"Byla to poměrně těžká časovka s několika záludnými stoupáními a navíc poslední jeden a půl kilometru bylo hodně technických kvůli asi pětisetmetrovému silně gravelovému úseku a poté poslední kilometr ve vesnici pravá levá a závěrečné cílové stoupání," řekl k trati sportovní ředitel ATT Investments Jarda Friede, týmu, z jehož šesti lidí na startu dokončil nejhůře Matyáš Fiala na 16. místě, takže po časovce vede týmovou soutěž a do dalších etap má slibně nakročeno i co se týče možných taktických variant.

Vítězný Kacper Gieryk vyhrál polský šampionát v časovce v kategorii U23 v posledních dvou letech, loni závodil v dresu HRE Mazowsze a v závěru sezóny vyhrál prestižní časovkářský Chrono de Nation pro U23. Pro letošek přestoupil do JEGG-DJR Academy, týmu, který se zaměřuje na rozvoj mladých talentů v naprosté většině domácích nizozemských.

"Trať byla velmi technická, a proto i nezvykle obtížná, včetně pětisetmetrového úseku na šotolině. Věřím, že zítra dres uhájím a jsme spolu s týmem připraveni pro to udělat vše," řekl po etapě Gieryk, který kromě žlutého vlastní i bílý pro nejlepšího v kategorii U23.

Šimon Vaníček, který po etapě oblékl dres puntíkatý pro nejlepšího vrchaře, třetím místem překvapil i sám sebe: "Cítil jsem se dobře, ale i tak mě to samotného překvapilo. Myslím si, že mi dost pomohl technický závěr, ale i to, že jsem trať znal z loňska a dokázal jsem si dobře rozvrhnout síly, věděl jsem, kde to hodně bolí a kde je tedy potřeba pošetřit. I tak je to pro mě takový malý zázrak, ale jsem za něj určitě rád."

Bezprostředně pod stupni vítězů skončil Martin Voltr: "Časovka to spravedlivě rozdělila před dalšími etapami. Mně osobně se jelo dobře. Náš cíl je jediný: žlutý dres!"

V rámci upoutávky jsme uvedli, že závodu by měly vévodit tři týmy. Podíváme-li se na výsledky, časovka prognózu potvrdila. O ATT už jsme mluvili, z Baguette se do dvacítky vešel ještě Tomáš Kalojíros (13.) a dva zástupce tu měl i Elkov-Kasper: Daniela Rubeše (5.) a Tomáše Přidala (7.).

Z ostatních českých závodníků stojí za pozornost 10. místo Richarda Habermanna (AC Sparta Praha) a 17. Alberta Carlo Montiho (ročník 2004) z Ústeckého Centra Cyklistiky.

Ve dvacítce se umístilo pět Poláků, zelený dres po etapě oblékl 22letý Dominik Gorak, který dokončil časovku jako druhý nejlepší a jenž loni také oblékal dres HRE Mazowsze. Českému fanouškovi je ale nejznámější cyklokrosař Marek Konwa, který v dresu AŠ Mladá Boleslav obsadil 14. místo.

Zítra jsou na programu okruhy s centrem v Popelíně, startuje se v 11:00 hodin a cyklisty čeká v deseti kolech celkem 163 km.