Preview VC Saúdské Arábie: Další sobotní show

Druhý podnik sezóny bude hostit saúdskoarabská Džidda. Favoritem zůstává Red Bull v čele s Verstappenem, avšak za ním se očekává boj mezi McLarenem, Ferrari a Mercedesem. Závod se bude konat kvůli ramadánu opět už v sobotu!

Džidda je nejbohatším městem Blízkého východu a zároveň druhým největším městem po hlavním městě Rijádu, na jehož předměstí se konají závody elektrického šampionátu monopostů, formule E. Pro letošní rok vedení královny motorsportu naplánovalo závod na zbrusu novém okruhu Džiddah, který navrhl architekt okruhů F1 Hermann Tilke společně se synem Carstenem.

Co na jezdce čeká?

Závod je vypsán na 50 kol, přičemž délka okruhu je 6.174 km. Na závodníky čeká 27 zatáček pod umělým osvětlením. DRS budou moci aktivovat hned třikrát, a to za 17., před 22. zatáčkou a na cílové rovnice. Jezdci budou dosahovat průměrné rychlosti 250 km/h. Přesto, že má trať 27 zatáček, tak je nejrychlejší městskou tratí v kalendáři, neboť většinu z nich lze projet s plynem na podlaze.

DRS budou moci jezdci využít třikrát, a to na cílové rovince, mezi 19-21 zatáčkou a v sekci zatáček 25-27.

Pirelli pro Džiddu vybralo prostřední kombinaci směsí gum, a to C2-C4, přičemž se předpokládá, že týmy zvolí jednozastávkovou strategii, při které využijí středně tvrdou a tvrdou směs. Všechny tři předchozí velké ceny byly vyhrány se strategií jedné zastávky. Hamilton, Verstappen a Pérez startovali na žlutě označené sadě a přezouvali bílou sadu.

02-SA24-Preview-EN

Bude Pérez opět nejlepší?

O Sergiu Pérezovi je známo, že mu městské tratě sedí, což potvrzují výsledky na okruhu v Džiddě. Ačkoliv premiérový závod v roce 2021 mu příliš nevyšel, tak v následujících dvou letech kraloval. Získal dvě pole positions, kterou vloni proměnil ve vítězství. Rovněž zde vedl nejvíce kol ze všech, a to 61. Druhý Verstappen byl ve vedení 37 okruhů. V čele závodů pak byly také Charles Leclerc (30),  Lewis Hamilton (18), Fernando Alonso (3) a Esteban Ocon (1).

Alonso dosáhl minulý rok na tamní trati na jeden milník – získal totiž své 100. podium ve formuli 1. Hamilton díky sedmému místu bodoval v 18. sezóně v řadě, čímž překonal rekord svého bývalého týmového kolegy Jensona Buttona.