Skončila úspěšné éra Ludvíka Karla. Liberec přebírá podnikatel Kania

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Trenér Liberce Luboš Kozel v zápase proti Plzni.

Jeden z nejúspěšnějších klubů historie samostatné české ligy oficiálně oznámil změnu majitele. Tu fanoušci pod Ještědem už delší dobu očekávali a byla veřejným tajemstvím.

Po takřka třech dekádách ukončil své působení v Liberci Ludvík Karl. Jeho nástupcem se stává mladý úspěšný podnikatel Ondřej Kania. Děje se tak poté, co se Slovan nachází na sedmém místě ligy a co překvapivě vyhrál ve 26. kole 3:1 na hřišti Viktorie Plzeň. Ve vzájemném zápase se může výrazně přiblížit šestému Slovácku.

Klub dostal evropský rozměr

První sezonu na pozici libereckého šéfa ukončil Ludvík Karl na pátém místě ligové tabulky, přičemž se jednalo o druhou nejúspěšnější sezonu v klubové historii. V následující sezoně svou pozici obhájil a následovaly dva ročníky ve středu ligové tabulky. Přelom tisíciletí tak Slovan Liberec prožíval v pozici tuctového ligového týmu, který fanoušky v jiné části republiky příliš netáhl. Na trenérskou lavičku však dostal jednoho z osudových trenérů Ladislava Škorpila. Ten v roce 2000 vyhrál s týmem domácí pohár a později přivedl svého rovnocenného asistenta Josefa Csaplára. Ještě předtím však s Libercem absolvoval první sezonu v evropských pohárech. V té se podíval na sever Čech také slavný FC Liverpool, kdy po domácí porážce 2:3 publikum dlouho aplaudovalo svým hrdinům.

O rok později předvedl Slovan mnohem delší jízdu stejnou pohárovou soutěží, která skončila až ve čtvrtfinále. Tehdy Liberec podlehl Borussii Dortmund s Janem Kollerem a Tomášem Rosickým. Tato sezóna však měla především sladký konec v podobě prvního mistrovského titulu. Ten se poprvé v historii samostatné české ligy stěhoval mimo hlavní město a Slovan Liberec musela celá nejvyšší soutěž definitivně začít brát vážně. Během jara 2002 přeskočil Liberec v tabulce Spartu, která předtím na podzim sehrála vyrovnaný zápas s Realem Madrid. Sparta od té doby získala šest mistrovských titulů, ale nikdy se jí to nepovadlo dvakrát po sobě.

Titul vždy v pozici Popelky

Druhý mistrovský titul Liberec získal v roce 2006 navzdory tomu, že se právě před tímto ročníkem konal hromadný odliv ze severu Čech právě na Letnou. Týkal se například Petra Lukáše, Miroslava Slepičky či Karola Kisela. V Liberci však zůstal přirozený vůdce Tomáš Zápotočný a z lavičky tým řídil letitý sparťan a český fotbalový gentleman Vítězslav Lavička. I při třetím titulu v roce 2012 ukázalo liberecké vedení čich na trenéry. Svůj první výrazný trenérský úspěch si připsal v Liberci Jaroslav Šilhavý, přičemž tým zvládl v posledním kole přímý souboj s Viktorií Plzeň.

Během působení Ludvíka Karla slavil Slovan Liberec také třikrát třetí místo v tabulce a evropské poháry se v jisté době staly v podstatě libereckým fotbalovým standardem. Za celou dobu působení Karla v Liberci skončil Liberec jen čtyřikrát ve druhé polovině tabulky. Nejhorší sezonou byla 2014/2015, kdy se musel spokojit až s dvanáctým místem. Úspěšný podnikatel v oblasti sklářství se během svého působení vždy tak trochu skrýval vpovzdálí, ale o jeho vlivu nikdy nikdo nepochyboval. Patrně měl velký vliv například na to, že novým ředitelem Liberce se stal držitel dvou mistrovských titulů Jan Nezmar. Ondřej Kania přijímá skutečně velkou výzvu. Funkci sportovního ředitele pak přijal český obránce a legenda Slovanu Liberec a Werderu Brémy Theo Gebre Selassie.

Když uděláme drobný výčet všech kompletních sezon, které Ludvík Karl v libereckém Slovanu absolvoval, tak hned o osmnácti můžeme mluvit jako ozdobených kratší či delší evropskou pohárovou jízdou. Porážku s ním utrpěly týmy jako AC Milán, Olympique Lyon, Crvena Zvezda Bělehrad. V roce 2004 se tým dostal až do finále tehdejšího Intertoto Cupu, kde podlehl tehdy velmi silnému Schalke 04. Naposledy se hrály evropské poháry v Liberci v sezoně 2020/2021, kdy Slovan vypadl v základní skupině Evropské ligy. Ondřej Kania si vytyčil jako jeden z cílů, aby na severu Čech zazněla hymna Ligy mistrů. Když vezmeme všechny sezony, které Ludvík Karl kompletně absolvoval jako liberecký šéf, slavil celkem 352 ligových vítězství. Už toto číslo vypovídá o tom, že se jednalo o výjimečný fotbalový příběh. Začíná teď další?