st., 6. březen 2024 16:34

Český pohár berou poprvé v historii volejbalisté z Beskyd

Vítězové Českého poháru 2023/2024 mužů jsou volejbalisté z Black Volley Beskydy Vítězové Českého poháru 2023/2024 mužů jsou volejbalisté z Black Volley Beskydy Zdroj: Pavel Netolička
Tábor - Ze semifinálových zápasů ve volejbale vzešly vítězně AERO Odolena Voda a Black Volley Beskydy. O zlatou medaili a druhou nejcennější českou trofej se týmy utkaly v Táboře o dvacet čtyři hodin později v pondělí 26. února. Ačkoli zní koncový výsledek 3:1 poměrně jasně, během hry tomu tak zcela nebylo.

Složení účastníků Final Four letošního ročníku CHANCE Českého poháru mužů překvapilo nejednoho fanouška volejbalu. O největší senzaci se postarali prvoligoví volejbalisté ze Slavie Hradec Králové, kteří si cestu do semifinále probojovali přes favority extraligové soutěže ČEZ Karlovarsko. V semifinále jim však už tolik štěstí nepřálo, jejich cestu za úspěchem ukončila Odolena Voda v nedělním utkání výsledkem 3:0. To Beskydy nastoupily v semifinále proti Lvům Praha, papírově nejsilnějšímu týmu a jasnému favoritovi turnaje. Na rozdíl od minulého roku, kdy Beskydy v semifinále nestačily na později vítěznou Duklu Liberec, pražské Lvy vyprovodily 3:1 a zamířily do finále.

Ve finálovém utkání byla favoritem jasně Odolena Voda. Ta mířila za svým čtvrtým titulem v soutěži, zatímco Beskydy tak vysoko zatím nedosáhly. První set byl od samého počátku vyrovnaný. Ani jednomu týmu se nepovedlo trhnout se na rozdíl více než tří bodů. Oba celky si však dokázaly připsat několik sérií na podání a zejména Odolena Voda bodovala v obraně na síti. Beskydy táhl v útoku Marek Mečiar, který v prvním setu zaznamenal sedm bodů. Na druhé straně sítě bodoval stejně Martin Chevalier. Od půlky setu táhla za kratší konec provazu Odolena Voda a beskydští si nakonec došli pro vítězství 25:20.

V druhém dějství se role kompletně obrátily. Odolena Voda od začátku vedla a pomohla si také několika esy a bodovými bloky, zatímco úspěšnost útoku Beskyd klesla o dvacet jedna procent. Nejúdernější Mečiar si za celý set připsal pouhý jeden bod. K tomu se přidalo několik beskydských nevynucených chyb na síti a Středočeši si tak pro sebe uzmuli druhý set poměrně jednoznačně 25:19.

Do třetího setu nastoupily lépe Beskydy, a ačkoli Allan Concalves Guimaraes podpořil svůj tým třemi přímými body z podání, Odolka se nedala a jejich náskok pokaždé rychle dotáhla. Za stavu 17:17 přišel místo Jana Svobody, kterému se celý den nedařilo v útoku, Marek Šulc. Toto střídání středočeskému trenérovi nevyšlo. Beskydy se rychle ujaly vedení a za stavu 22:24 se Svoboda vracel zpět. Při třetím setbolu vystřídal trenér Beskyd Martin Kryś Denyse Danylova za Marka Perryho, který svým esem získal třetí sadu pro Beskydy v poměru 26:24.

Ve čtvrtém setu se opakoval scénář z předchozích dějství, kdy ani jeden celek nebyl zpočátku schopný tomu druhému ve skore nějak výrazně utéct. Co si Odolena Voda uhrála na servisu, dotáhly Beskydy vynikajícím výkonem na bloku. Těch v utkání zaznamenaly celkem dvanáct. Od poloviny setu se ručička vah začala naklánět ve prospěch Beskyd. Středočechům se nedařilo na příjmu a začali kazit i na servisu a za stavu 16:21 obdržel Chevalier žlutou kartu. Ačkoli se Provazník ještě snažil zdržet postup soupeřů challengemi, oddechovými časy a střídáním, Beskydy si pro vítězství setu 25:21 a celkový triumf 3:1 došly bez větších komplikací.

Radost v týmu byla očividná. „Vyhráli jsme Český pohár, je to úplně neskutečný pocit. Nečekal jsem to upřímně. Je to krásná pohádka… Ještě přes Lvy Praha, nejlepší tým v české extralize. Je to prostě neskutečný pocit. Myslím si, že je to splněný sen spousty z nás a jsem za to strašně vděčný. Určitě na tenhle moment nikdy nezapomenu. Zápas byl úžasný, děkuji moc fanouškům, i z Odoleny Vody, atmosféra byla super,“ řekl pro Českou televizi po zápase kapitán beskydských Jiří Benda. Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl stejně jako v semifinále Mečiar a trofej za MVP si odnesl blokař Guimaraes.

Není však ještě všem bojům konec. Oba týmy se probojovaly do předkola ČEZ extraligy, a je tak možné, že na sebe v průběhu vyřazovací části soutěže znovu narazí.