Hrubka gólmana pomohla Spartě zpět do čela ligy. Baník zabral, Boleslav vyhrála po divoké koncovce, slaví i Hradec

Sparta v neděli vyhrála těsně na půdě posledního Dynama České Budějovice 1:0 a vrátila se na první místo před Slavii. Baník Ostrava ukončil sedm zápasů trvající sérii bez domácího vítězství, když vyhrál nad Teplicemi jasně 4:1. Hradec Králové na domácí půdě zvítězil nad Karvinou 2:1. Před vlastním publikem pak po divoké koncovce slavila i Mladá Boleslav, která zdolala Zlín 3:2.

Lépe vstoupili do utkání domácí fotbalisté, když se s trochou štěstí přes dva obránce k zakončení prodral Tanko a rozjásal tribuny. Vedení ovšem nemuselo vydržet příliš dlouho, nicméně Filovu prudkou ránu pohotově vyrazil Jiří Letáček. Nakonec to byl ale znovu Baník, který rozvlnil síť. Po dvou šikovných zasekávačkách poslal skrytou přízemní střelu na zadní tyč Rusnák a následně zaujal i akrobatickou oslavou. V závěru poločasu mohl kontaktní branku vstřelit Jakub Křišťan, avšak nepříliš povedeným pokusem pouze pozdravil Letáčka.

Slezané nepřestali se střeleckou aktivitou ani po změně stran. Ewerton se napřed blýskl skvělou technikou a celou akci nakonec zakončil parádní ranou ze střední vzdálenosti, která znamenala už třígólové vedení domácích. Skláři byli sice střelecky aktivnější, nicméně nechali vyniknout dobře chytajícího Letáčka. Jednička Baníku ale přece jen kapitulovala, a to když nedosáhla na přesně umístěnou hlavičku Nojuse Audunise, jenž nejvýše vyskočil na centr od rohového praporku. Poslední slovo měl ovšem Baník, přesněji Quadri Adediran, který dokázal odražený míč napálit do brány.

Útok Hradce táhli mladí obránci

Slezané v posledním veledůležitém utkání o „šest bodů“ porazili pozdní proměněnou penaltou Alexe Ivána České Budějovice 2:1 a znovu se vrátili na předposlední příčku. Podobným úspěchem chtěli navázat i v utkání s Hradcem Králové, jenž se stal jednou z pouhých čtyř obětí karvinských výher v podzimní části sezony. Proti však hovořily domácí statistiky Votroků, ti totiž na novém stadionu padli v aktuálním ligovém ročníku pouze třikrát.

Příznivou bilanci Východočechů hodlal již ve 13. minutě prodloužit Lukáš Čmelík, jeho střelu však skvěle vytáhl Dominik Holec. O 12 minut později už ale slovenský brankář inkasoval. Překonal ho Harazim, který se trefil z voleje k pravé tyči. Slezané mohli hned vzápětí vyrovnat, když Martin Doležal uklízel centrovaný míč taktéž k pravé tyči, proti byl však Adam Zadražil a náramným zákrokem udržel domácí ve vedení. Chvíli nato hosté s patřičnou dávkou štěstí přece jen srovnali, centr Martina Regáliho totiž tečoval smolně do pravé šibenice Jakub Klíma. Pro hosty mohlo být v poločase ještě veseleji, Regáli ovšem svůj samostatný únik neproměnil. V nastavení ještě po hrubém faulu obdržel červenou kartu Memič.

Votroci dokázali využít výhodu jednoho hráče navíc v 65. minutě, kdy se balon dostal na hranici vápna ke Spáčilovi, jenž vypálil a s patřičnou dávkou štěstí dostal míč až za záda Holce. V 83. minutě mohli i v oslabení vyrovnat hosté, nebezpečný střílený centr Momcilo Raspopoviče však  skvěle srazil na roh jeden z obránců. Černohorský bek měl v závěru zápasu ještě jednu šanci, svůj pokus levou nohou ovšem poslal pouze do náruče Zadražila.

Střetnutí Mladé Boleslavi se Zlínem opět nenudilo, zmrtvýchvstání Ševců utnul vlastní gól

Zatímco domácí naposled udělali vítězstvím nad Olomoucí výrazný krok k zajištění účasti ve skupině o titul, Zlín počtvrté v řadě v lize nevyhrál a před víkendem se držel jen dva body nad poslední příčkou. Moravané dlouhodobě dopláceli na špatnou defenzivu, což se projevilo i v bláznivém vzájemném duelu na podzim, kdy od Středočechů schytali devítigólový příděl. Boleslav se však kvůli karetním trestům tentokrát nemohla spoléhat na řadu opor včetně Marka Matějovského nebo Yusufa.

Chybějící spoluhráče dokázal již v 11. minutě zastoupit Pulkrab. Ten si z pravé strany na vápně převzal balon a umístil jej po zemi na zadní tyč, kam se Stanislav Dostál natahoval marně. Jen o chvíli později Vasil Kušej prokličkoval zlínskou obranou a předložil míč Ladrovi, který z jednoduché pozice zvýšil. Na druhé straně si navedl balon k zakončení Libor Holík, jeho obstřel však těsně minul levou tyč. Šest minut před koncem poločasu si ve vápně našel šikovně prodloužený centr Tomáš Schánělec a hlavičkou vykřesal naději pro Ševce do druhé půle.

Začátek druhého poločasu byl oproti tomu prvnímu vlažný. Ani jeden z týmů se dlouho nedokázal dostat ke slibné příležitosti. Až v 70. minutě se k vyrovnání přiblížil Zlín, když Tom Slončík přihrávkou napříč vápnem hledal střídajícího Zviada Natchkebiu, ten však na balon těsně nedosáhl. Poté Schánělec chytře sklepl míč na z druhé vlny přiběhnuvšího Jakuba Černína, tomu rána z první ale vůbec nesedla. Až v nastavení se mezi tři tyče dokázal trefit Vukadinovič a rozvlnil síť za Petrem Mikulcem. O čtyři minuty později si na druhé straně naběhl na centrovaný míč střídající Jawo a hlavičkou uzmul pro svůj tým vítězství.

Sparta se třásla o výsledek, ale má tři body

Sparťanům se sice posledních 14 dní před reprezentační přestávkou rozhodně nevydařilo podle představ, zaváhání proti týmu z opačného konce tabulky by se však rovnalo senzaci. Jihočeši totiž nejenže Letenské porazili naposledy v listopadu 2020, ale od té doby jim v sedmi následujících soutěžních kláních nedali ani gól. Drobnou naději tak pro Dynamo představovala alespoň dobrá domácí forma, jelikož na Střeleckém ostrově třikrát v řadě neprohrálo.

V nedělním zápase to však vypadalo, že je v jihočeské metropoli domácím celkem Sparta. Do rudých barev zabarvené tribuny rozjásal v 17. minutě Birmančevič, jehož přízemní střela trestuhodně proklouzla Janáčkovi pod rukavicemi do sítě. Jinak ale Letenští v první půlhodině výrazně nedominovali, naopak budějovický Jan Suchan několikrát provětral obranu Sparty, a Jaroslav Zelený dokonce po faulu na něj obdržel žlutou kartu. Těsně před pauzou pak mohl vyrovnat hlavičkující Florent Poulolo, gólman Peter Vindahl však dokázal vyškrábnout míč nad horní tyč.

Zkraje druhé půle se po zaváhání defenzivy Budějovic dostal ke střele uvnitř vápna Lukáš Haraslín, jeho pokusu ale scházela potřebná razance. Po nejistém počínání sparťanské defenzivy mohl v 64. minutě vyrovnat Zdeněk Ondrášek, k jeho smůle však stihl na poslední chvíli vyžehlit svůj prvotní nedůraz Filip Panák. Čtvrthodinu před koncem se pak odhodlal k voleji z hranice vápna Suchan a hosté mohli děkovat blokujícímu Qazimu Lacimu, od něhož se balon odrazil na roh. Dynamo tlačilo Pražany i nadále, vyrovnat ale nedokázal ani po rohovém kopu hlavičkující Ondrášek. Na druhé straně pak mohl potvrdit výhru hostí Jan Kuchta, jenže jeho zakončení na zadní tyči skončilo vysoko nad břevnem.

FORTUNA:LIGA, 26. kolo

Baník Ostrava - Teplice 4:1 online ZDE

Branky: 6. Tanko, 22. Rusnák, 51. Ewerton, 88. Adediran - 76. Audinis. Rozhodčí: Trska - Nádvorník, Mokrusch - Berka (video). ŽK: Rusnák - Švanda, Frťala (trenér). Diváci: 9440.
Ostrava: Letáček - Blažek, Frydrych, Lischka - Rusnák, Šín (89. Grygar), Boula, Buchta (80. Kpozo) - Ewerton - Klíma (80. Adediran), Tanko (70. Kubala). Trenér: Hapal.
Teplice: Ludha - Kričfaluši (73. Audinis), Chaloupek, Mičevič - Švanda, Jukl (46. Čerepkai), Křišťan, Urbanec (50. Bílek) - Trubač (73. Bednár) - Fila, Jásir (73. Vachoušek). Trenér: Frťala.

Hradec Králové - Karviná 2:1 online zde

Branky: 25. Harazim, 65. Spáčil - 35. vlastní Klíma. Rozhodčí: Hocek - Hurych, Šimáček - Szikszay (video). ŽK: Dancák, Čmelík, Koubek - Ražnatovič, Doležal, Raspopovič. ČK: 45.+4 Memič (Karviná). Diváci: 5508.
Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák (21. Čech), Spáčil - Čmelík (90.+1 Horák), Kodeš, Dancák (62. Koubek), Harazim - Kučera (62. Pudhorocký), Pilař (90.+1 Šašinka) - Vašulín. Trenér: Horejš.
Karviná: Holec - Krčík, Svozil, Bergqvist - Memič, Moses (66. Traoré), Boháč, Čavoš (76. Iván), Fleišman (76. Ražnatovič) - Regáli (46. Raspopovič), Doležal (66. Akinyemi). Trenér: Vlk.

Mladá Boleslav - Zlín 3:2 online zde

Branky: 11. Pulkrab, 15. Ladra, 90.+5 vlastní Cedidla - 39. Schánělec, 90.+1 Vukadinovič. Rozhodčí: Zaoral - Kubr, Pochylý - Kocourek (video). ŽK: Šimek - Slončík. Diváci: 2381.
M. Boleslav: Mikulec - Kadlec, Král, Karafiát, Fulnek - Mareček (62. Solomon), Kubista - Kostka (75. Sakala), Ladra (85. Fila), Kušej (85. Šimek) - Pulkrab (61. Jawo). Trenér: Holoubek.
Zlín: Dostál - Holík (68. Načkebija), Cedidla, Černín, Bartošák (78. Vukadinovič) - Nombil (46. Kolář), Bužek - Reiter (30. Pidro), Slončík (78. Simerský), Fantiš - Schánělec. Trenér: Červenka.

České Budějovice - Sparta 0:1 online zde

Branka: 17. Birmančevič. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Antoníček - Černý (video). ŽK: Zelený (Sparta). Diváci: 6681 (vyprodáno).
Č. Budějovice: Janáček - Sladký, Poulolo, Králik, Madleňák (89. Tranziska) - Čermák (90. Havel), Suchan, Hellebrand - Skalák (66. Šigut), Alli - Ondrášek. Trenér: Lerch.
Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák, Krejčí - Mejdr, Kairinen, Laci (80. Solbakken), Zelený (63. Ryneš) - Birmančevič (74. Tuci), Haraslín (63. Olatunji) - Kuchta. Trenér: Priske.