Trojice českých hráčů dirigovala výhru Bostonu nad Pittsburghem. Zacha byl první hvězdou utkání

Pavel Zacha přispěl v NHL gólem a přihrávkou k výhře Bostonu 6:4 v Pittsburghu a stal se první hvězdou zápasu. Vítězství podpořili další čeští hráči: David Pastrňák přihrál na dvě branky a Jakub Lauko na jednu. David Rittich předčil v českém brankářském souboji Lukáše Dostála a dovedl Los Angeles k výhře 3:1 nad Anaheimem. Za San Jose skóroval Jan Rutta, Sharks ale podlehli doma Minnesotě 2:6.

New York (Aktualizováno: 10:37 14. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český útočník Pavel Zacha zářil v utkání proti Pittsburghu

Český útočník Pavel Zacha zářil v utkání proti Pittsburghu | Foto: Philip G. Pavely-USA TODAY Sports | Zdroj: Reuters

První branku zápasu vstřelil v Pittsburghu ve 29. minutě Jake DeBrusk a na něj navázal o čtrnáct sekund později z dorážky Zacha. Po české spolupráci zvýšil Kevin Shattenkirk na 3:1. Před gólem vybojovali puk v rohu kluziště Zacha s Pastrňákem, který přihrávkou od zadního mantinelu uvolnil obránce Bostonu. Zacha touto akcí překonal svůj bodový rekord v NHL z minulé sezony, na kontě má 58 bodů (20+38).

Pittsburgh, který bojuje o účast v play off, snížil v dalším průběhu z 1:4 na 3:4. Morgan Geekie ale vstřelil v 55. minutě po přihrávce Lauka od zadního mantinelu pátý gól Bostonu. Při hře domácích bez gólmana zvýšil Danton Heinen na 6:3 po přihrávce Pastrňáka, který se zlepšil na 109 bodů (47+62). Poslední slovo měl Michael Bunting, který v zápase skóroval dvakrát.

Boston si udržel v čele Atlantické divize jednobodový náskok a stále je ve hře o Prezidentský pohár za vítězství v základní části, kterou loni ovládl.

„Bylo by hezké být první, ale nejdůležitější je, abychom byli připraveni na play off. Na to se zaměřujeme,“ podotkl kouč Bostonu Jim Montgomery. Vychází i z loňské zkušenosti, kdy jeho svěřenci překonávali v základní části rekordy, ale Florida je vyřadila v prvním kole play off.

Skóre otevřel v Los Angeles domácí útočník Pierre-Luc Dubois, který doklepl v přesilové hře u levé tyčky sražený kotouč do odkryté branky. V polovině zápasu zvýšil nahozením od modré čáry Matt Roy. Rittich přišel o čisté konto v 52. minutě, když je překonal Trevor Zegras střelou nad lapačku. Další drama odmítl Kevin Fiala v čase 57:42.

Hvězdný Rittich

Rittich kryl 28 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Český gólman pustil podruhé za sebou jen jednu branku a v obou případech inkasoval až v závěrech utkání.

„Chytá dobře,“ pochválil trenér Los Angeles Jon Hiller českého brankáře a vyzdvihl, jak zvládá roli dvojky. „Není v rytmu, přesto zachytá spolehlivě, když jej postavíte. To je velmi ceněná schopnost u gólmana. Také dnes nás podržel a pravděpodobně byl rozdílovým hráčem,“ doplnil. Důležitý zákrok předvedl Rittich ve druhé třetině, kdy zlikvidoval sólový únik Franka Vatrana a Kings zůstali ve vedení.

Dostál nezopakoval výkon z posledního startu, ve kterém před čtyřmi dny zneškodnil 37 z 38 pokusů Los Angeles. V odvetě chytil 25 střel.

Rutta se prosadil popáté v sezoně, když střelou od modré čáry vyrovnal v desáté minutě na 1:1. Minnesota definitivně zlomila odpor domácích ve 40. minutě, v níž udeřil Kirill Kaprizov dvakrát během 47 sekund a zajistil týmu vedení 5:2.

Derby pro Rangers

New York Rangers udolali v městském derby Islanders 3:2 po nájezdech a 54. výhrou vytvořili klubový rekord. Na dosah mají i zisk Prezidentského poháru, pokud ve zbývajícím utkání základní části porazí Ottawu. Poslední výhru řídil Artěmij Panarin, který v 56. minutě vyrovnal na 2:2 a rozhodl rozstřel. Na zaváhání Rangers čeká s jednobodovým odstupem Dallas, který v sobotu vyhrál 3:1 nad Seattlem.

Colorado utrpělo debakl s Winnipegem 0:7 a stejný stav platil už od 37. minuty. Oba týmy se spolu shodou okolností utkají i v prvním kole play off. „Všechno bylo špatně,“ řekl stroze k zápasu útočník Colorada Nathan MacKinnon, který ztrácí v boji o vítězství v produktivitě základní části čtyři body na Nikitu Kučerova z Tampy Bay.

Výsledky NHL:

NY Rangers - NY Islanders 3:2 po sam. nájezdech, Dallas - Seattle 3:1, Colorado - Winnipeg 0:7, Florida - Buffalo 3:2 v prodl., Philadelphia - New Jersey 1:0, Washington - Tampa Bay 4:2, Ottawa - Montreal 5:4 po sam. nájezdech, Pittsburgh - Boston 4:6, Toronto - Detroit 4:5 v prodl., Nashville - Columbus 6:4, San Jose - Minnesota 2:6, Edmonton - Vancouver 1:3, Los Angeles - Anaheim 3:1.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít