Expert o reprezentaci: Šťastná výhra, ale počítá se. Někteří se hledali, pomohla střídání

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

První zápas, první výhra. Fotbalová reprezentace v premiéře staronového trenéra Ivana Haška obstála (2:1), ovšem bez chyb to v Norsku nebylo. „Výsledek byl lepší než předvedená hra, ale stoprocentně je na čem stavět,“ říká v rozhovoru pro Sport.cz příbramský trenér Karel Krejčí, bývalý kouč české jednadvacítky či Plzně a asistent u národního týmu v éře Pavla Vrby.

Fotbalová reprezentace načala rok 2024 vyhraným přátelákem v Norsku (2:1)

Od české party to nebyl úplně dokonalý zápas, ovšem vítězství v první přípravě před letním mistrovstvím Evropy se počítá, viďte?

Jednoznačně, je to hodně povzbuzující výsledek. Noví trenéři dostali cenný studijní materiál a po prvním zápase budou vědět, jak tým posouvat dál. Byla to šťastná výhra, Norové doma ukázali sílu.

Neměli už od začátku až nečekaně moc prostoru?

Byli hodně silní na míči a díky jistější kombinaci dostávali český tým ze středního do hlubokého bloku. Proto nároďák dlouho nebyl nebezpečný směrem dopředu: k brance soupeře to bylo hodně daleko. Nepomohlo tomu ani hřiště, které na konci norské zimy od pohledu nebylo v nejlepší kondici.

Nakopl Čechy až inkasovaný gól?

Byl to hodně laciný gól, nemuselo k němu dojít. Šikovný křídelník Bobb dělal české defenzivě starosti; hodně se prosazoval v situacích jeden na jednoho a obránce Zelený s ním měl problémy. Za stavu 0:1 se ukázala kvalita českého týmu: hráči jsou hladoví, pracovití a perou se o místa v nominaci na Euro. V Norsku není jednoduché vyhrát, ale Češi ukázali charakter.

Vytěžili z minima maximum?

Vyrovnání přišlo po výtečně sehrané akci: Souček poslal perfektní centr do vápna a dobře postavený Zima krásně vyrovnal. Skvělou práci odvedl taky brankář Staněk, který zachránil tým ve dvou nebo třech choulostivých situacích.

A co záložník Antonín Barák, jenž se podepsal pod vítězný gól? Ukázalo se, že ho předchozí kouč reprezentace Jaroslav Šilhavý loni opomíjel neprávem?

Tonda znovu ukázal, jak moc platný dokáže být. V Itálii hraje dlouho a ve Fiorentině se mu na jaře daří, dvěma góly ji posunul do čtvrtfinále Konferenční ligy. Je pro něj důležité, že mu trenér Hašek věří. Trestňák kopnul pěkně, ale gólman si právě tuhle stranu měl pohlídat. A chválím za takticky skvěle zvládnutý závěr.

Překvapil vás kouč Hašek sestavou? Vsadil na rozestavení 4–2–3–1 s hráči na netypických postech: Ladislav Krejčí operoval na pozici defenzivního záložníka a Pavel Šulc s Mojmírem Chytilem kmitali na křídlech.

Nakonec to dopadlo dobře, ovšem hlavně v první půli se nejen tihle kluci trochu hledali. Krejčí ve Spartě obvykle hraje ve stoperské trojici, ale občas ho kouč Priske vytáhne dopředu. I na Chytilovi se Šulcem bylo znát, že v klubech nastupují jinde.

Nebál jste se, že Češi na experimenty doplatí?

Rozhodující oživení přinesla střídání ve druhém poločase. Kromě Baráka přišli Lingr, Sadílek, Hložek, David Jurásek… Tým získal větší jistotu, v posledních dvaceti minutách měl nadějné protiútoky, a nakonec z toho byl i vítězný gól.

Obstála česká defenziva, když se jí povedlo ubránit útočníka Erlinga Haalanda, hvězdu Manchesteru City?

Naštěstí neměl takovou podporu jako v City, Norům často chybělo víc hráčů ve vápně. Zkraje druhé půle měl jednu stoprocentní šanci, ale brankář Staněk ji chytil. Pro stopery je dobrá vizitka, že Haaland v tomhle zápase zůstal na nule. Nebývá to u něj běžné, patří k nejlepším útočníkům na světě.

Co čekáte od dalšího testu? Už v úterý budou Češi hrát na Letné s Arménií.

Tipuju, že šanci dostanou další hráči, třeba mladí stopeři Vlček s Hranáčem. Všem jde o Euro, což je velká motivace. Taky je důležité, že nároďák začal novou éru výhrou a bude mít na co navazovat. Češi budou proti Arménii v jiné roli než v Norsku, kam nejeli jako vyložený favorit. Dá se čekat, že nebudou hrát v tak hlubokém bloku a budou o něco ofenzivnější. A že půjdou za dalším vítězstvím.