Sparta těsně vyhrála nad Hradcem a je zpět v čele ligy. Slavia si poradila s Libercem, slaví i Plzeň s Baníkem

Sparta se v neděli večer vrátila po výhře nad Hradcem Králové 2:1 do čela tabulky nejvyšší soutěže. Na chvíli ji ve 25. kole sesadila Slavia, která porazila Liberec 3:0. Reprezentační pauzu nakonec vicemistr z Vršovic stráví na druhém místě. Ostrava potvrdila výhrou 1:0 v Pardubicích to, že se jí u soupeřů daří. Plzeň sice dostala v Jablonci gól, ale vyhrála 2:1.

Plzeňskou jízdu nepřibrzdil ani člen úspěšné viktoriánské éry let minulých

Západočeši pokračovali v dobré herní pohodě a od úvodního hvizdu byli na hřišti nebezpečnějším týmem. Nejprve se dostal do výborné pozice po přesné přihrávce za obranu Idjessi Metsoko, jenže než si debutant v plzeňském dresu stihl připravit míč na střelu, byl zablokován jedním ze stíhajících protihráčů. Ve 20. minutě už ale viktoriáni svou další velkou příležitost proměnili. Centrovaný míč ze strany hřiště sklepnul Chorý zpět na hranici vápna, odkud Hejda bez váhání vypálil a jeho tečovaná rána s velkou dávkou štěstí přelétla za záda bezmocného Jana Hanuše. Následně se dostal do nadějné pozice uvnitř pokutového území sám český reprezentant Chorý, ovšem svůj pokus na zadní tyč příliš přetáhl.

Zelenobílí působili po změně stran výrazně lépe, a v 60. minutě byl tak trenér Miroslav Koubek nucen sáhnout po ofenzivním střídání. To o sobě hned dalo vědět, Matěj Vydra se totiž dostal do osamoceného úniku, jenže jeho střelu příliš nenamířil a prudkou ranou pouze trefil vyběhnuvšího Hanuše. Zvýšená aktivita Severočechů po změně stran hostům vůbec neseděla a po několika nedovolených zákrocích museli také lovit míč z vlastní sítě. Jakub Martinec za sebe hlavou skvěle prodloužil dalekonosnou přihrávku, kterou si zpracoval Chramosta a prudkou ranou pod břevno vyrovnal. Svou dobrou herní formu nicméně v závěru potvrdil Chorý, když prokázal čich na góly a ve správný čas na správném místě uvnitř malého vápna rozhodl o vítězství. To už hráli domácí v oslabení po vyloučení Polidara.

Baník venku dál válí, Pardubice dohrávaly bez dvou vyloučených

Vyrovnaný úvod mohl gólově okořenit Vojtěch Patrák, nicméně jeho ránu po slibném protiútoku zblokoval jeden z obránců, a tak se kopal pouze roh. Na druhé straně se odražený míč z rohového kopu dostal k Blažkovi, i jeho střela však skončila pouze na těle protihráče. Jasnou branku měl na levé kopačce Filip Brdička, když se probojoval k propadlému balonu, ten ale netrefil ideálně a minul. Daleko od otevření skóre nebyl krátce po odehrání půlhodiny ani Patrák. Útočník perníkářů si našel přízemní rohový kop, jenže mezi tři tyče svůj pokus nevměstnal. V závěru poločasu ještě spálil obrovskou příležitost expardubický Ewerton, jemuž rána z první vůbec nesedla.

Ani ve třetí velké šanci Patrák nerozvlnil síť. Při zakončení přímého kopu z nebezpečné vzdálenosti totiž podklouzl a jen pozdravil připraveného Jiřího Letáčka. Neúspěšně si počínal také záložník Matěj Šín, jehož hlavička z bezprostřední blízkosti nezamířila mezi tři tyče. Zanedlouho už Antonín Kinský zasahovat musel, a to znovu proti Šínovi. O chvíli později utkání po rohovém kopu gólově odšpuntoval Blažek, který uklidil prodloužený míč do prázdné klece. Vzápětí pak znovu za žlutou kartu fauloval Chlumecký, a tak šel předčasně do sprch, na což nepřiměřeně reagoval i trenér Kováč, který obdržel přímou červenou. Rozhodčí Ladislav Szikszay ale netasil červený kartonek naposledy. O dva fauly na žlutou kartu se postaral i Ortiz a tým z města dostihů dohrával v devíti.

Slávistické hrátky s ohněm uhasil bravurní Staněk, výhru jistil dvougólový Jurečka

Brzkou změnu skóre zamítnul ve čtvrté minutě včasným výběhem Olivier Vliegen, příjemce průnikovky za obranu Mick van Buren tak ve skluzu zakončit nestihl. K zemi šel ve stejném vápně ve 14. minutě David Douděra, kterému do cesty dal nohu Jan Žambůrek. Penaltu s klidem proměnil, když brankáře poslal na druhou stranu, Jurečka. S blížící se půlhodinou hry nabírali Severočeši sebevědomí a Kulenovič si po přihrávce na hranici pokutového území zasekávačkou položil obránce, následně však napálil břevno.

S podobnou vervou se k pumelici z dálky odhodlal v 56. minutě Tomáš Holeš, znovu se ale blýskl Vliegen. Po hodině hry převzal žezlo pro krále brankářů jasně Staněk, jenž proti Kulenovičovi předvedl neuvěřitelnou sérii tří reflexivních zákroků zblízka. Gólman Liberce nechtěl zůstat ve stínu sešívaného soka a o pouhé dvě minuty později sám podržel svůj tým proti Jurečkovi. Jelikož hlava Mojmíra Chytila stále není klasifikována jako nebezpečná zbraň, mohl ji útočník v 83. minutě využít k pojištění vítězství. Žolík Christos Zafeiris v nastavení ještě vymyslel gól pro Ondřeje Zmrzlého, ten ale trefil tyč, a u gólové dorážky Jurečky tak Nor nezapsal asistenci.

Výsledkovou krizi zastavil útočný trojzubec

Hosté dle úvodních minut nepřijeli na Letnou pouze bránit a začátek utkání byl vyrovnaný se šancemi na obou stranách. Útočný styl s poměrně otevřenými zadními řadami se jim však stal osudným v 16. minutě, kdy Qazim Laci parádním pasem za obranu našel Tomáše Wiesnera. Ten z voleje sklepl míč do malého vápna a osamocený Birmančevič bez problémů otevřel skóre. Následně tempo hry opadlo a další velká šance přišla až v nastavení po hlavičce Martina Vitíka. Mladý stoper si skvěle naběhl za obranu a z prostoru zadní tyče vyslal pokus, jenž pouze proplachtil podél brankové čáry.

V kabině Letenských zřejmě trenér Brian Priske hráčům řádně promlouval do duše, jelikož čekal ještě aktivnější Spartu. Hned ve 47. minutě zvýšenou ofenzivní snahu potvrdil Kuchta, jenž využil soupeřovy chyby a chladnokrevně rozvlnit síť. Po následující akci si užíval gólovou radost s plnými tribunami Haraslín, když uvnitř vápna svým tradičním způsobem uklidil míč na pravou zadní tyč. Oslavy mu ale překazil videorozhodčí, kterému neunikl ofsajd Lukáše Sadílka, jenž balon sklepával. V 79. minutě vyslal Kuchta krásnou přihrávku za obranu, po níž se řítil sám na gólmana soupeře Birmančevič. Na jeho prudké zakončení z úhlu ovšem skvělým zákrokem zareagoval Adam Zadražil. V nastavení ještě zaznamenal čestný úspěch Votroků střídající Matěj Koubek, který se uvnitř pokutového území dostal k dorážce.

FORTUNA:LIGA, 25. kolo

Jablonec - Plzeň 1:2 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 73. Chramosta - 20. Hejda, 84. Chorý. Rozhodčí: Pechanec - Pečenka, Kotalík - Adámková (video). ŽK: Kratochvíl, Polidar, F. Souček, Látal (trenér) - Hranáč, Chorý, Červ, Šulc, Kalvach. ČK: 79. Polidar. Diváci: 3011.
Jablonec: Hanuš - Štěpánek (50. Černák), Tekijaški, F. Souček - Kratochvíl, Nebyla (88. Krulich) - Čanturišvili, Hollý (88. Hübschman), Polidar - Drchal (70. Chramosta), Martinec. Trenér: Látal.
Plzeň: Jedlička - Hranáč, Hejda, Dweh - Havel, Traoré (76. Kalvach), Červ, Souaré - Metsoko (60. Vydra), Šulc - Chorý (90. Kliment). Trenér: Koubek.

Pardubice - Ostrava 0:1 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branka: 69. Blažek. Rozhodčí: Szikszay - Volf, Hrabovský - Petřík (video). ŽK: Ortiz, Chlumecký - Boula, Buchta, Rigo, Letáček, Rusnák. ČK: 72. Chumecký, 74. Kováč (trenér), 78. Ortiz (všichni Pardubice). Diváci: 4107.
Pardubice: Kinský - Icha, Kukučka, Ortiz, Chlumecký - Hlavatý, Solil (89. Donát), Kissiedou (71. Míšek) - Patrák (80. Mareš) - Brdička (71. Sychra), Krobot (80. Černý). Trenér: Kováč.
Ostrava: Letáček - Juroška, Blažek, Lischka, Kpozo - Boula (90.+5 Grygar) - Buchta (83. Rusnák), Rigo, Šín (89. Klíma), Ewerton - Tanko (83. Adediran). Trenér: Hapal.

Slavia - Liberec 3:0 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 15. z pen. a 90. Jurečka, 83. Chytil. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Rouček (video). ŽK: Purzitidis, Chaluš (oba Liberec). Diváci: 17.513.
Slavia: Staněk - Douděra (68. Schranz), Holeš, Zima, Diouf (46. Zmrzlý) - Ševčík (55. Zafeiris), Oscar - Jurásek (74. Provod), Jurečka, Wallem - Van Buren (55. Chytil). Trenér: Trpišovský.
Liberec: Vliegen - Mikula, Chaluš, Purzitidis - Fukala (78. Penner), Varfolomejev (58. Doumbia), Žambůrek, Ghali (58. Preisler) - Višinský (78. Kok), Tupta (87. Lexa) - Kulenovič. Trenér: Kozel.

SPARTA - HRADEC KRÁLOVÉ 2:1 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 16. Birmančevič, 47. Kuchta - 90.+5 Koubek. Rozhodčí: Berka - Vlček, Leška - Všetečka (video). ŽK: Wiesner - Kučera, Dancák, Ladislav Krejčí I, Čmelík. Diváci: 16.666.
Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Zelený - Wiesner (72. Mejdr), Sadílek (87. Solbakken), Laci, Ryneš - Birmančevič (87. Karabec), Haraslín (72. Tuci) - Kuchta (80. Olatunji). Trenér: Priske.
Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák, Spáčil (69. Čech) - Čmelík (87. Hais), Kodeš, Dancák, Ladislav Krejčí I - Kučera, Šašinka (64. Juliš) - Vašulín (64. Koubek). Trenér: Horejš.