Liga Portugal - souhrn 25. kola: Sporting zůstává na čele

08.03., 21:43, aktualizováno 11.03., 23:11
Komentáře a souhrny
Viktor Gyökeres (© Sporting CP)

Na prvním místě bude i nadále Sporting, jistotu mu dal triumf proti Arouce, kontakt s ním ale stále drží Benfica. Porto mělo na půdě Portimonense skvělý start, rychle se dostalo do vedení a nakonec si dokráčelo pro tři body, Draci díky tomu zůstávají ve hře o titul.

SL Benfica - Estoril Praia 3:1

10.03.2024 21:30

Góly: 15. Orkun Kökçü, 45+2. Marcos Leonardo, 49. Tiago Gouveia - 22. Rodrigo Gomes

Hráči Benficy se po třech zápasech bez výhry vzchopili a porazili před vlastními fanoušky houževnatě bojující Estoril 3:1. Domácí tým poslal do vedení po čtvrthodině hry Kokcü, vzápětí vyrovnal Rodrigo Gomes, ale ještě před odchodem do kabin domácím vrátil vedení Leonardo. Po změně stran pak tříbodový zisk potvrdil Gouveia.

Úvodní patnáctiminutovka naznačovala, že bude k vidění další trápení Benficy, která hledá v posledních týdnech herní pohodu. V jejím závěru ale narazil Neres Kokcüovi na hranici pokutového území a turecký záložník překrásnou střelou otevřel skóre utkání.

Krátce nato mohl přidat další gól Mário, ale zaskvěl se proti němu brankář Figueira, který mohl mít z vychytané šance o pár minut později ještě větší radost. Na opačné straně hřiště se totiž na pravém křídle krásně uvolnil Pina, jehož centr vyrazil brankář Trubin pouze před číhajícího Rodriga Gomese, který přesnou střelou srovnal stav utkání.

Vyrovnávací gól opět hodil na hráče Benficy deku a diváci mohli vidět k její nelibosti celkem vyrovnaný první poločas. Na jeho konci ale obrana Estorilu nezachytili Neresův centr do pokutového území, který Gouveia přiklepl k Leonardovi a mladá brazilská posila se z bezprostřední blízkosti nemýlila - 2:1.

Z kabin vyběhli hosté nabuzení a hráli velmi aktivně, ale vyrovnaná partie se na Estádio da Luz nevyplatila ani lepším týmům a Benfica velmi rychle trestala. Po rychlém zisku míče se k němu dostal Gouveia, který si jej zatáhl do pokutového území a přesnou střelou překonal Figueiru potřetí. V minulé sezóně hráč hostující právě v Estorilu si připsal při své třetí účasti v základní sestavě Benficy už druhý gól.

Hostující trenér Vasco Seabra osvěžil útočné řady o Alejandra Marquese a venezuelský útočník prudkou střelou krátce po svém příchodu na hřiště protáhl Trubina. Ukrajinský brankář musel zasahovat i pět minut před koncem základní hrací doby proti nebezpečnému pokusu Guitaneho a byl důležitou postavou svého týmu.

Velké drama pak nabídla 90. minuta zápasu. Nejprve trefil svou jedovatou střelou břevno Neves, čímž nechtěně odstartoval protiútok Estorilu. Ten ale Francisco Andrade zakončil nepřesně. Benfica tak zlomila výsledkový propad a porazila doma Estoril 3:1.

Více informací k zápasu

FC Arouca - Sporting CP 0:3

10.03.2024 19:00

Góly: 19. Viktor Gyökeres, 90+1. Geny, 90+6. Morten Hjulmand

Fotbalisté Sportingu se nezalekli španělského útočného trojlístku z Aroucy a odvážejí si z horského města tři body. Favority z Lisabonu poslal v prvním poločase do vedení kanonýr Gyökeres, vítězné pojistky pak přidali v nastaveném čase Geny Catamo a Hjulmand.

Na terénu, který zcela odpovídal geografickým podmínkám Aroucy, se Sporting dlouho kombinačně trápil, až nakonec po necelých dvaceti minutách hry udeřil. Obrana domácích nezachytila Reisův náběh na levém křídle a ten okamžitě naservíroval přízemní centr k nohám Gyökerese, který se v šanci nemýlil a poslal Sporting do vedení.

Po půl hodině hry už to mohlo být o dva góly, ale Gyökeres tentokrát po Gonçalvesově průnikové přihrávce nevyzrál na vyběhnutého brankáře De Arruabarrenu. Na opačné straně se zase zaskvěl jeho uruguayský krajan Israel, který vyrazil nebezpečnou Syllovu střelu.

Ani po změně stran nemohla přijít domácí obrana na to, jak zastavit Gyökeresovy náběhy. Naštěstí pro ní stál mezi třemi tyčemi De Arruabarrena, který v 50. minutě vychytal další velkou šanci švédského forvarda.

S finálními údery tak Sporting počkal až do samotného závěrů. V první minutě nastaveného času, kdy Arouca věnovala už hodně energie snahám o vyrovnaní, vletěl do otevřené obrany Geny Catamo. Ten se kličkou z pravé strany na střed hřiště zbavil dvou obránců a nádherným angličanem zvýšil vedení Sportingu.

Ve vůbec poslední minutě nastaveného času využil ležérní rozehrávky Simaa středopolař Sportingu Hjulmand, který nakonec útočnou akci po přihrávce Gyökerese sám přesně zakončil. Sporting si odvezl z Aroucy výhru 3:0 a jistotu přetrvání na prvním místě tabulky do dalšího týdne.

Rio Ave FC - SC Braga 0:0

09.03.2024 19:00

Góly: -

Braga nepotvrdila výsledky z posledních kol a na půdě Rio Ave zaznamenala nečekanou ztrátu. Svěřenci Artura Jorgeho hráli s o udržení bojujícím týmem vyrovnanou partii a utkání skončilo spravedlivě bez branek.

Velký podíl na tomto výsledku má zkušený bývalý reprezentant Adrien Silva, který v dresu domácího týmu převzal veškerou iniciativu ve středu hřiště. První velkou šanci si ovšem vypracovali hosté z Bragy. Abel Ruiz měl ve 26. minutě po Banzově prostrčení stoprocentní šanci, ale trefil pouze tyč. Za domácí v první půli nejnebezpečněji ohrozil bránu Aziz, ale gólman Matheus střelu pokryl.

Ve druhém poločase bylo Rio Ave nebezpečnější. Deset minut po přestávce pálil z dálky z voleje střídající William a střela měla přesnost i razanci, ale v bráně byl pohotový Matheus, který míč vyrazil na roh. V 63. minutě pak byl k vidění asi nejkrásnější moment zápasu, kdy Fernandes poslal krátký centr do pokutového území na Banzu. Konžský útočník však situaci využil skvěle a zakončením nůžkami překonal brankáře Siqueiru. Potenciální gól roku byl ale nakonec odvolán kvůli Banzovu předcházejícímu ofsajdovému postavení.

Fernandes ovšem nadále zásoboval pokutové území nebezpečnými centry. Po jednom takovém zvládla obrana odvrátit míč pouze k volnému Djalóvi, který okamžitě zakončoval, ale skvěle proti němu zasáhl Siqueira. V nastaveném čase zápasu zase špatně odvrátila centr obrana hostů, ale také přesně zakončující Teixeira si vylámal zuby na brankáři. Zápas tak hlavně díky perfektním brankářům a neustálému boji ve středu zálohy skončil bez branek. Bod však s mnohem větším vděkem brali hráči Rio Ave.

Portimonense SC - FC Porto 0:3

08.03.2024 19:45

Góly: 7. Nico, 59. Wenderson Galeno, 79. Pepê Aquino

Hráči FC Porto nabírají před závěrečnou fází sezóny dobrou formu a zlepšující se výkony potvrdili také na půdě Portimonense. Proti o udržení bojujícímu soupeři šli brzy do vedení díky gólu Nica Gonzáleze a další dva pak přidala po změně stran brazilská dvojice Galeno a Pepê Aquino.

Hlavním důvodu pozitivnějších výkonů Porta je výrazně vyšší aktivita v napadání, než tomu bylo v první polovině sezóny. Právě aktivní presink zajistil také první branku favoritovi utkání. Domácí v 7. minutě pod tlakem přišli při rozehrávce o míč, který se v pokutovém území dostal ke Galenovi. Následně nabil Nicovi Gonzálezovi a ten se v dobré pozici nemýlil.

Aktivní napadání přineslo o dvě minuty později další velkou šanci hostů. Pepê Aquino ale tváří v tvář s brankářem Nakamurou zvolil zakončení lobem a míč skončil na břevnu. Po necelé půlhodině hry mohl González přidat druhý přesný zásah, avšak v tomto případě japonský brankář zasáhl úspěšně.

Také druhý gól hostů vznikl díky aktivnímu napadání a nejisté rozehrávce Portimonense. Zejména díky rychlému zisku míče se dostal po Wendellově přihrávce do dobrého postavení na hranici pokutového území Galeno, který potvrdil dobrou střeleckou formu a změnil skóre na 0:2.

Domácí nebyli úplně zatažení vzadu, ovšem jen složitě si vytvářeli gólové pozice, zatímco herní projev Porta působil suverénně. V 67. minutě měl obrovskou šanci Galeno, jenže zakončení se mu po samostatném úniku vůbec nepovedlo.

Třetího gólu se ale nakonec Porto dočkalo. V 79. minutě se uvolnil na pravém křídle střídající Jorge Sánchez, který poslal do pokutového území zpětnou přihrávku na Pepêho Aquina a brazilský ofenzivní záložník zachoval v dobré pozici klid - 0:3.

Porto po úspěchu v minulém kole proti Benfice zapsalo další suverénní výhru a navzdory předpokladům v minulých týdnech zůstává černým koněm ve hře o mistrovský titul.