BBV po 25 letech

Budějovice odvrátily druhý třinecký mečbol, Litvínov udolal Kometu

Hokejisté českobudějovického Motoru dokázali odvrátit druhý třinecký mečbol a vynutili si šesté utkání s úřadujícími mistry. Vítěznou branku v závěru utkání přidal Milan Gulaš. Litvínov v pátém duelu udolal brněnskou Kometu a ujal se vedení série 3:2.

Milan Gulaš v dresu Českých Budějovic
zdroj: facebook.com/Banes Motor České Budějovice

"Nepočítali jsme s tím, že vyhrajeme 4:0 na zápasy. Budějovice mají kvalitní tým a nejsou pro nic za nic v play-off," uvedl kapitán Ocelářů Petr Vrána. Popsal také, co potřebují zlepšit. "Nejsme tak produktivní, jak bychom mohli nebo měli být. Mají výborného gólmana, hrají obětavě. Musíme ale hrát příště zodpovědněji (i v obraně), abychom nedostali o jeden gól víc, než dáme," podotkl Vrána.

Třinec začal aktivně a na střely vyhrál v úvodní třetině 15:7. Hosté ale přečkali nápor bez úhony a v jedenácté minutě poprvé zahrozili. Simon se ocitl v přečíslení sám před Mazancem, který ale sklapl betony včas. O chvíli později se už České Budějovice radovaly, poté co po pasu Doudery zakončil Kondelík akci do prázdné branky. Gól hosty povzbudil, ale Pech z mezikruží minul a Mazanec ustál velký závar.

I druhou třetinu odstartovali domácí tlakem, Nestrašil se ale v přečíslení neprosadil a poté domácí zbrzdila dvě vyloučení za vysokou hůl. V obou případech rozhodčí udělili čtyřminutový trest, ten druhý až po prozkoumání videa.

Domácí první prohřešek ustáli a jednou je zachránila i tyč, kterou trefil Simon z levého kruhu. Ve druhé přesilové hře Kondelík poslal puk dvakrát těsně mimo, než Pýcha šestnáct sekund před vypršením trestu zvýšil střelou zpoza mezikruží na vyrážečku.

V závěru prostřední třetiny ještě elitní lajna domácích zatopila Hrachovinovi, který vychytal Růžičku i Nestrašila. Na druhé straně odmítl Přikryl třetí gól, proti jeho střele zblízka zasáhl Mazanec.

Trenéři Třince zpřeházeli před poslední třetinou útoky a změna přinesla už po třiceti sekundách hry ovoce. Obránce Marinčin podpořil útok, přihrál puk nezištně z pravé strany před branku a Čacho snížil. Vzápětí Voženílek v šanci minul, ale ve 44. minutě využil z dorážky přesilovou hru. České Budějovice si po slepených gólech vybraly oddechový čas.

"Někdy je potřeba hru oživit, dát týmu impluz," komentoval Vrána změny v útoku. Podle něj zafungovaly a Oceláři ukončili 95 minut dlouhou neprůstřelnost Hrachoviny. "Opticky to vypadalo, že jsme tlačili celou třetí třetinu, ale bohužel jsme udělali jednu chybu a dostali gól na 2:3," doplnil.

Obhájce titulu ve třetí části dominoval, na střely vyhrál 14:2. Promarnil ale 49 sekund přesilové hry pět na tři a v 56. minutě nepokryl Gulaše, který rozhodl střelou z pravého kruhu. Domácí v závěru soupeře uzamkli, ale skóre se už nezměnilo.

HC Oceláři Třinec – Banes Motor České Budějovice 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 41. Čacho (Marinčin, A. Nestrašil), 44. D. Voženílek (M. Růžička, Kundrátek) - 13. Kondelík (M. Doudera, M. Beránek), 34. Pýcha (Pech, Kondelík), 56. Gulaš (Ordoš). Rozhodčí: Hradil, Jiří Ondráček I. – Jiří Ondráček II., Špůr. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 5400 (vyprodáno). Stav série: 3:2.

Sestavy:

Třinec: Mazanec – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Marian Adámek, Polášek, Šenkeřík – M. Růžička, A. Nestrašil, D. Voženílek – L. Hudáček, Cienciala, Daňo – Helewka, P. Vrána, M. Roman – Hrehorčák, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

České Budějovice: Hrachovina – Kachyňa, M. Doudera, Štich, Pýcha, Vráblík, Gulaši, Štich - Gulaš, Kondelík, M. Beránek – D. Simon, F. Přikryl, Ordoš – Valský, Pech, Kubík – M. Toman, Vopelka, Koláček. Trenér: Čihák.

Litvínov se ujal vedení

Do sestavy obou celků se po vypršení disciplinárních trestů vrátili domácí Jan Ščotka a hostující Janis Jaks, Brnu ale chyběl obránce Marek Ďaloga, do branky Litvínova se opět postavil Tomek, který byl ve čtvrtém duelu po třetí brance střídán.

Právě Ščotka byl u Hlavova vítězného gólu. "Neměl jsem si lehat. Tím jsem umožnil Hlavovi střílet a on rozhodl. Nezbývá, než se zkoncentrovat, zase vyhrát venku a pak jim to doma nasypat," neztratil optimismus Ščotka.

Do utkání vstoupili mnohem aktivněji Brňané. Lépe bruslili, bez větších potíží se dostávali přes obranný val soupeře a vytvářeli si i šance. Pospíšilovu střelu vyrazil Tomek, po dorážce Marcinka poskakoval puk po brankové čáře, Zaťovičova rána rozezvučela tyč.

Severočeši úvodní nápor Brna přežili bez úhony a převzali útočnou iniciativu. Ani oni ale jednu ze svých šancí v závěru nepřeměnili v psychologickou výhodu prvního gólu. Nejblíž k němu měl Ondřej Kaše, jehož vychytal Furch.

Dočkala se Kometa. Moses převzal u mantinelu puk, najel si do mezikruží a prudkou střelou nedal Tomkovi šanci. Slovenský reprezentant pak lapil tutovku krajana Pospíšila i Kohouta a držel stále akcie svého týmu nad vodou.

Stejně úspěšně se Tomkovi vedlo při střele Marcinka zblízka v úvodu druhého dějství, ve 23. minutě byli hosté blízko vyrovnání, jenže přihrávku Sukeľa na volného Davida Kašeho mimo dosah Furcha zachránil Kaňák.

Brňané i přes šance Marcinka a Kollára nevyužili první přesilovku zápasu, na jejich větší aktivitě to ale příliš neubralo. Museli se ale mít na pozoru před útočnými výpady hostů, Zygmuntovu ránu po jednom z nich zlikvidoval opět Furch.

Kometa si převahu, ale i slabší produktivitu přenesla i do třetí třetiny. Nezměnila to ani opět neplodná přesilovka. Litvínov musel více otevřít hru ve snaze minimálně vyrovnat. Pomohlo mu k tomu celkem zbytečné vyloučení Pospíšila, po němž přesilovku zužitkoval Kirk a osmým gólem v play-off vyrovnal.

Ve zbývajícím čase základní hrací doby měli opět mírnou převahu brněnští hokejisté, nicméně pevná obrana Vervy nerozhodný stav uhájila a duel šel stejně jako první zápas série do prodloužení.

V něm bylo pro oba týmy prioritní neudělat chybu. Do náznaku šancí se dostali Zaťovič s Cingelem, což opět dokumentovalo větší útočnou aktivitu Komety. Jenže v 70. minutě se dostal do brejku na levém křídle Hlava a prudkou střelou k tyči rozhodl o výhře Vervy.

"Vynechal jsem jedno střídání před tím, měl jsem možná víc sil. Moc se mi zápas nevydařil, ale vyhráli jsme a teď to doma musíme potvrdit a postoupit," řekl Hlava.

HC Kometa Brno – HC Verva Litvínov 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Moses (A. Zbořil, Vincour) – 49. Kirk (O. Kaše, Jaks), 70. Hlava (M. Sukeľ). Rozhodčí: Květoň, Hribik – Hynek, Šimánek. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 7700 (vyprodáno). Stav série: 2:3.

Sestavy:

Brno:­ D. Furch – Gazda, Kučeřík, Holland, Ščotka, Moro, L. Kaňák – J. Kos, Marcinko, K. Pospíšil - Flek, Cingel, Zaťovič – Moses, A. Zbořil, Vincour – Kohout, Kollár, Okál. Trenér: Modrý.

Litvínov: M. Tomek – Jaks, Zile, Demel, Baránek, D. Zeman, Czuczman, Šalda – O. Kaše, D. Kaše, Hlava – Koblasa, M. Sukeľ, Kirk – Abdul, Jurčík, A. Kudrna – Havelka, Zygmunt, Maštalířský. Trenér: Mlejnek.