Sodomův volej urval senzační výhru pro Žižkov, Příbram přibrzdila rozjetou Duklu, Chrudim přetlačila Jihlavu

AKTUALIZOVÁNO

Vítězná série Vlašimi se ve druhé nejvyšší soutěži zastavila na čísle čtyři. Svěřenci trenéra Martina Hyského nestačili na Viktorii Žižkov, podlehli jim 0:1, když se už v osmé minutě prosadil nádhernou ranou z voleje Jiří Sodoma. Ten se trefil poprvé v kariéře ve dvou zápasech druhé nejvyšší soutěže za sebou.

Svěřenci Martina Hyského byli od úvodního hvizdu aktivnější, vedení se však ujali hosté. V první šanci zápasu se v osmé minutě objevil Sodoma, jenž zcela nehlídán zamířil volejem z hranice malého vápna přesně k levé tyči. Fotbalisté Vlašimi mohli odpovědět o pár chvil později, Štěpán Beran ovšem střílel nad branku. Stejně se svou příležitostí naložil na druhé straně Sodoma, který těsně před odehranou půlhodinou odmítl podruhé v utkání skórovat. Krátce před koncem prvního poločasu neuspěl ani Bartosz Pikul, jehož střelu doprostřed branky zneškodnil gólman Pavol Bajza, a tak šli do kabin spokojenější viktoriáni.

Vstup do druhé půle se lépe vydařil modrobílým, ale dlouho se jim nedařilo prolomit obranný blok Pražanů. Po 10 minutách se konečně dostal k zakončení Beran, Bajza byl však znovu připraven a s notnou dávkou štěstí vyrazil jeho pokus na roh. Snaha domácích o vyrovnání pokračovala i nadále, nicméně jejich šance provázela bídná finální fáze, a tak ani závěrečný tlak nepřinesl kýženou branku.

Chrudimští se do Vysočiny zakousli až po pauze a vyhoupli se na barážovou pozici

Fotbalisté Jihlavy se ani ve 21. kole Fortuna národní ligy nedočkali první výhry po zimní pauze, když v Chrudimi padli 1:2. Skóre přitom otevřel ve 38. minutě přesnou tečí kapitán hostů Filip Vedral, který se na střeleckou listinu zapsal i v předchozím vzájemném klání, tentokrát se ale o bodový zásah nejednalo. Krátce po změně stran se totiž ve třetím zápase v řadě prosadil David Látal a o čtvrthodiny později dokonal obrat domácích Václav Míka. Východočeši se tak minimálně na pár hodin posunuli na třetí místo.

Jihlava chtěla před startem jarní části atakovat barážové příčky, její forma tomu ale neodpovídala a začala ve vyrovnané tabulce klesat. Předešlé duely naopak vyšly Chrudimi. Ta po Zbrojovce porazila i Prostějov a na třetí místo ztrácela jen dva body. Velký podíl na vzestupu Východočechů měl Daniel Langhamer, jenž ve zmíněných duelech skóroval hned třikrát.

Domácí mohli formu potvrdit již ve třetí minutě, kdy propadl centr do vápna k Lukáši Maškovi. Na 19letého střelce dvou branek z minulého kola ale nejspíše bylo v utkání příliš brzy a zblízka minul. Po čtvrthodině hry zaměstnala Jiřího Flodera ofenziva Jihlavy, na konci efektivní kombinace středem pole se totiž zjevil Jakub Selnar, sražený pokus ovšem gólmana nerozhodil. Ve 38. minutě však již byla brankáři domácích teč Vedrala osudná, když poupravila trajektorii tvrdé přízemní rány Adama Peška.

Do druhého dějství vstoupili Chrudimští o poznání lépe, neboť v 51. minutě srovnali skóre. Po svižně zahraném autu se z mrtvého úhlu dostal k centru Jan Řezníček a téměř z brankové čáry hlavou rozvlnil síť Látal. Po hodině hry se s šancemi roztrhl pytel, na jeden skvostný zákrok Flodera proti Selnarovi měl na druhé straně Pavel Soukup hned tři. Postupně si na gólmanovi hostí vylámali zuby Mašek, Látal a ambiciózní ranou z dálky i Jan Záviška. Východočeši se zaslouženého obratu dočkali z následného rohu díky přesné hlavičce Míky. Stvrdit triumf mohl v závěru Daniel Kutík, ukázkovou průnikovku Michala Skwarczeka však přetavil jen v povedenou střelu do tyče.

Chrudim tak vyhrála potřetí za sebou. Další duel ji čeká 13. dubna na hřišti Vyškova, Jihlava se o den dříve utká s Vlašimí.

Bednář oslavil povýšení na lavičce Příbrami lekcí z efektivity proti rozjeté Dukle

Fotbalisté Dukly Praha prohráli ve 21. kole Fortuna národní ligy na vlastním hřišti s Příbramí 1:2. Jasnou dominanci dokázali domácí zužitkovat až po výměně stran, kdy se prosadil Pavel Moulis. Zasloužené vedení ale trvalo jen chvíli, Středočeši totiž v 52. minutě skórovali ze své první střely v utkání skrze Ngagneho Falla. Gólový byl i druhý pokus hostů v podání Matyáše Coňka, a Roman Bednář tak oslavil povýšení z asistenta na hlavního kouče nejlépe, jak mohl.

Dukla se na jaře rozehrála do výborné formy a před začátkem kola si na čele tabulky vytvořila již čtyřbodový náskok. Do rozhodnutí odvolací komise navíc tým nadále vedl Petr Rada, nebylo ale jasné, jaký zápas bude jeho posledním. Tím se mohl stát i duel proti Příbrami, která ve druhé části sezony zůstávala daleko za očekáváním a ze čtyř případů hned třikrát nevstřelila ani gól.

Ze začátku vše nasvědčovalo tomu, co se očekávalo. Dukla totiž hned od první minuty tlačila a držela soupeře na jeho vlastní polovině. Své útočné akce však ve finální fázi nedokázala dotáhnout do gólového konce. První velkou šanci měli Pražané až po půlhodině hry, kdy se po centru zprava odrazil balon před bránu k Moulisovi, který z malého vápna trestuhodně přestřelil. Zakrátko přiletěl do vápna další centr, po němž Daniel Kozma hlavou orazítkoval břevno.

Dukla pokračovala v tlaku i po změně stran, což konečně přineslo ovoce. Pár minut po startu druhé půle rozehrál David Ludvíček dlouhý aut, který byl ještě prodloužen jedním z fotbalistů Příbrami a skončil u Moulise, jenž se poučil ze své promarněné šance v prvním poločase a tentokrát míč pohodlně dopravil do sítě. Hosté si ovšem připravili bleskovou odpověď. Josef Hušbauer rozehrál volný kop z pravé strany a balon po jeho centru propadl až k Fallovi, který ho se štěstím procpal do brány. V 78. minutě se hostům podařilo otočit skóre zásluhou Coňka, jenž si naskočil na centr Felixe Čejky a hlavou jej usměrnil za záda bezmocného gólmana. Svěřenci trenéra Rady se snažili vyrovnat, ale svůj velký tlak přetavit ve vyrovnání nedokázali.

Pražané tedy sice poprvé na jaře prohráli, ani po tomto kole však čelo soutěže neopustí. Možnost k rozšíření svého náskoku budou mít 13. dubna na hřišti Líšně. Příbram o den dříve přivítá rezervu Sigmy.

Marvani opět nepoznali přemožitele a v Kroměříži brali bod

Fotbalisté Kroměříže nevyužili možnost posunout se tabulkou vzhůru, když ve 21. kole Fortuna národní ligy pouze remizovali s Líšní 1:1. Brněnský celek poslal v úvodu zápasu do vedení po rohovém kopu Adrián Čermák. Nováček soutěže však dokázal zlepšeným výkonem hlavně ve druhé půli jednogólové manko smazat zásluhou Marka Jaroně. Marvani díky nerozhodnému výsledku natáhli bodovou šňůru již na čtyři zápasy, tým z Hané se naopak nadále pohybuje na hraně sestupových pozic.

Zápasy Líšně sice často přinášely spíše tuhý boj než pohledný fotbal, Marvanům však taková hra stačila na velmi solidní šestou příčku. Brňané se mohli přiblížit barážovým pozicím na stadionu Kroměříže, která doplácela především na neproduktivní ofenzivu. Průměr méně než jedné vstřelené branky na utkání v minulém kole alespoň částečně vylepšil exlíšeňský David Machalík, jenž zajistil Hanákům remízu v Opavě.

Duel proti brněnskému mužstvu však nezačali vůbec dobře, když poprvé inkasovali již po sedmi minutách. Přetažený rohový kop hostů našel na zadní tyči jednoho z hráčů Líšně, jenž míč předložil do malého vápna, odkud se pohotově prosadil Čermák. Pěkným individuálním průnikem se po půlhodině hry prezentoval Patrik Gerža, kterého na poslední chvíli dobrým defenzivním zákrokem zastavil jeden z obránců. Žádné další ohrožení branky diváci i vinou mnoha nepřesností na obou stranách v první půli neviděli, a tak do kabin odcházeli mírně spokojenější fotbalisté Líšně.

První velká příležitost ke skórování se nováčkovi soutěže naskytla krátce po výměně stran. Po centru a následném obloučku do pokutového území se jeden z útočníků Kroměříže ocitl sám před gólmanem Tomášem Vajnerem, ale míč netrefil čistě, a ten tak mezi tři tyče nezamířil. Domácí celek mohl srovnat po skrumáži, která vznikla po dlouhém autovém vhazování. Žádný z útočících hráčů ovšem netrefil míč ideálně a ten se stal snadnou kořistí pro Vajnera. Hanáci byli za svůj aktivní výkon nakonec odměněni v 72. minutě, kdy o dělbě bodů rozhodl Jaroň.

Kroměříž soupeře pořádně potrápila a mohla se radovat alespoň ze zisku bodu. Červenobílí příště zamíří 14. dubna na Žižkov, brněnský tým přivítá o den dříve lídra tabulky Duklu.

Táborsku dal důvod k oslavám Svatek, slepenými góly skolil Varnsdorf

Fotbalisté Táborska zdolali ve 21. kole Fortuna národní ligy hostující Varnsdorf jednoznačně 4:1 a vzali si zpět třetí příčku tabulky. O výhře Jihočechů rozhodl již v první půli Pavel Svatek, jenž v rozmezí jediné minuty hned dvakrát skóroval. Tým ze Šluknovského výběžku tak na předposledním místě nadále hazarduje se sestupem do třetí ligy.

Ačkoliv si Táborsko před minulým ročníkem vymezilo za cíl především stabilizovat se ve druhé nejvyšší soutěži, postup mezi elitu se rozhodně nejevil jako utopický scénář. Jihočeši pracovali na modernizaci svého stadionu a především zásluhou skálopevné defenzivy se vyhřívali na třetí pozici. O záchranu bojující Varnsdorf paradoxně nastřílel o šest branek více, stačilo mu to však jen na 15. místo.

Úvod zápasu nenabídl mnoho příležitostí. Ani jednomu z týmů se nedařilo vytvořit si gólovou šanci a ohrozit brankáře soupeře. Silon byl sice o trošku aktivnější, ale nevytvořil si žádnou zásadní možnost, která by stála za řeč. Až po úvodní čtvrthodince se s fotbalovějšími akcemi roztrhl pytel. Po průnikovém pasu Bojana Djordjiče poslal míč do brány Svatek, jenže rozhodčí nakonec odmával ofsajd. Pár minut nato se Djordjič šikovně protáhl skrz obranu soupeře, ale jeho střelu zastavil jeden z bránících hráčů soupeře. Domácí svůj zvyšující se tlak nakonec dokázali využít. Hrdinou okamžiku se stal Svatek, který během jedné minuty vstřelil rovnou dvě branky. Nejprve dorážel v malém vápně volný balon po přímočaré akci Jihočechů a poté zakončil rychlý útočný výpad po pravé straně.

Ve druhé půli se domácí nikam nehrnuli. Naopak Varnsdorf musel útočit, jenže přes zabezpečenou obranu Táborska se těžko propracovával. Šanci ke skórování si tak připravili hosté a využili ji, když Martina Vaňáka přesnou střelou ke vzdálenější tyči překonal Jiří Kateřiňák. Tým z Tábora nepolevil a v 69. minutě se dostal do velké šance Petr Plachý, který po levé straně prchl hostující obraně, ale Vaňák včasným výběhem jeho únik zneškodnil. Varnsdorf v závěru utkání dosáhl čestného úspěchu, když se trefil Jakub Hodek. Jihočeši si vzali ještě trojnásobný náskok zpět, když po pravé straně utekl Pavel Osmančík a po zemi uklidil míč do sítě.

Varnsdorf se tedy v takřka letním počasí na jihu Čech bodové vláhy nedočkal. Další kolo svede proti sobě 14. dubna Severočechy a brněnskou Zbrojovku. Táborsko o den dříve zamíří na Hanou k duelu s Prostějovem.

Zbrojovka strádá v kancelářích i na hřišti. Prostějov si přijel pro ojedinělou venkovní výhru

Fotbalisté posledního Prostějova, kteří do výkopu utkání v Brně získali venku jen pět bodů, vyhráli ve 21. kole Fortuna národní ligy nad Zbrojovkou 2:1. Sportovní manažer brněnského celku Zdeněk Psotka se nechal slyšet, že sice hledal nového trenéra, nikdo z oslovených však neměl o nabízenou pozici zájem. Domácí tak pokračovali pod vedením Tomáše Polácha a na konci úvodní půle jako první inkasovali. Po změně stran se sice zásluhou Denise Alijagiče dočkali vyrovnání, jenže v závěrečném nastavení proměnil pokutový kop autor úvodní trefy zápasu Petr Jaroň.

Fotbalisté Brna minulý týden pokračovali v hledání výkonnostního dna, když nestačili ani na B-tým Sparty. Ambiciózní celek se tak propadl na dno tabulky nejen ve statistice získaných bodů za posledních 10 kol, ale zároveň mu náležela role nejhoršího mužstva před vlastním publikem. Nepřehledné situace ve Zbrojovce, jejíž vedení v týdnu marně oslovilo několik zvučných trenérských jmen, přijel využít poslední Prostějov. Ten však na Srbské ulici nikdy nevyhrál.

A už ve čtvrté minutě mohli vykročit vstříc historickému úspěchu, když po chybě v rozehrávce domácích běžel sám na branku Jakub Matoušek, neměl však dostatečnou rychlost a obrana ho zastihla ještě před pokusem o zakončení. V 18. minutě vyzkoušel své štěstí domácí David Jambor, zpoza vápna ale pálil mimo. Ve 37. minutě hlavičkoval ve slibné pozici Adam Fousek, mířil ale pouze do gólmana. Úvodní branku si tak o pět minut později připsali hosté, když z levé strany vypálil ke vzdálenější tyči Jaroň.

Zmar brněnské ofenzivy se naplno projevil po změně, kdy dostal možnost exekuce pokutového kopu Jakub Řezníček, jeho slabý pokus na levou stranu branky ovšem zneškodnil Filip Mucha. Nakonec se však Srbská mohla radovat po rohovém kopu v 57. minutě, když míč propadl na zadní tyč, kde čekal Alijagič, jenž hlavou srovnal. Oba dosavadní hlavní aktéři druhé půle spojili síly v 63. minutě, Alijagič ovšem po centru Řezníčka vysoko přestřelil. Čtvrthodinu před koncem se musel činit Martin Berkovec, jenž krásným zákrokem zneškodnil ránu Patrika Slaměny. Nerozhodný stav ovšem do konce nevydržel, v druhé minutě nastavení dostali možnost z pokutového kopu i hosté a Jaroň se ani podruhé v utkání nemýlil.

Prostějov se tak vítězstvím začlenil do dlouhé řady klubů, které si do Brna přijely pro body. Exligový celek se v příštím kole vydá 14. dubna na dalekou cestu do Varnsdorfu, Hanáci budou v olomouckém azylu o den dříve hostit Táborsko.

Opava defenzivní hrou prohloubila jarní krizi, rezerva Olomouce rozhodla z penalty

Fotbalisté Opavy prohráli ve 21. kole Fortuna národní ligy na hřišti rezervy Olomouce 0:1. Slezané, kteří před několika dny nestačili v semifinále MOL Cupu na Spartu, vsadili v první půli na velmi defenzivní taktiku, kvůli níž se jen sporadicky dostávali na útočnou polovinu. Změnit styl hry je pak přiměla proměněná penalta Pavla Zifčáka zkraje druhého poločasu, jenže navzdory zvýšené aktivitě se vyrovnání nedočkali. Po nadějném startu jara tak nevyhráli ve čtvrtém ligovém duelu v řadě a od sestupových příček je dělí pět bodů.

Rezerva Sigmy po špatném startu s předposledním Žižkovem, od nějž velmi brzy dvakrát inkasovala, nakonec vybojovala remízu díky Jáchymu Šípovi, jenž ve druhé půli vsítil dvě branky. Nyní do Olomouce přijela bojovat o lepší postavení v tabulce Opava, která v posledním duelu ztratila vítězství nad Kroměříží až v úplném závěru.

Zápas na Andrově stadionu pro ni naopak nevypadal dobře od začátku. Sigma totiž byla dominantním celkem a hosty vpustila na vlastní polovinu až v 10. minutě, kdy z přímého kopu přestřelil Jaroslav Málek. První vážnější příležitost aktivnějších Hanáků nevyužil Jan Fiala, jenž zblízka nedokázal hlavou zakončit dostatečně razantně a Adam Richter, povzbuzený solidním pohárovým výkonem proti Spartě, bez problémů zakročil.

Kapituloval tak až v úvodu druhé půle, kdy se z pokutového kopu nemýlil Zifčák. Penaltu sudí nařídil po smolném zákroku Miloše Kopečného, který podklouzl a v pádu s sebou srazil na zem také Šípa. Opava se pak logicky čím dál více hnala do útoku, avšak šance si připisoval pouze domácí Dele Israel. Nigerijec nejprve zkusil štěstí obstřelem z hranice vápna a v 75. minutě nebezpečně hlavičkoval, ani v jednom z případů ale úspěch neslavil. Slezané se dostali k náznaku tlaku až v závěru utkání, nicméně svého bývalého brankáře Tomáše Digaňu nijak vážně nezaměstnali.

Olomoucký B-tým tak dokráčel k vítězství a počtvrté z pěti pokusů na jaře bodoval. O další úspěch se pokusí 12. dubna na hřišti Příbrami, Opava ve stejný den přivítá rezervu Sparty.

Dvě desítky vyškovských fanoušků sledovaly v Praze ostudu svých miláčků

Tragický vstup fotbalistů Vyškova do jarní fáze Fortuna národní ligy pokračoval na hřišti rezervy Sparty, kde ve 21. kole prohráli 3:5. Pražané navzdory hlasité snaze asi 20 hostujících fanoušků dominovali od samého úvodu a o přestávce je těšil tříbrankový náskok. Přesným zásahem a asistencí se prezentoval Patrik Vydra, jehož doplnili tři náctiletí útočníci. Těmi byli dvougólový Roman Mokrovics, Daniel Rus a Radek Šiler, který od zimního příchodu ze třetí ligy zaznamenal už čtvrtou trefu. Za Moravany korigoval skóre host ze Španělska Issa Fomba, jenž si dvěma góly otevřel střelecký účet na českých trávnících.

Rezerva Sparty zaznamenala v posledním duelu vítězství nad utrápenou Zbrojovkou Brno, a mohla tak směle vyhlížet dalšího favorita. Na žižkovský stadion totiž dorazil Vyškov, jenž se nacházel na druhém místě tabulky. Moravané snili o postupu do nejvyšší soutěže, nicméně od začátku jarní části Fortuna národní ligy stále neokusili chuť vítězství.

To chtěli změnit v hlavním městě, jenže jejich plány výrazně narušila situace z páté minuty. Defenzivní univerzál Vydra, jenž už nakoukl i do A-týmu, se nečekaně zjevil na levém křídle a fantastickým centrem našel Mokrovicse, který nohou poslal balon pod břevno. Sestava hostů, v níž se objevili hráči osmi různých národností, se na hřišti hledala, což potvrzovaly frustrované výkřiky kouče Jana Kameníka i skandování „My chceme Vyškov“ v podání skupinky příznivců. To však ještě nevěděli, co je čeká na konci úvodního dějství. Ve 39. minutě nejprve pronikl z levé strany hřiště Šiler a ranou do dolního rohu zvýšil vedení. Na tříbrankový poločasový rozdíl pak navíc z pokutového kopu upravil skóre Vydra.

Do druhé půle ale vstoupili Pražané laxně a brzy inkasovali, když střelu Fomby tečoval do vlastní sítě Jakub Uhrinčať. Jakékoliv naděje hostů ovšem záhy rozmetala další gólová akce sparťanů, kterou rozjel přihrávkou za defenzivní linii skvěle hrající Vydra. Míč nakonec doputoval až k Mokrovicsovi, jenž se po otočce okolo obránce nemýlil. Vyškov nicméně přece jen nesložil zbraně a v 65. minutě snížil zásluhou dělovky Fomby zpoza vápna. Defenziva Moravanů však dále propadala. K páté trefě domácích pomohl hezkou kolmicí Jakub Pešek, který byl schopen poprvé po půl roce odehrát takřka celý zápas. Po jeho pasu ještě Daniel Michl našel před odkrytou bránou Rusa. Na radosti Rudých nic nezměnila ani přesná hlavička Fahada Baya ze závěrečných vteřin.

Sparťané tak překvapili jednoho z aspirantů na postup a zvítězili. O úspěch zabojují také 12. dubna na hřišti Opavy. Vyškov se o premiérové jarní vítězství pokusí o den později doma s ve formě hrající Chrudimí.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 21. kolo:

Vlašim - Žižkov 0:1 (0:1)

Branka: 8. Sodoma. Rozhodčí: Černý - Podaný, Pochylý. ŽK: Onije, Dostál (oba Vlašim). Diváci: 580.

Chrudim - Jihlava 2:1 (0:1)

Branky: 51. Látal, 66. Míka - 38. Vedral. Rozhodčí: Kotala - Dresler, Bureš. ŽK: Míka, Látal, Skwarczek, Kutík - Chytrý, Lacko. Diváci: 1085.

Dukla Praha - Příbram 1:2 (0:0)

Branky: 49. Moulis - 52. Fall, 78. Coňk. Rozhodčí: Ratajová - Zoufalý, Radina. ŽK: Peterka, Jeřábek - Krch, Coňk, Andronikou. Diváci: 2214.

Táborsko - Varnsdorf 4:1 (2:0)

Branky: 24. a 25. Svatek, 58. Kateřiňák, 89. Osmančík - 84. Hodek. Rozhodčí: Hocek - Matoušek, Černoevič. ŽK: Polyák (Varnsdorf). Diváci: 911.

Kroměříž - Líšeň 1:1 (0:1)

Branky: 71. Maroň - 7. Čermák. Rozhodčí: Zaoral - Lakomý, Malimánek. ŽK: Matoušek, Silný, Martinek - Čermák, Jeřábek, Dziuba, Jokovič, Otrísal. ČK: 90.+3 Jokovič (Líšeň). Diváci: 1056.

Zbrojovka Brno - Prostějov 1:2 (0:1)

Branky: 57. Alijagič - 42. a 90.+3 z pen. Jaroň. Rozhodčí: Starý - Cichra, Vyhnanovský. ŽK: Jambor, Nový, Pernica - Látal, Habusta, Koudelka, Bednár, Matoušek, Mucha. Diváci: 2200.

Sigma Olomouc B - Opava 1:0 (0:0)

Branka: 51. Zifčák z pen. Rozhodčí: Bělák - Líkař, Mojžíš. ŽK: Elbel, Langer - Kopečný, Hýbl, Haitl. Diváci: 401.

Sparta Praha B - Vyškov 5:3 (3:0)

Branky: 5. a 53. Mokrovics, 39. Šiler, 42. Vydra z pen., 80. Rus - 52. a 65. Fomba, 90.+4 Bayo. Rozhodčí: Machálek - Mokrusch, Kotalík. ŽK: Šiler, Ševínský - Krollis, Bayo. Diváci: 678.