Byl začátek léta. Kluci z Československého týmu pod vedení trenéra Rudolfa Vytlačila neskrývali nervozitu.

Hlavním důvodem bylo zranění pravého obránce Jana Láty. „Bylo to velké oslabení,” vzpomínal Václav Mašek. Hráče proto nahradil Jiří Tichý. Později se ukázalo, že to byla chyba.

„Šly přes něj všechny góly. Byl spíše stoper než blesk,” krčí rameny fotbalista. Svůj den neměl ani brankář Viliam Schrojfov. Mohli za to ale funkcionáři FIFA.

Když v šatně probíhala příprava na utkání, vstoupili do ní spolu se zástupem novinářů. Gólmanovi sdělili, že se stal nejlepším z šampionátu. Toto ocenění Schojfora rozhodilo natolik, že se přestal soustředit.

Legendární zápas

Během boje o zlato s Brazílií se diváci nenudili. Už v 15. minutě českoslovenští fotbalisté slavili první úspěch. Ne však na dlouho. O dvě minuty později na Masopustův gól odpověděl Amarildo. Použil svou specialitu - střelbu z úhlu.

Pak už to šlo s evropskými hráči z kopce. V polovině druhého poločasu se míče zmocnili Zito a Vavá. Skóre 3:1 pro Brazílii už nešlo zvrátit. Jihoamerická země se tak stala teprve druhou krajinou, která vyhrála Světový pohár dvakrát za sebou.

Bylo tedy co oslavovat. Novináři se seběhli na hřiště a hráči si užívali chvíle úspěchu. Mezi nimi byl také kapitán Maur Ramos, jenž hrdě svíral malý pohár. V této pozici byl zachycen neznámým fotografem.

Zdroj: Youtube

Snímek není na první pohled ničím výjimečný. Pokud se ale něj podíváte důkladněji a sledujete pohled brazilského fotbalisty, zaujme vás ruka držící podivnou věc.

Cestovatel v čase

Černý obdélník není podle milovníků sci-fi ničím jiným než vyklápěcím telefonem. Má být tedy důkazem, že legendární zápas navštívil cestovatel z budoucnosti.

Tento typ mobilů byl totiž uveden na trh až v roce 1996, kdy Motorola vydala model StarTA.

Skeptici si však klepou na čelo. Osoba na hřišti podle nich nedrží telefon, ale dvouokou zrcadlovku. Ta byla v 60. a 70. letech minulého století nejpoužívanějším nástrojem profesionálních fotografů a fotoreportérů.

Přístroj totiž uměl zachytit více detailů než obyčejný kinofilm. Jeho přítomnost na Mistrovství světa ve fotbale je tedy zcela přirozená.