Litvínov i podruhé doma zdolal Plzeň, dvěma góly k tomu pomohl Brit Kirk

foto Předkolo play off hokejové extraligy - 2. zápas: HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň, 7. března 2024, Litvínov, Mostecko. Zleva Tomáš Mertl z Plzně a Liam Kirk z Litvínova. PC

Litvínov (Mostecko) - Hokejisté Litvínova i ve druhém utkání série předkola play off extraligy porazili Plzeň a po dnešním domácím vítězství 4:1 se ujali vedení 2:0 na zápasy. Dvěma góly zazářil britský útočník Liam Kirk, v této sezoně se mu to povedlo už počtvrté. Třetí utkání se odehraje v sobotu na ledě Západočechů a Verva v něm může rozhodnout o postupu.

Na rozdíl od prvního zápasu začal ten druhý o poznání klidněji i opatrněji. Nebezpečnější byli domácí. A když hráče a publikum rozproudily dvě bitky, poprvé se změnilo skóre. Gólman Hlavaj vyrazil střelu litvínovského Hlavy od mantinelu na druhou stranu, kde číhal David Kaše a z téměř nulového úhlu poslal puk do odkryté branky. Plzeň mohla srovnat, neujala se Mertlova teč ani Soukupovo zakončení při přečíslení.

Záhy po startu druhé třetiny Severočeši svůj náskok navýšili. Díky Baránkovi přenesli hru mezi kruhy a Kirk kotouč zvedl nad lapačku Hlavaje, který se přesouval. Litvínov ještě neměl dost, chvíli před polovinou zápasu zvýšil na 3:0 díky využité přesilovce. Střelu Davida Kašeho zastavil bránící Laakso, jenže tím jen přichystal palebnou pozici Hlavovi. Útočník nekompromisně zavěsil pod horní tyčku. Opařená Škoda dlouho chytala druhý dech, až ke konci druhé části se jí to povedlo, když se prosadil Soukup švihem z prostoru mezi kruhy.

V poslední dvacetiminutovce se Plzeň do soupeře zprvu zakousla a vytvořila si několik slibných možností, jenže musela být neustále ve střehu. Domácí hrozili z rychlých protiútoků. A pak i oni hosty zmáčkli. Řetězec šancí vyústil ve druhou trefu Kirka, který obral soupeře o puk a poslal ho mezi brankářovými betony do sítě. Plzni šance definitivně vyhasla, když Lev narazil na mantinel Jakse a dostal trest na pět minut plus do konce zápasu. Po konci zápasu se strhla hromadná bitka, ale rozhodčí ji včas uhasili.

Hlasy trenérů po utkání:

Karel Mlejnek (Litvínov): "Jediný rozdíl oproti včerejšku byl, že jsme si vedení vzali na svou stranu. Mrzí nás branka na 3:1, hodně jsme si tím zkomplikovali utkání. Soupeř měl v první polovině třetí třetiny dvě tři velké gólové příležitosti, sahal po snížení. I s přispěním vynikajícího brankáře Tomka jsme to ustáli a utkání dohráli do vítězné ho konce. Třetí bod v sérii ještě nemáme, čeká nás urputná bitva. Víme to."

Petr Kořínek (Plzeň): "Urputný boj, vyrovnaný. Litvínov se dostal do vedení, ve druhé třetině rozhodly druhá a třetí branka. Po snížení jsme ještě měli náznaky, ale Litvínov využil šance, my se v zakončení trápíme. Jedna vstřelená branka je hrozně málo. Určitě neskládáme zbraně, dokud nebude mít soupeř třetí bod. Budeme doma bojovat a vynasnažíme se sérii zdramatizovat."

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. D. Kaše (Hlava, Šalda), 24. Kirk (M. Sukeľ, Baránek), 30. Hlava (D. Kaše, Jaks), 52. Kirk - 38. M. Soukup (Jansa, P. Straka). Rozhodčí: Úlehla, Šindel - Lhotský, Klouček. Vyloučení: 6:7, navíc Lev (Plzeň) 5 min. a do konce zápasu. Využití: 1:0. Diváci: 4717. Stav série: 2:0.

Sestavy:

Litvínov: M. Tomek - Zile, Baránek, Jaks, Šalda, D. Zeman, Czuczman, Demel - Koblasa, M. Sukeľ, Kirk - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, A. Kudrna, Jurčík - Havelka, Gut, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Plzeň: Hlavaj - Zámorský, Laakso, Bučko, Piskáček, Dujsík, Kvasnička, Malák - Rekonen, M. Soukup, Pour - Schleiss, Mertl, Holešinský - M. Indrák, Lev, Söderlund - Matýs, Jansa, P. Straka. Trenér: Kořínek.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.04.2024 ČTK