FIM Speedway Grand Prix Chorvatsko

Slavia se s Evropskou ligou loučí. Sen o čtvrtfinále zmařilo další brzké vyloučení

Druhé utkání osmifinále Evropské ligy, druhé více než hodinové oslabení. Fotbalisté Slavie prohráli s AC Milán také v odvetě, tentokrát 1:3, a v součtu s výsledkem 2:4 z úvodního utkání už v soutěži pokračovat nebudou. Po brzkém vyloučení Tomáše Holeše skórovali Christian Pulišič, Ruben Loftus-Cheek a Rafael Leão. Ve druhé půli alespoň zkorigoval střídající Matěj Jurásek.

Sešívaní tak nenavázali na postup do čtvrtfinále z let 2019 a 2021. V éře trenéra Jindřicha Trpišovského se navíc dostali mezi nejlepších osm týmů i v Evropské konferenční lize v roce 2022. Jejich maximem je semifinále Poháru UEFA z roku 1996.

Zbývajícím českým zástupcem v EL je Sparta, která hraje v Liverpoolu. Do utkání ale vstoupila s porážkou 1:5 z úvodního zápasu na Letné.

Holešovo vyloučení zmrazilo entuziasmus z úvodu

Kouč Trpišovský udělal oproti měření sil na San Siru dvě změny v základní sestavě. Místo zraněného Masopusta se do záložní formace posunul kapitán Holeš a ve stoperské dvojici vedle Zimy nastoupil Ogbu. Potrestaného Dioufa, jenž dostal před týdnem červenou kartu, nahradil na levé straně Wallem. Trenér AC Milán Pioli nasadil všechny opory, obejít se musel pouze bez vykartovaného obránce Florenziho.

Domácí vstoupili do střetnutí náporem a hnáni vyprodaným Edenem zatlačili soupeře na jeho polovinu. Zbrzdilo je jen dvojí ošetřování brankáře Maignana, jehož už ve 3. minutě dohrál při odkopu Vlček. Dobrý start mohli završit ve 14. minutě, kdy Chytil na malém vápně udržel na zádech Tomoriho a ranou z otočky donutil Maignana k reflexivnímu zákroku.

"Všichni jsme se těšili na velký fotbal, místo toho se prvních deset minut kvůli ošetření nehrálo. Měli jsme ale aktivní vstup do utkání, snažili jsme se hrát nátlakově a byla z toho i gólová šance," hodnotil Trpišovský.

V době největšího tlaku sešívaných ale přišel zlomový moment. Holeš ve středu hřiště v souboji kapitánů přišlápl kotník Calabriovi a švédský sudí Nyberg po dlouhé konzultaci s videorozhodčím vyrazil sám k obrazovce zkontrolovat opakovaný záběr. Po dalších dvou minutách ukázal Holešovi červenou kartu. Pražané vydrželi v plném počtu o šest minut kratší dobu než v úvodním duelu, v němž byl Diouf vyloučen v 26. minutě.

"Zůstává v nás pachuť, podle mě se o červenou kartu vůbec nejednalo. Tomáš couval, hráč ležel pod ním, soupeř to dobře prodal. Vůbec nevím, proč rozhodčí šel k videu, když na hřišti ani nepískl," divil se záložník Lukáš Provod, který převzal po Holešovi kapitánskou pásku. "Vůbec to nechápu, ani nechtěl faulovat, jen si kryl míč a soupeř mu dal nohu pod nohu. Kouše se to hrozně těžko. Hlavně mi vadí, že to zkazilo zápas," přidal Trpišovský.

Červená karta spustila emoce na hřišti i na tribunách, odkud v následujících minutách přiletělo na hrací plochu několik předmětů a kelímků s pitím. Po řadě sporných soubojů na hraně faulu dostal za protesty žlutou kartu i Trpišovský.

Fotbalisté AC Milán se radují z gólu v Edenu
zdroj: REUTERS

Bouřlivou atmosféru favorit utišil sérií šancí po půlhodině. Staněk nejprve skvělými zákroky zneškodnil samostatné nájezdy Pulisiče a Leãa, v 33. minutě ale Pulisič oklamal v pokutovém území Zmrzlého a tentokrát před reprezentačním gólmanem nezaváhal. O tři minuty později navíc jeho nabídku před prázdnou bránu zužitkoval Loftus-Cheek a stejně jako americký křídelník navázal na trefu z úvodního klání.

V dlouhém osmiminutovém nastavení přidala třetí gól výstavním obstřelem z 20 metrů největší hvězda AC Leão. Slavia doma prohrála první poločas 0:3 naposledy před třemi lety ve čtvrtfinále EL s Arsenalem. "Poučili jsme se z prvního zápasu, ve kterém jsme také hráli dlouho v početní převaze. Tentokrát jsme ale více kontrolovali hru, dali jsme tři góly a pak to bylo poměrně jasné," uvedl Pioli.

Po změně stran loňští semifinalisté Ligy mistrů kontrolovali výsledek. Slavia se v oslabení do šancí nedostávala, naopak v 63. minutě jen těsně minul technickou střelou Giroud.

Domácí zahrozili až v 70. minutě, kdy Tomič po úniku po pravé straně poslal tvrdou střelu vysoko nad. Vytrvale povzbuzující fanoušci Slavie se ale gólové radosti přece jen dočkali. V 84. minutě Jurásek elegantně převzal Zafeirisovu přihrávku a obstřelem se trefil přesně ke vzdálenější tyči. Dvacetiletý mládežnický reprezentant napodobil svou branku z nedělního duelu proti Teplicím (4:0), v němž se prosadil dokonce dvakrát.

Slavia prohrála doma potřetí v sezoně a nenavázala na vítězství ze skupiny nad jiným italským klubem AS Řím (2:0). "Cítím velkou hrdost, uhráli jsme spoustu bodů a dali i hodně gólů. Navázali jsme na evropské mise z minulých let, ukázali jsme kvalitu a to, že v týmu dřímá potenciál. Byl to dobrý rok v Evropě, teď to musíme přenést i do ligy," dodal Trpišovský.

Slavia Praha – AC Milán 1:3 (0:3)

Branky: 84. Jurásek – 33. Pulisič, 36. Loftus-Cheek, 45.+6 Leao. Rozhodčí: Nyberg – Beigi, Söderqvist (všichni Švéd.) – Higler (video, Niz.). ŽK: Douděra, Tomič, Oscar, Trpišovský (trenér) – Tomori, Gabbia, Leao. ČK: 20. Holeš (Slavia). Diváci: 19 344. První zápas: 2:4, postoupil AC Milán.

Slavia Praha: Staněk – Vlček (46. Tomič), Ogbu, Zima, Zmrzlý – Holeš, Oscar – Douděra (82. Schranz), Provod (82. Jurásek), Wallem (70. Zafeiris) – Chytil (59. Jurečka). Trenér: Trpišovský.
AC Milán: Maignan (20. Sportiello) – Calabria (46. Kalulu), Tomori (46. Thiaw), Gabbia, Hernández – Adli, Musah – Pulisič (63. Chukwueze), Loftus-Cheek (76. Reijnders), Leao – Giroud. Trenér: Pioli.