Van der Poel zopakoval výhru v Paříž–Roubaix. Cílem projel tři minuty před týmovým kolegou Philipsenem

Cyklistický závod Paříž–Roubaix vyhrál stejně jako loni Nizozemec Mathieu van der Poel. Úřadující mistr světa zvítězil po šedesátikilometrové sólové jízdě s velkým náskokem a navázal na týden starý triumf v jiném monumentu Kolem Flander. Druhým místem podtrhl úspěch týmu Alpecin–Deceuninck Belgičan Jasper Philipsen, který přivedl do cíle na velodromu v Roubaix první tříčlennou skupinku pronásledovatelů s odstupem tří minut.

Aktualizováno Roubaix (Aktualizováno: 19:01 7. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklistický závod Paříž-Roubaix vyhrál Nizozemec Mathieu van der Poel

Cyklistický závod Paříž-Roubaix vyhrál Nizozemec Mathieu van der Poel | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Van der Poel ovládl už šestý monument, jak se nazývá pět nejvýznamnějších jednodenních závodů sezony. Mezi aktivními jezdci je v tomto ohledu nejlepší, Slovinec Tadej Pogačar má o jedno vítězství méně.

„Vlastně se tomu těžko věří. Zase jsem za sebou měl tým, možná ještě silnější než loni. Jsem na kluky mimořádně hrdý a mám velkou radost, že jsem to dotáhl do konce,“ řekl Van der Poel v televizním rozhovoru v cíli.

Devětadvacetiletý Nizozemec vyhrál ve stejném roce Kolem Flander i Paříž–Roubaix jako první cyklista od roku 2013, kdy se to povedlo Švýcarovi Fabianu Cancellarovi. V duhovém trikotu světového šampiona to dosud dokázal jen Belgičan Rik Van Looy v roce 1962.

Náročný závod přezdívaný „Peklo severu“ dlouhý 260 kilometrů s 29 úseky vedoucími po kostkách zvládl Van der Poel průměrnou rychlostí 47,8 kilometrů za hodinu, což dělá ze 121. ročníku nejrychlejší Paříž-Roubaix v historii.

Tak brzký útok podle svých slov neplánoval. „Chtěl jsem, aby byl ten závod co nejtěžší, protože vím, že v tom je moje síla. Cítil jsem se výborně, a když jsem poodjel, věděl jsem, že až do cíle to bude většinou s větrem v zádech. Dneska (v neděli - pozn. red.) se mi jelo opravdu dobře,“ liboval si.

„Tady je samozřejmě vždycky riziko, že vás potká defekt, ale měl jsem s sebou týmové auto a byl jsem si docela jistý. Mohl jsem si to užít víc než minulý týden (ve Flandrech), protože tam jsem byl na pokraji sil. Tentokrát jsem si závěr fakt užil,“ dodal.

Za Philipsenem, jenž také zopakoval loňský výsledek, si dojel pro třetí místo Dán Mads Pedersen, kterému během závodu pomáhal kolega ze stáje Lidl-Trek Mathias Vacek. Český cyklista dorazil do cíle na 43. místě se ztrátou 7:22 minuty na vítěze. Před ním se umístil Pavel Bittner na 29. pozici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít