V předposlední etapě, předcházející té královské, chybělo na startu 11 dalších mužů, coby obětí hromadného pádu v předešlé etapě. Včetně tří nejprominentnějších, tedy Jonase Vingegaarda, Primože Rogliče a Remco Evenepeoela.

NA 176 km čekalo závodníky 2214 výškových metrů. Většina se začala kumulovat až po něco víc jak 80 odjetých kilometrech. V polovině etapy totiž přišla na řadu vrchařská jednička (5,6 km, 9,1%) a poté na cílovém okruhu dvakrát vrchařská trojka (3,4 km, 7,3%). Přičemž z druhé zbývalo do cíle 13 km. Závěrečné 3 km se odehrály nejprve ve sjezdu a poté po rovině.

Přestože snaha byla, ani po 80 odjetých kilometrech nikdo nebyl propuštěn do déle trvajícího úniku. Bohužel, v té době spadli dva jezdci Soudal-Quick Step Mikel Landa a Gil Gelders a dva Movistaru Gonzalo Serrano a Pelayo Sánchez a všichni čtyři tím pádem v závodě skončili.

Úvodní vrchařskou prémii využil k útoku Isaac del Toro (UAE Emirates), k němuž se přidal Sepp Kuss (Visma-Lease a Bike). Mladý Mexičan ztrácel před etapou na vedoucího muže Mattiase Skjelmoseho (Lidl-Trek) něco přes půl minutky a v průběhu své akce se dostal do virtuálního vedení celkové klasifikace. Jenomže po dvaceti dalších kilometrech byli oba zpátky v pelotonu.

Následně se 50 km před cílem vytvořila na čele 9členná skupina lidí, kteří nebyli z pohledu celkové klasifikace nebezpeční. Svého člověka tam měl ale opět Visma-LaB, konkrétně Johannese Staune-Mitteta, který byl velmi aktivní i v dalším průběhu etapy. Při stoupání na první ze dvou vrchařských trojek ale byli všichni dostiženi.

Ataky pokračovaly, ovšem přes vrchol poslední vrchařské prémie přejela sice početně hodně redukovaná, ale celistvá hlavní skupina. Z té se také nakonec rekrutoval vítěz etapy. 7 km před cílem se opět o jeden ze svých povedených kousků pokusil Brandon McNulty (UAE Emirates), jenže tentokrát mu jeho sólo atak nevyšel.

Poté, co byl dostižen, nahradil ho v útoku Isaac del Toro, který svůj útok zopakoval i v posledním kilometru. Toho využil Carlos Rodríguez (INEOS Grenadiers), ale i on byl převálcován sprintující skupinou pouhých 100 metrů před cílem.

V těsném spurtu trojice závodníků byl nakonec nejlepší Romain Grégoire (Groupama-FDJ). Stejný čas získalo dalších 35 lidí a mezi nimi většina favoritů celkového pořadí, kteří v závodě pokračují. I nadále drží žlutý dres Mattias Skjelmose, Maximilan Schachmann (BORA-hansgrohe) se mu díky bonifikacím za 2. místo přiblížil na 2 sekundy.

"Po dojezdu jsem hned nevěděl, že jsem vyhrál. Bylo to docela stresující, ale tohle vítězství se určitě počítá," řekl vítěz etapy. „Samozřejmě jsem velmi spokojený. Dnes to byl blázinec s velkým bojem v závěrečné fázi. Důležitou roli sehrál Quentin (Pacher), který mě vyvezl do ideální pozice."

Grégoirovi je 21 let, je to jeho šesté vítězství v profi pelotonu, ale první z nejvyšší úrovně. Po etapě poskočil na průběžné 5. místo.

Karel Vacek dnes nabral na 123. místě ztrátu přes 12 minut.

Vyšetření v nemocnici ukázalo, že Mikel Landa si zlomil klíční kost a dvě žebra.