Nizozemka Marianne Vosová, jež v závěru hromadného spurtu předstihla o několik centimetrů předčasně slavící krajanku Lorenu Wiebesovou.

Cyklistický závod Amstel Gold Race (WorldTour) - 253,6 km:

1. Pidcock (Brit./Ineos Grenadiers) 5:58:17, 2. Hirschi (Švýc./UAE Emirates), 3. Benoot (Belg./Visma-Lease a Bike), 4. Vansevenant (Belg./Soudal-Quick Step), 5. Lapeira (Fr./Decathlon AG2R La Mondiale), 6. Madouas (Fr./Groupama-FDJ) všichni stejný čas, ...64. A. Ťoupalík -4:11, 116. T. Kopecký (oba ČR/TDT-Unibet) -7:02.