Branky, body, vteřiny

Klasické sprinty ve Falunu ovládli Norové Klaebo a Skistadová. Nejlepším z Čechů byl Černý

Norskými triumfy skončily sprinty klasickou technikou ve Falunu. Na švédské půdě se radují Kristine Skistadová a Johannes Klaebo. Do závodu postoupila z kvalifikace česká trojice Tereza Beranová, Luděk Šeller a Ondřej Černý. Pouze Černý dokázal postoupit do semifinále, obsadil jedenácté místo.

Finále ženského a mužského sprintu ve Falunu

Sedmadvacetiletý Klaebo potvrdil roli největšího favorita. Vyhrál sedmý sprint v řadě a v seriálu triumfoval popáté za sebou. Druhý byl Fin Lauru Vuorinen a ve 29 letech se poprvé dostal na stupně vítězů. Lídr Světového poháru Harald Östberg Amundsen z Norska třetím místem příliš neztratil na dotahujícího Klaeba a před závěrečnými dvěma závody sezony vede před slavným krajanem o 143 bodů.

Černému se v deštivém Falunu vydařila už kvalifikace, v níž zajel šestý čas. Čtvrtfinále po těsném souboji s Francouzem Lucasem Chanavatem vyhrál a postoupil počtvrté v kariéře do semifinále, v němž už na nejlepší nestačil a doběhl s velkou ztrátou poslední.

Do Světového poháru se Černý vrátil po měsíční pauze, neboť kvůli nemoci musel vynechat závody v Lahti a Drammenu. "Čtvrtfinále mi vyšlo tak, jak jsem po taktické stránce chtěl. Už v něm jsem ale trochu bojoval s křečemi. V semifinále jsem dostal tak výrazné křeče, že už jsem měl problém i s tím, abych byl schopen se z lyží odrazit. Vzhledem k okolnostem jsem s výsledkem spokojený," uvedl Černý.

Luděk Šeller vypadl ve čtvrtfinále a byl klasifikován na 30. místě. Z kvalifikace nepostoupili Jiří Tuž (38.), Michal Novák (49.) a Matyáš Bauer (67.). Devatenáctiletý syn medailisty z olympijských her a mistrovství světa Lukáše Bauera absolvuje ve Falunu debut ve Světovém poháru, který jeho otec v roce 2008 jako jediný český běžec na lyžích celkově vyhrál.

Skistadová za sebou ke zklamání domácích fanoušků nechala tři švédské lyžařky a vyhrála třetí sprint za sebou. Druhá skončila Linn Svahnová a ještě zdramatizovala boj o velký křišťálový glóbus, neboť na vedoucí Američanku Jessii Digginsovou ztrácí už jen 41 bodů.

Jediná Češka ve vyřazovacích jízdách Tereza Beranová byla ve svém čtvrtfinále pátá a obsadila 25. místo. V kvalifikaci skončily Barbora Antošová na 35. příčce a Kateřina Janatová sedmatřicátá.

"Cítila jsem se o poznání lépe, ale výsledek tomu moc neodpovídal. Nedokázala jsem se vypořádat s tratí, z čehož jsem trochu zklamaná. Stále ale mám o co bojovat, takže musím sprint hodit za hlavu a zítra na klasické desítce se chci s nepříliš oblíbenou tratí vypořádat lépe," řekla 14. žena celkového pořadí SP Janatová.