Sport

Překvapení jara Teplice. Návod na úspěch našly v Premier League

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

ilustrační foto

Podzimní střetnutí Teplic a Liberce skončilo 3:3. Stejným výsledkem skončil i poslední ligový zápas libereckých s Jabloncem. Na Stínadlech však branky střílely pouze Teplice.

Přitom hráči Liberce nevstoupili do zápasu vůbec špatně. Prvních patnáct minut patřilo hostům, kteří zaznamenali i několik zajímavých příležitostí. Výrazněji působil na levé straně hřiště Ghali, který byl nejnebezpečnějším hráčem Liberce už ve vzájemném střetnutí na podzim.

První velká příležitost pro Čerepkaie

Ve dvacáté minutě přišla slibná standardní situace pro Teplice. Té se chopil Roman Čerepkai. Pro řadu fanoušků to mohl být poměrně překvapivý exekutor standardní situace. Jedná se totiž o hráče, který nastoupil ke svému vůbec prvnímu ligovému utkání jako člen základní sestavy na domácím hřišti. Prostor branky trefil, ale brankář Olivier Vliegen se nachytat nenechal. Jak ale sám Čerepkai přiznal, právě díky této situaci z něho opadla nervozita a dostal se tím do zápasu. Trenér Zdenko Frťala po zápase také prohlásil, že za svou trenérskou kariéru ještě netrénoval hráče, který by takto dobře uměl zahrávat standardní situace. Máme se tak prý na co těšit.

Ačkoliv je tento reprezentant Slovenska do 21 let v Teplicích už přes rok a půl, dá se stále říct, že je pro diváky v Teplicích velkou neznámou. Do Teplic přestoupil ještě za éry trenéra Jarošíka. Ani pod ním, ani po nástupu trenéra Frťaly, se ovšem do kádru A mužstva neprosadil. Dvakrát tak putoval na hostování do Zlatých Moravců. Zimní přípravu opět absolvoval z A mužstvem Teplic. Ani on, ani trenér Frťala úplně neprozradili, co si na začátku přípravy řekli. Situace ovšem vypadala na první pohled beznadějně. Z útočníků byli k dispozici Fila, Yasser, uzdravený Gning, Hronek i mladý Vachoušek, který i kvůli mnoha zraněním na podzim dostával hodně prostoru.

Trenérský štáb Teplic však před začátkem jarní části soutěže přiznal, že je výkony Čerepkaie v přípravě natolik mile překvapily, že se rozhodli ho v kádru ponechat. Toto rozhodnutí tak svým způsobem zapříčinilo odchod Tadeáše Vachouška na hostování do Vlašimi.

Standardní situace podle klubu z Anglie

Zmíněná standardní situace jako kdyby odstartovala změnu vývoje zápasu. Následovala další standardka, ve které tým Teplic předvedl stejný signál, který už dvakrát použil v zápase s Karvinou. Domácí trenér Frťala po zápase prozradil, že jeho svěřenci nedávají ze standardních situací tolik branek, jako by se dalo i díky výškovým dispozicím většiny hráčů očekávat. Proto během zimní přípravy hledali zahraniční klub, u kterého by se mohli inspirovat. Kdo by čekal nějaký top věhlasný světový velkoklub, ten by se pletl. Inspirací je totiž teplickému týmu anglická Aston Villa. Tu přes zimu bedlivě sledovali.

Krátce po této standardce se ocitl v jasné gólové šanci Labík, který ovšem netrefil branku. O pár minut později hlavičkující Mohamed Yasser už branku trefil, ovšem zamířil pouze do prostoru brankáře. Následně mohlo platit tradiční „nedáš, dostaneš“, kdy se v dobré šanci ocitl hlavičkující Olaf Kok z Liberce. Pak už ale úřadoval Yasser, který si to podél brankové čáry a Michala Fukaly zamířil přímo k brance. Následně skoro z nulového úhlu k překvapení všech nepřihrával do vápna, ale otřel míč o brankáře přímo za jeho záda. Když pár minut na to zvýšil po pěkném centru Daniela Trubače jeho jmenovec Fila, vypadalo to, že je o osudu utkání rozhodnuto.

Druhý poločas ani střídání lepší hru Liberce nepřinesla

Do druhého poločasu vstoupil trenér Luboš Kozel dvěma střídáními. Na hřiště se tak dostal i techničtější Denis Višinský. Ten jako střídající hráč velmi rozhýbal hru Liberce už ve vzájemném podzimním zápase. Prostřídáním také došlo k situaci, kdy se šikovný Ghali přesunul z levého wingbacka na pravého.

Na této pozici už po zbytek zápasu narážel na mladého Alberta Labíka. Ten mu však nedaroval ani centimetr prostoru a ze hřiště ho v porovnání s prvním poločasem úplně vymazal. Byl to naopak Labík, který se v 60. minutě ocitl v další gólové situaci. Bylo vidět, že se velmi soustředil, aby tentokráte míč dobře trefil a zamířil do brankového prostoru. Jeho prudká střela však přesto atakovala diváky sedící ve 25. řadě stadionu.

Ačkoliv opticky Liberec více kontroloval balón, do větších příležitostí se svěřenci trenéra Kozla nedostávali. Závěrečný drtivý tlak nepřicházel. Už zhruba 15 minut před koncem bylo zřejmé, že všechny body zůstanou v Teplicích. Zápas myslím ukázal, že 120 odehraných minut uprostřed týdne ve Zlíně a absence hráčů jako Frýdek, Doumbia či Žambůrek, byla znát.

Teplice stojí před branou skupiny o titul

V Teplicích všichni dobře vědí, kde se v tabulce nachází a že skupina o titul je momentálně vzdálena na jeden bod. Trenér Frťala o tomto ovšem nechce vůbec slyšet. Už vůbec nepřijímá fakt, že by do řady zápasů měl se svými svěřenci vstupovat jako favorit. Upřímně se není čemu divit. Vzestup Teplic je založený na jednoduchých principech. Těmi je přístup, zodpovědnost, bojovnost, soudržnost. Trenér Frťala dokonce na poslední tiskové konferenci zmínil pojem bratrství. Jakmile by hráči Teplic začali mít pocit, že některé soupeře ze spodu tabulky smetou i s výkonem na půl plynu, okamžitě by se jim to vymstilo. Tomuto se logicky snaží zabránit.

Sám upřímně nesnáším větu, že tým hraje „zápas od zápasu“. Z té věty se totiž nikdy nic nedozvíte. Jestli ovšem něco definuje stav v teplickém týmu, je to právě toto. A s trochou nadsázky bych řekl, že dokud nepřijde konec základní části, domácí kouč se na tabulku ani nepodívá. Zkrátka půjde zápas od zápasu a ono to už nějak dopadne…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.