Serie A - souhrn 29. kola: Inter přišel o vítěznou sérii

15.03., 22:38, aktualizováno 17.03., 22:40
Komentáře a souhrny
Marcus Thuram (© AFP)

Juventus remizoval s Janovem a po další ztrátě promarnili možnost posunout se na druhé místo. Inter v neděli nedokázal porazit Neapol a zastavil se při vítězné ligové sérii na čísle deset. Úvodní zápas devětadvacátého kola Serie A mezi Empoli a Bolognou skončil těsnou výhrou hostů. Toskánský celek se rázem může ocitnout v sestupovém pásmu, kdežto soupeř si upevnil pozici v nejlepší čtyřce. Lecce si připsalo tři body v Salernu a poskočilo tabulkou. Lazio po rezignaci Sarriho otočilo na hřišti Frosinone a má šanci na poháry.

Inter Milán - SSC Neapol 1:1

17.03.2024 20:45

Góly: 43. Matteo Darmian - 81. Juan Jesus

Hráči Interu ve 29. kole Serie A pouze remizovali s Neapolí 1:1, a jejich impozantní šňůra triumfů v nejvyšší soutěži se tak zastavila na čísle 10. Za již 11. po sobě jdoucím úspěchem sice nasměroval jednoznačného lídra tabulky v průběhu první půle Matteo Darmian, to ale bylo z dílny domácího celku vše. První ztrátu bodů v novém roce nakonec černomodrým přichystala někdejší součást jejich defenzivních řad Juan Jesus.

Do souboje stále ještě úřadujícího a velmi pravděpodobně příštího šampiona vstupovali oba soupeři v pochmurné náladě, neboť se v uplynulém týdnu museli rozloučit s Ligou mistrů. Zatímco Neapol vyřadili barcelonští mladíci, Nerazzurri museli na hřišti Atlétika skousnout porážku v penaltovém rozstřelu. Proti Partenopei však měli mnoho důvodů k optimismu, v lize je totiž na svém hřišti porazili pětkrát v řadě.

Fantastickou sérii zákroků předvedl v úvodu utkání Alex Meret, jenž napřed po centru Marcuse Thurama zlikvidoval hlavičku Darmiana i následnou dorážku Lautara Martíneze. Poslední slovo během této akce měl Nicoló Barella, jehož rána plachtila až na tribuny Stadio Giuseppe Meazza. Na druhé straně z voleje zkusil štěstí Giacomo Raspadori, ani ten se však úspěchu nedočkal. V Interu znovuzrozený Darmian nakonec poslal Nerazzurri do vedení, když ho ve vápně přesným přízemním centrem našel Alessandro Bastoni.

Velkou příležitost spálil krátce po změně stran Thuram poté, co z úrovně penalty míč spíše odkopl než zakončil. Daleko ke gólu neměla ani pumelice z dálky Federica Dimarca, avšak s jeho tečovanou ranou si poradil Meret. Francesco Calzona sice nepovolal do služby svou největší hvězdu Victora Osimhena, vyrovnání se ale Gli Azzurri dočkali i bez jeho pomoci. Přesný centr od rohového praporku totiž našel Juana Jesuse, jenž balon dopravil do cílové destinace.

Rozjetý Inter se tedy nechal vyřazením z milionářské soutěže mírně vykolejit a poprvé od konce prosince v lize ztratil body. O návrat k vítěznému tažení se pokusí 1. dubna doma proti Empoli. Neapol o dva dny dříve vyzve Atalantu.

Více informací k zápasu

AS Řím - US Sassuolo 1:0

17.03.2024 18:00

Góly: 50. Lorenzo Pellegrini

Hráči AS Řím porazili ve 29. kole italské Serie A Sassuolo 1:0. Giallorossi se tak díky výhře vrátili do boje o příčky zaručující Ligu mistrů. Jediný zásah utkání vstřelil po pohledné akci kapitán domácích Lorenzo Pellegrini. Ofenzivní síla Římanů, ovlivněná absencí nejlepšího střelce týmu Paula Dybaly, si kromě gólu nezvládla vytvořit další větší šanci, přesto jim to proti nulovému Sassuolu na úspěch stačilo.

Vlci podle očekávání dotáhli postup do čtvrtfinále Evropské ligy, a v posledním zápase před reprezentační pauzou se tak mohli soustředit na udržení kontaktu s nejlepší čtyřkou. K tomu jim proti o záchranu bojujícímu soupeři měla kromě momentální herní pohody dopomoct také střelecká forma Dybaly, jenž se v posledních třech ligových duelech trefil hned čtyřikrát.

Argentinský forvard však do utkání vinou svalového zranění nezasáhl. Předvést se tak museli jiné útočné hvězdy AS Řím. Hozené rukavice ale nevyužil žádný z nich. Největší šancí prvního poločasu tak byla ta z dílny hostujícího Armanda Laurientého, který se po výborné kombinaci dostal v pokutovém území k míči. Zakončovat či přihrávat mu ale znemožnil Gianluca Mancini svým včasným blokem. V nastavení se ještě rozhodl ohrozit Andreu Consigliho Romelu Lukaku, jeho hlavička však pouze proletěla kolem levé tyče.

Druhý poločas si svého střelce našel, a to hned po pěti minutách. Záložník Giallorossi Pellegrini se od okraje hřiště prodribloval až na hranici velkého vápna a umístěnou střelou zařídil Římanům vedení. Zahanbit se nenechali ani hosté. Srbský záložník Uroš Račič se před bránou Mile Svilara dostal k odraženému míči, jeho pokus mířící k pravé tyči ale skončil v rukavicích brankáře Vlků. Vstřelení vlastního gólu byl pak blízko Diego Llorente, domácího obránce však od pohromy zachránila levá tyč.

AS tedy podle očekávání sestupem ohroženého soupeře zdolalo a udrželo kontakt s nejlepší čtyřkou. Po reprezentační pauze vyzvou Vlci 1. dubna Lecce, zatímco Sassuolo ve stejný den přivítá Udinese.

Hellas Verona - AC Milán 1:3

17.03.2024 15:00

Góly: 64. Tijjani Noslin - 44. Theo Hernández, 50. Christian Pulisic, 79. Samuel Chukwueze

Hráči AC Milán zvítězili ve 29. kole Serie A na hřišti Verony 3:1. Hosté si svůj úspěch zajistili orámováním poločasové přestávky dvěma brankami, neboť krátce před odchodem do šaten otevřel skóre Theo Hernández a nedlouho po návratu na trávník stvrdil vítězství favorita Christian Pulišič. Červenočerní tak potvrdili úspěch z pohárové Evropy proti sešívaným a na Scaligeri si po stejném výsledku, jakého dosáhli ve čtvrtek v pražském Edenu, vyšlápli posedmé v řadě.

Rossoneri čekal po postupu do čtvrtfinále Evropské ligy souboj s jedním z nejoblíbenějších celků. Verona totiž s AC šestkrát za sebou prohrála, tříbodový úspěch proti Miláňanům navíc slavila naposledy před více než šesti lety. Žlutomodří však šli do duelu v dobrém rozpoložení, jelikož je předešlé dvě výhry posunuly ze sestupového pásma.

Úvodní gól zápasu měl ve čtvrté minutě na kopačce Fikayo Tomori, jenže rodák z Calgary nedokázal centrovaný míč usměrnit mezi tři tyče. Daleko lépe si v zakončení počínal Pulišič, jehož pumelici z pravé strany hřiště zastavilo až břevno. Verona se osmělila krátce před půlhodinou hracího času, kdy Tijjani Noslin přízemním pokusem o kousek minul branku Rossoneri. Ve 44. minutě už se ale skóre měnilo. Postaral se o to Hernández, který u postranní čáry zachytil balon a následně pronikl do vápna Mastini, kde po sražené přihrávce chytře přehodil Lorenza Montipá.

Hned v 50. minutě hrubě chyboval domácí Pawel Dawidowicz, jehož jako posledního hráče obral o míč Noah Okafor. Ten se následně vydal na rychlý úprk vpřed, který však zakončil pouze střelou do brankáře. Ke štěstí hráčů AC Milán se ale balon vyražený Montipém odrazil přímo před dobíhajícího Pulišiče, jenž zvýšil vedení Rossoneri. Domácí mohl vrátit do hry Noslin, svoji hlavičku z dobré pozice ovšem namířil nad břevno. Mladý útočník se neúspěchem nenechal odradit a v 65. minutě tvrdou ranou zpoza vápna přece jen vykřesal naději na bodový zisk. Domácí si poté vytvořili výraznou herní převahu, k vyrovnání to ale nevedlo. Byl to naopak Samuel Chukwueze, jenž povedeným volejem přidal třetí gól Lombarďanů.

AC si tak z Verony odvezlo všechny tři body. Žlutomodré čeká další utkání 1. dubna v Cagliari, Miláňané se o dva dny dříve střetnou s Fiorentinou.

Juventus FC - Janov CFC 0:0

17.03.2024 12:30

Góly: -

Juventus potvrdil i ve 29. kole Serie A velký pokles formy, když jen remizoval s Janovem 0:0, a zůstal tak v tabulce třetí za milánskými velkokluby. Poslední utkání obou celků před velikonočními svátky se neslo v duchu promarněných šancí a fanoušci poprvé od roku 2012 neviděli ve vzájemném souboji těchto týmů branku. Grifone, kteří čekají na vítězství na hřišti Staré dámy už více než 33 let, si však z Allianz Stadium odvezli alespoň cenný bod.

Zatímco v první půlce sezony Juventus ještě stíhal tempo Interu, od konce ledna se zadrhl a po jediné výhře ze sedmi posledních duelů ztratil i průběžnou druhou příčku. Janov si při cestě za bezpečnou záchranou pořídil v zimním přestupovém období zvučnou posilu z Marseille. Vitinha, jenž do Francie přišel v roce 2023 za více než 30 milionů eur, se v minulém kole proti Monze poprvé prosadil, porážku ovšem neodvrátil.

Již v sedmé minutě jej mohl gólově zastoupit jeho defenzivněji laděný kolega Mattia Bani, stoperovu hlavičku po prudkém centru však skvěle vytěsnil Wojciech Szczesny. Házenkářské obehrávání soupeřova vápna Juventusu dlouho nepřinášelo ovoce, ve 27. minutě tedy Federico Gatti zkusil štěstí utaženou přízemní ranou z dálky, překvapivě nebezpečný pokus si ale Josep Martínez pohlídal. Obránce Staré dámy se dostal do zakončení i po půlhodině hry, kdy ho ve vápně našel Filip Kostič, střelu ovšem stihli Janované zblokovat.

Do druhého dějství vstoupili Le Zebre lépe, akce již nekončívaly ještě v zárodku před pokutovým územím hostů. Pár minut po hodině hry začalo ve vápně Janova přihořívat. Nejprve si na jeho hraně našel prostor ke střele do tyče Samuel Iling a chvíli poté hlavičkoval těsně vedle Dušan Vlahovič, což zopakoval i v 75. minutě. Konstrukce brány Martíneze se hlasitě rozezvonila i v závěru, kdy ji přízemní ranou napálil Moise Kean. Frustraci si v nastavení vybil na soupeři Vlahovič a po druhé žluté šel do kabin o něco dříve.

Favorizovaný Juventus tak dal domácí remízou razítko na výsledkovou krizi. V příštím kole se představí 30. března na půdě Lazia, Janov přivítá tentýž den Frosinone.

Frosinone Calcio - SS Lazio 2:3

16.03.2024 20:45

Góly: 13. Pol Lirola, 70. Walid Cheddira - 38. Mattia Zaccagni, 57. Valentín Castellanos, 62. Valentín Castellanos

Lazio zvítězilo v utkání 29. kola Serie A nad Frosinone 3:2. Hostující celek poprvé vedl v roli trenéra dosavadní asistent Giovanni Martusciello, jehož svěřenci do duelu nevstoupili vůbec dobře a záhy prohrávali. Ještě před pauzou ovšem vyrovnal Mattia Zaccagni a po změně stran otočil skóre dvougólový žolík Taty Castellanos, který svou úvodní branku vsítil prvním dotykem s míčem. Canarini tak za poslední tři měsíce triumfovali jen jednou, zato Orli se mohli radovat z ukončení šňůry čtyř soutěžních porážek.

Úterý 12. března bylo černým dnem pro věhlasné trenéry napříč Evropou. Zatímco Rafael Benítez byl v Celtě Vigo odvolán, Maurizio Sarri se v Laziu rozhodl rezignovat sám. Už bez jeho osoby na lavičce se Orli potřebovali výsledkově chytnout ve Frosinone, když i z důvodu nevídané nedisciplinovanosti prohráli čtyři soutěžní duely v řadě. Ještě hůře na tom byli domácí, kteří posbírali z 10 zápasů v roce 2024 pět bodů.

I přesto to ale byli právě Canarini, kteří zvedli své fanoušky ze sedadel jako první, když už v páté minutě hlavičkoval na bližší tyči těsně vedle Francesco Gelli. I nadále diktovali tempo domácí, na první branku tak dlouho čekat nemuseli. Ve 13. minutě poslal centr na zadní tyč Nasir Zortea, odkud hlavičkoval bezchybně do protipohybu gólmana Pol Lirola. Hosté sice brzy srovnali krok, na přesné zakončení si ale počkali až do 39. minuty, kdy Mattéo Guendouzi naservíroval míč z pravé části hřiště Zaccagnimu, který z malého vápna jednoduše doklepl míč do sítě.

Úvodní minuty po změně stran mnoho atraktivity nenabídly. Změnu přinesla až šťastná ruka Martusciella, jenž v 56. minutě poslal na hřiště Castellanose. Ten hned při následném přímém kopu využil nedůrazu domácího obránce, kterého bez problému přeskočil a prvním dotykem s míčem v zápase otočil stav. Argentinec mohl navíc hned vedení i pojistit, svůj halfvolej ale poslal přesně na Stefana Turatiho. Castellanos se ovšem dalšího gólu nevzdal, když už o dvě minuty později dorážel do prázdné branky. Ve vítězný proměnil jeho druhý zásah domácí Walid Cheddira, který nůžkami v malém vápně určil konečný stav 2:3.

Lazio tak ovládlo už čtvrtý vzájemný zápas za sebou. V příštím kole přivítá 30. března Juventus, Frosinone se představí tentýž den v Janově.

Salernitana Calcio - US Lecce 0:1

16.03.2024 18:00

Góly: 17. Norbert Gyömbér (vl.)

Fotbalisté Lecce porazili ve 29. kole Serie A na venkovní půdě Salernitanu 1:0. Duel týmů s nejhorší aktuální formou nešťastně rozhodl slovenský obránce Norbert Gyömbér, který si v 17. minutě srazil do vlastní sítě střelu bývalého kanonýra Dunajské Stredy Nikoly Krstoviče. Giallorossi se ziskem důležitých tří bodů posunuli na 13. místo tabulky, zatímco naděje beznadějně poslední Granaty na záchranu strmě klesají k nule.

Funkcionáři Lecce museli po předchozí prohře s Veronou řešit ostudu, do které klub dostal vlastní trenér. Roberto D’Aversa totiž hlavou udeřil jednoho z hráčů Hellasu a za tento počin byl krátce po zápase odvolán. Jeho nástupce Luca Gotti, jenž se k trénování vrátil po roční pauze, se musel rychle aklimatizovat a vymyslet recept na poslední Salernitanu. Ta ke změně kouče sáhla v polovině února, od té doby ale získala jediný bod.

Salernitana byla v úvodu zápasu velice aktivní. Ve 14. minutě hlavičkoval po dlouhém centru z dobré pozice Lorenzo Pirola, ovšem Wladimiro Falcone se blýskl reflexivním zákrokem na brankové čáře. Neproměněná šance mohla domácí mrzet, neboť o tři minuty později vstřelilo Lecce první gól utkání. Velkého zmatku v obraně využil Krstovič, jehož střelu si za záda vlastního gólmana srazil Gyömbér. O chvíli později se Loum Tchaouna moc nerozmýšlel a napálil padající míč z voleje, tvrdý pokus však znovu zneškodnil jistý Falcone.

Rychlý vstup do druhé půle si připravili domácí. Ve 47. minutě přistál míč na hlavu Tchaouny, ale zakončení se mezi tři tyče nevešlo. Své fotbalové umění poté ukázal Antonio Candreva. Po skvělém zpracování a následné otočce však přišlo zakončení, které mířilo pouze doprostřed hostující branky. Falcone po celý zápas držel svůj tým důležitými zákroky. V 75. minutě si přidal další, když vychytal ránu mířící k pravé tyči od střídajícího Irona Gomise. Tým ze Salerna se hnal za vyrovnáním, ale obranný blok soupeře za sebe nic nepustil.

Souboj dvou utrápených celků ze spodních pater tabulky tak ovládlo Lecce. To po reprezentační přestávce přivítá 1. dubna AS Řím, Salernitana se představí tentýž den v Bologni.

Udinese Calcio - Turín FC 0:2

16.03.2024 15:00

Góly: 10. Duván Zapata, 53. Nikola Vlašić

Turín FC přerušil ve 29. kole Serie A čtyřzápasovou sérii bez výhry, když na půdě Udinese zvítězil 2:0. Býci byli zvláště v první půli jasně lepším týmem a jejich převahu využil už v 10. minutě po fantastickém centru Mërgima Vojvody hlavičkující Duván Zapata. Kolumbijský kanonýr se tak stal vedle Cira Immobileho jediným hráčem, který v italské nejvyšší soutěži zaznamenal v sedmi z posledních osmi sezon dvouciferný počet gólů. Po změně stran navíc asistoval na pojišťovací branku Nikoly Vlašiče.

Ačkoliv Bianconeri dělily před víkendem v tabulce od turínských Býků jen dvě příčky, ztráceli na ně propastných 11 bodů. Navzdory tomu ale vstupovali do zápasu v o něco lepší náladě. Z předešlých šesti klání totiž prohráli jediné a v minulém kole si vyšlápli na tápající Lazio, které v Římě porazili 2:1. Zato hosté zvítězili naposledy přesně před měsícem.

Od úvodního hvizdu na trávníku přesto jednoznačně dominoval piemontský klub, v jehož dresu výrazně zahrozil už v osmé minutě Vlašič. Chorvatský reprezentant však zpoza vápna pouze rozezvonil pravou tyč. Krátce nato již poslal Turín do vedení přesně hlavičkující Zapata, který zužitkoval milimetrový centr Vojvody. Udinese se více osmělilo až ve 25. minutě, kdy Hassane Kamara obral kousek za vápnem soupeře o míč a po zemi vypálil těsně vedle. Na druhé straně zase před půlhodinou hry přesprintoval David Okereke domácího obránce a napřáhl zevnitř šestnáctky na zadní tyč. Jeho krajan Maduka Okoye ovšem konečky prstů nebezpečí zažehnal.

V 53. minutě již ale Nigerijec nestačil na pokus Vlašiče, jenž se po Zapatově nahrávce zbavil šikovnou kličkou strážce a uklidil balon do dolního rohu. S bleskovou odpovědí málem přispěchal Lorenzo Lucca. Vytáhlý útočník se z ideální střelecké pozice opřel do poskakujícího míče, jenže trefil jen střed brány, kde stál připravený Vanja Milinkovič-Savič. V 72. minutě mohl naděje Bianconeri na bodový zisk definitivně utnout aktivní Zapata, jeho razantní hlavičku však tentokrát dokázal Okoye vyrazit. Chvíli před koncem se ještě pokusil závěr zdramatizovat Florian Thauvin, jedovatou ránu ovšem poslal pár centimetrů od pravé tyče.

Turín tedy hodil slabší období za hlavu a získal tři body. Po reprezentační pauze se 30. března utká s Monzou, Udinese zavítá o dva dny později na hřiště Sassuola.

AC Monza Brianza - Cagliari Calcio 1:0

Góly: 42. Daniel Maldini

Fotbalisté Monzy přehráli ve 29. kole Serie A Cagliari 1:0. O jediný přesný zásah duelu se z přímého kopu postaral Daniel Maldini, jehož otec Paolo a dědeček Cesare jsou legendami milánského AC. Lombardský klub si tak připsal již čtvrtý triumf z posledních pěti ligových zápasů a před reprezentační přestávkou si upevnil pozici v první polovině tabulky. Za hostující celek nastoupil v základní sestavě Jakub Jankto, který se však výrazněji neprosadil a o přestávce byl vystřídán.

Domácí se v uplynulých týdnech těšili vynikající formě, která je po předešlé výhře 3:2 nad Janovem posunula do horní poloviny tabulky. O poznání větší starosti tak měl při pohledu na pořadí týmů velezkušený Claudio Ranieri. Jeho Cagliari totiž nadále zůstávalo namočené do boje o záchranu. Čtyři zápasy bez porážky v řadě ale Rossoblu výrazně přiblížily k setrvání mezi italskou elitou.

Monza, povzbuzená dobrými výsledky minulých utkání, nastoupila bez okolků na hostující fotbalisty. V úvodní čtvrthodině domácí prakticky nepustili soupeře k míči, který drželi skoro tři čtvrtiny času - k větší šanci to však nevedlo. Po půlhodině zazlobilo i Cagliari, když Gianluca Lapadula zahrával standardní situaci. Jeho nadějný pokus však minul pravou tyčku. Diváci se tak dočkali přesného zásahu až před pauzou. Domácí Brianzoli dostal do vedení bravurní trefou z přímého kopu o břevno Maldini.

Biancorossi vstoupili velkou příležitostí i do druhé půle. Na nadýchaný centr zprava nabíhali do vápna hned dva hráči domácích, ale Dany Mota nakonec pod tlakem obrany i brankáře hlavičkoval jen těsně vedle. Hosté měli na kopačkách srovnání krátce po hodině hry, nicméně aktivní Lapadula musel přerušit svoje oslavy, jelikož jeho branka nemohla být pro ofsajd uznána. Na Lombarďanech bylo na druhé straně hřiště vidět, jak moc chtějí zápas druhým gólem rozhodnout. Do konce utkání jim nicméně další radosti dopřáno nebylo.

Lepší formu tak prokázala Monza, která získala další tři body. Příští utkání ji čeká 30. března na hřišti turínského FC, Cagliari vyzve o dva dny později Veronu.

Empoli FC - Bologna FC 0:1

15.03.2024 20:45

Góly: 90+4. Giovanni Fabbian

Bologna zvítězila ve 29. kole Serie A na hřišti Empoli 1:0. S jedinou brankou po vyrovnaném průběhu přispěchal až v nastaveném čase Giovanni Fabbian, který tak prolomil dlouhou sérii 12 zápasů napříč ligami, v nichž Rossoblu na Stadio Carlo Castellani nedokázali zvítězit. Empolesi po třetí porážce za sebou, během nichž ani jednou neskórovali, navíc odmítli možnost odpoutat se od svých pronásledovatelů ze zóny sestupu.

Empoli neprohrálo od poloviny ledna až do konce února jediný ligový duel, čímž výrazně zvýšilo své šance na záchranu. V březnu ale ještě nedalo gól a prohrálo jak s Cagliari, tak s AC Milán. Bologni v minulém kole udělaly radost remízové výsledky prakticky všech konkurentů v boji o Ligu mistrů, sama však nedokázala vzdorovat rozjetému Interu. Asi na měsíc navíc přišla o kanonýra Joshuu Zirkzeeho.

A jeho absenci odpovídal také úvodní poločas, který byl na gólové šance skoupý. Největších příležitostí se hosté dočkali po rohových kopech. Nejdříve hlavičku Riccarda Calafioriho odvracel na poslední chvíli obránce M’Baye Niang, v 18. minutě potom nadvakrát zakončoval Sam Beukema, Eliu Caprieleho ovšem neprostřelil. Vážnější příležitost Empoli přišla ve 26. minutě, kdy z hrany vápna pálil nad Szymon Žurkowski. Chvíli před koncem poločasu si ještě navedl míč na střelu Dan Ndoye, tvrdou ránu však zneškodnil Caprile.

Po změně stran překvapivě hýřili aktivitou domácí, jejich pokusy ale většinou končily daleko za atletickým oválem na Stadio Carlo Castellani. Po hodině hry hledal Lewis Ferguson před brankou Jense Odgaarda, ten však na balon ve skluzu těsně nedosáhl. Vyrovnané utkání na své rozuzlení čekalo až do čtvrté minuty nastavení, kdy dorážel na bližší tyč Fabbian.

Azzurri tak nedokázali potvrdit dlouhodobě pozitivní bilanci vzájemných domácích střetnutí a nezískali ani bod. V příštím kole se představí 1. dubna na hřišti Interu, Bologna přivítá tentýž den Salernitanu.