Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2024

(0:1)

Reportáž

Radost ukrajinských reprezentantů (© AFP)

Island připravila o letenky do Německa ostrá křídla Ukrajinců

Hráči Ukrajiny zvládli otočit nepříznivě se vyvíjející duel o postup na mistrovství Evropy proti Islandu a díky výhře 2:1 se představí na nejprestižnějším turnaji starého kontinentu už počtvrté v řadě. Skóre sice otevřel hostující Albert Gudmundsson, po změně stran se ale naplno projevila kvalita východoevropského celku v křídelních prostorech. Nejprve totiž srovnal Viktor Cygankov a jen několik minut před koncem zajistil Ukrajincům místenku do Německa Mychajlo Mudryk.

Ukrajinu i Island dovedly do přímého souboje o Euro podobně vyhlížející duely. Seveřané otočili souboj s Izraelem ještě do poločasu, přičemž Albert Gudmundsson dvěma zásahy ze závěru utkání dokonce zkompletoval hattrick. Žlutomodří si dávali s obratem na čas o poznání více, když ještě na začátku 85. minuty prohrávali v Bosně. Poté ovšem gólem a asistencí na trefu Arťoma Dovbyka zazářil Roman Jaremčuk.

Ačkoliv fotbalisté Islandu vstoupili do zápasu defenzivněji než jejich soupeř, zásluhou pohledné dělovky Jóna Thorsteinssona zpoza vápna se mohli radovat jako první. Andrij Lunin ale vytáhl excelentní zákrok. Hráči v modrých dresech se postarali také o první branku střetnutí, po půlhodině hry se nádhernou zatočenou ranou zpoza vápna prosadil Albert Gudmundsson.

O sedm minut později měl šanci srovnat skóre Heorhij Sudakov, jeho zakončení hezkého sóla ovšem Hákon Rafn Valdimarsson dokázal přečíst. Vzápětí se již ukrajinský národní tým z vyrovnání po trefě Romana Jaremčuka radoval, jenže oslavy ukončil odhalením ofsajdového postavení videorozhodčí.

Devět minut po změně stran už mohli Ukrajinci slavit nerušeně. Cygankov se dočkal dalekého pasu a následně z hrany vápna podobně kvalitním zakončením smazal náskok soupeře. Dokonat další veledůležitý obrat podobný tomu semifinálovému mohl v 74. minutě Vitalij Mykolenko, jeho ránu v pádu však dovedně vytěsnil Valdimarsson.

Také Lunin musel zanedlouho prokázat své umění, perfektně vyboxoval do šibenice směřující ránu Thorsteinssona. Nakonec tak o postupu žlutomodrých na Euro rozhodl šest minut před koncem základní hrací doby Mudryk, který rozjásal tribuny přízemní ranou zpoza vápna.

Soupeřem Belgie, Slovenska a Rumunska na letním mistrovství Evropy se tak stala Ukrajina. Ta na začátku června změří síly s Německem, Island se o pár dní později představí v Anglii.

Autor: Livesport.cz / Tadeáš Rulf