Hokejisté Českých Budějovic vyhráli v Třinci a odvrátili druhý mečbol

foto Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - případný 5. zápas: HC Oceláři Třinec - Banes Motor České Budějovice, 24. března 2024, Třinec. Zleva Jáchym Kondelík z Českých Budějovic, brankář Marek Mazanec z Třince, Milan Gulaš z Českých Budějovic, Viliam Čacho z Třince, Tomáš Kundrátek z Třince a Richard Nedomlel z Třince.

Třinec (Frýdecko-Místecko) - Hokejisté Českých Budějovic vyhráli na ledě mistrovského Třince 3:2 a snížili stav čtvrtfinálové série na 2:3. Jihočeši vedli po dvou třetinách brankami Jáchyma Kondelíka a Pavla Pýchy o dva góly. Obhájce titulu ale v rozmezí tří minut v úvodu třetí části vyrovnal trefami Viliama Čacha a Daniela Voženílka. Dramatický duel rozhodl Milan Gulaš v čase 55:52 a Motor odvrátil i druhý mečbol. Série bude pokračovat šestým zápasem v úterý v Českých Budějovicích.

"Nepočítali jsme s tím, že vyhrajeme 4:0 na zápasy. Budějovice mají kvalitní tým a nejsou pro nic za nic v play off," uvedl kapitán Ocelářů Petr Vrána. Popsal také, co potřebují zlepšit. "Nejsme tak produktivní, jak bychom mohli nebo měli být. Mají výborného gólmana, hrají obětavě. Musíme ale hrát příště zodpovědněji (i v obraně), abychom nedostali o jeden gól víc, než dáme," podotkl.

Třinec začal aktivně a na střely vyhrál v úvodní třetině 15:7. Hosté ale přečkali nápor bez úhony a v jedenácté minutě poprvé zahrozili. Simon se ocitl v přečíslení sám před Mazancem, který ale sklapl betony včas. O chvíli později se už České Budějovice radovaly, poté co po pasu Doudery zakončil Kondelík akci do prázdné branky. Gól hosty povzbudil, ale Pech z mezikruží minul a Mazanec ustál velký závar.

I druhou třetinu odstartovali domácí tlakem, Nestrašil se ale v přečíslení neprosadil a poté domácí zbrzdila dvě vyloučení za vysokou hůl. V obou případech rozhodčí udělili čtyřminutový trest, ten druhý až po prozkoumání videa.

Domácí první prohřešek ustáli a jednou je zachránila i tyč, kterou trefil Simon z levého kruhu. Ve druhé přesilové hře Kondelík poslal puk dvakrát těsně mimo, než Pýcha šestnáct sekund před vypršením trestu zvýšil střelou zpoza mezikruží na vyrážečku.

V závěru prostřední třetiny ještě elitní lajna domácích zatopila Hrachovinovi, který vychytal Růžičku i Nestrašila. Na druhé straně odmítl Přikryl třetí gól, proti jeho střele zblízka zasáhl Mazanec.

Trenéři Třince zpřeházeli před poslední třetinou útoky a změna přinesla už po třiceti sekundách hry ovoce. Obránce Marinčin podpořil útok, přihrál puk nezištně z pravé strany před branku a Čacho snížil. Vzápětí Voženílek v šanci minul, ale ve 44. minutě využil z dorážky přesilovou hru. České Budějovice si po slepených gólech vybraly oddechový čas.

"Někdy je potřeba hru oživit, dát týmu impluz," komentoval Vrána změny v útoku. Podle něj zafungovaly a Oceláři ukončili 95 minut dlouhou neprůstřelnost Hrachoviny. "Opticky to vypadalo, že jsme tlačili celou třetí třetinu, ale bohužel jsme udělali jednu chybu a dostali gól na 2:3," doplnil.

Obhájce titulu ve třetí části dominoval, na střely vyhrál 14:2. Promarnil ale 49 sekund přesilové hry pět na tři a v 56. minutě nepokryl Gulaše, který rozhodl střelou z pravého kruhu. Domácí v závěru soupeře uzamkli, ale skóre se už nezměnilo.

"V prvé řadě musím vyzdvihnout výkon našeho brankáře, Dominik (Hrachovina) byl fantastický po celý zápas. Kluci pak ve třetí třetině dělali fantastickou práci na oslabení, kdy jsem se nechal blbě vyloučit do tří. Třinec, myslím, neměl ani střelu, což byl zásadní moment," řekl Kondelík.

Hlasy trenérů po utkání:

Zdeněk Moták: "Měli jsme v první třetině problémy s prací v našem obranném pásmu a ono se to nějakým způsobem vrátilo ve třetí třetině, kdy jsme nechali úplně volného hráče v předbrankovém prostoru. A byl to Milan Gulaš, který góly umí dávat. Druhou třetinu poznamenalo, že jsme byli dvakrát vyloučeni na čtyři minuty, to by se nám nemělo stávat. Místo, abychom hráli a byli silní na puku, tak jsme se bránili a dostali druhý gól. Třetí třetina byla z naší strany kvalitní, bohužel jsme neproměnili přesilovku pět na tři, padesátivteřinovou, což je poměrně dost, a byli jsme potrestáni. Ale takový je sport."

Ladislav Čihák (České Budějovice): "Třinec je doma velice silný, tlačil nás a hodně jsme byli u nás v pásmu. První dvě třetiny jsme dali gól, pak v přesilovce, vyvíjelo se to pro nás relativně dobře. Věděli jsme, že na nás ve třetí třetině nastoupí, bohužel jsme hned inkasovali po naší chybě. Třinec dál tlačil, přišlo vyloučení a neubránili jsme. Pak bylo zapotřebí kluky trochu uklidnit a spíše se soustředit na hru s kotoučem. Kdybychom nechali soupeře hrát s pukem, tak by třetí gól od nich přišel, ten tlak byl enormní. Pak rozhodl Guli (Gulaš) a skvělý Hrášek (brankář Hrachovina) nás udržel v sérii. Jsem rád, že se můžeme vrátit do Budějovic."

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Oceláři Třinec - Banes Motor České Budějovice 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 41. Čacho (Marinčin, A. Nestrašil), 44. D. Voženílek (M. Růžička, Kundrátek) - 13. Kondelík (M. Doudera, M. Beránek), 34. Pýcha (Pech, Kondelík), 56. Gulaš (Ordoš). Rozhodčí: Hradil, Jiří Ondráček I. - Jiří Ondráček II., Špůr. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 5400 (vyprodáno). Stav série: 3:2.

Sestavy:

Třinec: Mazanec - Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Marian Adámek, Polášek, Šenkeřík - M. Růžička, A. Nestrašil, D. Voženílek - L. Hudáček, Cienciala, Daňo - Helewka, P. Vrána, M. Roman - Hrehorčák, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

České Budějovice: Hrachovina - Kachyňa, M. Doudera, Štich, Pýcha, Vráblík, Gulaši, Štich - Gulaš, Kondelík, M. Beránek - D. Simon, F. Přikryl, Ordoš - Valský, Pech, Kubík - M. Toman, Vopelka, Koláček. Trenér: Čihák.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.04.2024 ČTK