26. kolo: Slavia po výhře vede ligu, Plzeň poprvé na jaře prohrála

foto 26. kolo první fotbalové ligy: FC Viktoria Plzeň - FC Slovan Liberec. 30. března 2024 v Plzni. Zleva Matěj Chaluš z Liberce, brankář Olivier Vliegen z Liberce, Lukáš Hejda z Plzně a Michal Fukala z Liberce.

Praha - Fotbalisté Slavie zvítězili po reprezentační přestávce v 26. kole první ligy na Slovácku 3:1 a v neúplné tabulce se dostali do čela o dva body před Spartu, jež má k dobru nedělní duel v Českých Budějovicích. Plzeň doma nečekaně podlehla Liberci 1:3 a prohrála poprvé na jaře a po 16 soutěžních zápasech. Bohemians 1905 porazili doma Jablonec 2:0 a zvítězili po 10 kolech. Olomouc doma nečekaně podlehla Pardubicím 0:2.

Skóre mezi Slováckem a Slavií otevřel po půlhodině hry Lukáš Provod, ale ve 40. minutě odpověděl Lukáš Vecheta. O výhře hostů rozhodl na přelomu poločasů dvěma brankami Václav Jurečka. Druhou dal z penalty a vynesla ho do čela tabulky kanonýrů, s 15 góly přeskočil plzeňského Pavla Šulce.

Pražané prohráli jediný z posledních 29 ligových zápasů a v nejvyšší soutěži ve 12 utkáních po sobě bodovali. Slovácko doma v lize počtvrté za sebou prohrálo a před vlastním publikem na jaře ještě nebodovalo. Přesto zůstává v tabulce čtvrté.

Všechny branky v Plzni padly až v druhém poločase. Liberec poslal v 64. minutě do vedení Matěj Chaluš, za čtyři minuty srovnal střídající Idjessi Metsoko, ale vzápětí vrátil hostům náskok Luka Kulenovič, který se pak trefil ještě jednou.

Západočeši podlehli Slovanu také v druhém vzájemném duelu této sezony a v lize prohráli po 11 zápasech. Čtvrtfinalista Evropské konferenční ligy i tak nadále s přehledem drží třetí místo v tabulce, zřejmě ale nadobro ztratil naději na to, aby ještě znepříjemnil situaci prvním dvěma celkům Spartě a Slavii. Liberec se jako předposlední tým v tomto ročníku nejvyšší soutěže dočkal prvního venkovního vítězství a poskočil na sedmou příčku.

O vítěznou branku v Ďolíčku se postaral Michal Beran, druhý gól ještě do přestávky přidal den před 29. narozeninami kapitán Bohemians 1905 Lukáš Hůlka. Vršovický tým se v nejvyšší soutěži radoval z první jarní výhry a posunul se před dnešního soupeře na desátou příčku. "Klokani" zdolali v lize Severočechy počtvrté za sebou.

Pardubice poslal v Olomouci do vedení vlastním gólem Vít Beneš, jehož nepříliš prudkou přihrávku nezpracoval brankář Matúš Macík. Pojistku přidal v závěrečném nastavení střídající Tomáš Zlatohlávek. Sigma vyhrála v jediném z posledních 10 kol a klesla na osmé místo neúplné tabulky.

Východočeši zvítězili v nejvyšší soutěži po pěti zápasech a sérii čtyř porážek a upevnili si 13. příčku. Hosté postrádali disciplinárně potrestaného trenéra Radoslava Kováče. Bývalého hráče Hanáků zastoupil asistent David Mikula.

V neděli jsou na programu další čtyři duely 26. kola. Sparta se představí na hřišti posledních Českých Budějovic. Ostrava doma hostí Teplice a Baník bude usilovat o první domácí ligovou výhru po sedmi zápasech. Mladá Boleslav přivítá Zlín, na podzim se týmy postaraly o nejgólovější zápas v historii samostatné ligy, poté co Středočeši zvítězili na stadionu "Ševců" 9:5. Hradec Králové vyzve nováčka Karvinou.

Statistika sobotních zápasů 26. kola první ligy:

1. FC Slovácko - Slavia Praha 1:3 (1:2)

Branky: 40. Vecheta - 44. a 56. z pen. Jurečka, 29. Provod. Rozhodčí: Rouček - Vlček, Machač - Radina (video). ŽK: Trávník, Daníček, Reinberk, KIm Sung-pin - Jurečka, Wallem. Diváci: 8000 (vyprodáno).

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 1:3 (0:0)

Branky: 68. Metsoko - 69. a 79. Kulenovič, 64. Chaluš. Rozhodčí: Všetečka - Hájek, Váňa - Klíma (video). ŽK: Hejda, Cadu, Koubek (trenér) - Purzitidis, Ghali, Žambůrek, Kozel (trenér). Diváci: 9718.

Sigma Olomouc - FK Pardubice 0:2 (0:1)

Branky: 32. vlastní Beneš, 90.+1 Zlatohlávek. Rozhodčí: Berka - Ratajová, Kotík - Adámková (video). ŽK: Singhateh - Patrák, Tischler. Diváci: 3366.

Bohemians Praha 1905 - FK Jablonec 2:0 (2:0)

Branky: 22. Beran, 40. Hůlka. Rozhodčí: Černý - Podaný, Dresler - Zelinka (video). ŽK: Petrák, Hála, Beran, Hůlka, Shejbal, Vondra, Kadlec, Hybš, Veselý (trenér) - D. Souček, F. Souček, Houska. Diváci: 5895.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 14.05.2024 ČTK