Fotbalisté při Haškově premiéře zvítězili v přípravě v Norsku

foto Přípravné fotbalové utkání Norsko - Česko, 22. března 2024, Oslo. Hráči Česka se radují z gólu. NORWAY OUT; MANDATORY CREDIT

Oslo - Čeští fotbalisté v prvním utkání po trenérské změně a nástupu Ivana Haška na lavičku zvítězili po obratu v přípravě v Norsku 2:1. Národní tým v úvodním utkání letošního roku prohrával v Oslu od 20. minuty po brance Oscara Bobba, ještě do poločasu ale srovnal premiérovým gólem v reprezentačním "áčku" David Zima a v 85. minutě dokonal obrat střídající Antonín Barák.

Hašek se vrátil na lavičku české reprezentace po téměř 15 letech, na podzim 2009 vedl coby dočasný kouč a zároveň svazový předseda mužstvo v pěti zápasech a stejně jako dnes v nich neprohrál. Národní tým převzal na začátku ledna po Jaroslavu Šilhavém, který se navzdory postupu z kvalifikace na mistrovství Evropy v Německu rozhodl na lavičce reprezentace skončit.

Národní celek v součtu s Československem neprohrál podvanácté z 13 utkání s Norskem. Český tým zakončí březnový program v úterý, kdy v přípravě přivítá v Praze na Letné Arménii. Do startu letního Eura ještě Haškovi svěřenci odehrají dva přípravné zápasy na začátku června.

Staronový trenér při obnovené premiéře nasadil do základní sestavy jednoho z nováčků, nejlepšího střelce ligové sezony Šulce. Sparťanský kapitán Ladislav Krejčí mladší se z pozice stopera posunul na post defenzivního záložníka a na levém kraji obrany trochu nečekaně začal Zelený. V norské zahajovací jedenáctce nechyběly opory Haaland a Ödegaard.

Seveřané, kteří na rozdíl od českého mužstva neprošli na letní Euro, začali aktivněji. Ve 12. minutě v záklonu přestřelil Haaland a ve 30. zápase za národní tým 28. gól nedal. Ve 20. minutě už domácí vedli. Bobb se uvolnil přes Zeleného a střelou na přední tyč propálil Staňka. V reprezentačním "áčku" skóroval podruhé.

Hosté mohli odpovědět záhy. Brankář Nyland Provodovu střelu ze strany jen vyrazil, ale Schick zblízka míč do sítě neprocpal. Na opačné straně zamířil vedle Sörloth. Ve 32. minutě Schickovu střelu z dálky vytáhl Nyland, ale chvíli nato už Češi srovnali. Na Součkův centr z pravé strany si v 37. minutě naběhl Zima a hlavou zblízka dal první gól za národní A-mužstvo.

Na začátku druhého dějství podržel Haškův výběr Staněk. Nejprve zasáhl proti střídajícímu Thorstvedtovi a v 52. minutě i proti hvězdnému Haalandovi, který měl velkou šanci zblízka hlavičkou. Po oboustranném prostřídání pak výrazně ubylo větších možností.

Když už se začínalo zdát, že se týmy rozejdou v prvním letošním utkání smírně, postavil se Barák v 85. minutě k přímému kopu a povedeným pokusem rozhodl. Záložník Fiorentiny gólově oslavil návrat do reprezentace, kde v poslední době pod předchozím trenérem Šilhavým nebyl kvůli údajnému porušení týmových pravidel. Dal devátou branku za národní mužstvo. Hašek ani v šestém duelu na lavičce české reprezentace neprohrál.

Hlasy po utkání:

Ivan Hašek (trenér Česka): "Výsledek je samozřejmě velmi dobrý, ale všichni jsme viděli, že co se týče hry, máme stále na čem pracovat. Uděláme si rozbor a vše si k tomu řekneme. Největší plus pro mě bylo to, jak všichni pracovali včetně hráčů, kteří přišli na hřiště v průběhu zápasu a pomohli nám fyzicky i psychicky. Vždy je lepší vyhrát než prohrát. Jsem rád, že se nám to podařilo. Především jsem také rád, že je na klucích vidět, že nic nevypustí a makají. Je dobré vědět, že se na ně mohu spolehnout."

David Zima (obránce Česka): "Jsme šťastní za vítězství. Řekl bych, že jsme prvních 20 minut měli až moc velký respekt k soupeři. Inkasovaný gól nás nakopnul, začali jsme být agresivnější a vyrovnali jsme se jim. Nakonec jsme dvakrát udeřili a byli jsme zkrátka efektivnější, za což jsem rád. Při gólu jsem tam šel tak trochu nablind, ale věděli jsme, že špatně zavírají zadní tyč. Když jsem pak viděl trajektorii toho centru, byl jsem si jistý, že to tam dám. Jsem rád, že to fakt vyšlo."

Antonín Barák (záložník Česka): "Jsem strašně rád za celý realizační tým i celý nový tým, který se tady teď tvoří. Mám z toho hrozně dobrý pocit už od začátku srazu. Vítězství, které se nerodilo lehce. Tohle jsme přesně potřebovali, dobrý výsledek hned na startu."

Přípravné fotbalové utkání v Oslu:

Norsko - Česko 1:2 (1:1)

Branky: 20. Bobb - 37. Zima, 85. Barák. Rozhodčí: Delajod - Finjean, Drouet - Gaillouste (video, všichni Fr.). ŽK: Sörloth, Hanche-Olsen (oba Norsko). Diváci: 11.891.

Norsko: Nyland - Ajer, Hanche-Olsen, Östigaard, Björkan - Ödegaard (86. Vetlesen), Berg (46. Thorstvedt), Berge - Bobb (75. Donnum), Haaland (75. Larsen), Sörloth. Trenér: S. Solbakken.

Česko: Staněk - Douděra, Holeš, Zima, Zelený (61. D. Jurásek) - Souček, Ladislav Krejčí II (61. Barák) - Chytil (72. Lingr), Provod (73. M. Sadílek), Šulc (61. Hložek) - Schick (87. Chorý). Trenér: Hašek.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.04.2024 ČTK