SESTŘIH: Liberec - Slovácko 4:1. Jasná výhra, vítání Nezmara i majitele

10
Video se připravuje ...
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

Na startu nové éry přišla jasná výhra. Liberečtí fotbalisté porazili ve 27. kole FORTUNA:LIGY na domácím hřišti Slovácko 4:1 a přiblížili se k šestému místu zaručujícímu účast v elitní skupině. Zápas sledovali nový majitel Ondřej Kania, Jan Nezmar, generální ředitel klubu, i sportovní ředitel Theodor Gebre Selassie.

Slovan zvládl úvodní utkání pod novým majitelem Ondřejem Kaniou, který v úterý odkoupil většinový podíl v klubu od Ludvíka Karla. Liberec potvrdil domácí formu, na svém stadionu v posledních osmi ligových zápasech ztratil body za jedinou remízu. Slovácko nenavázalo na dvě poslední ligová vítězství na severu Čech a v osmém jarním kole utrpělo šestou porážku.

Liberec vstoupil do zápasu mnohem aktivněji a už v šesté minutě otevřel skóre. Pennerův centr z pravé strany prodloužil Mikula a Kulenovič hlavou poslal míč za záda Fryštáka, který dnes zastoupil chybějící brankářskou jedničku Heču. Chorvatský útočník navázal na dvě trefy z minulého týdne při výhře 3:1 v Plzni a sedmým gólem v ročníku potvrdil pozici nejlepšího střelce týmu.

Celek z Uherského Hradiště, který se musel obejít bez několika vykartovaných nebo zraněných hráčů obvyklé základní sestavy, postupně vyrovnal hru, přesto v 23. minutě inkasoval podruhé. Žambůrek ve středu pole vystihl Kalabiškovu rozehrávku, vyslal do úniku Višinského a ten předložil míč před prázdnou bránu skórujícímu Tuptovi. Slovenský reprezentant se dočkal pátého ligového gólu v sezoně po pěti měsících od posledního zásahu v 13. kole právě proti Slovácku.

Domácí měli zápas od samého úvodu pod kontrolou a soupeře nepouštěli ani k náznakům gólových příležitostí. Až v 53. minutě hosté zničehonic udeřili, když si Purzitidis srazil do vlastní sítě Sinjavského střílený centr z pravé strany. Slovácku ale naděje dlouho nevydržela, o tři minuty později se Prebsl prodral přes tři obránce k zakončení a umístěnou střelou si připsal premiérový gól v ligové sezoně.

Úvodní zápas Slovanu pod novým majitelem i slunné počasí přilákaly do ochozů 3451 diváků. Čtvrtá nejvyšší návštěva sezony na stadionu U Nisy viděla poklidnou závěrečnou půlhodinu, hosté nebyli v ofenzivě nebezpeční. V 85. minutě navíc Fukala zpracoval ve vápně míč a pohotovým halfvolejem se trefil přesně pod břevno. Třiadvacetiletý obránce dal při 111. ligovém startu první gól.

Kouč Slovácka Martin Svědík tak svůj 200. ligový zápas v roli hlavního trenéra bodovým ziskem neoslavil. Slovan zvítězil o tři góly podruhé v ročníku, na podzim si rovněž doma poradil 3:0 s Plzní.

Góly

Domácí: 6. Kulenović, 23. Tupta, 56. Prebsl, 85. Fukala

Hosté: 53. Pourzitidis (vl.)

Sestavy

Domácí: Vliegen – Mikula (C), Chaluš, Pourzitidis – Penner (67. Fukala), Prebsl, Žambůrek (84. Varfolomejev), Preisler – Višinský (77. Doumbia), Kulenović (76. Horský), Tupta (83. Kok).

Hosté: Fryšták – Reinberk (C) (83. Bartoš), Hofmann (46. Mihálik), Kalabiška (73. Břečka), Blahút – P. Juroška (77. Holzer), Havlík, Kohút (77. Holásek) – Siňavskij, Vecheta, Kvasina.

Náhradníci

Domácí: Bačkovský, Lehoczki, Fukala, Varfolomejev, Tetour, Doumbia, Kok, Horský, Letenay, Rabušic

Liberec – Slovácko: Kulenovič dostal hlavou míč do sítě a otevřel skóre, 1:0

Liberec – Slovácko: Ľubomír Tupta využil přihrávku Višinského a překonal Fryštáka, 2:0

Liberec – Slovácko: Marios Purzitidis tečoval balon do vlastní sítě, 2:1

Liberec – Slovácko: Filip Prebsl prokličkoval až do vápna a vrátil domácím dvoubrankové vedení, 3:1

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.