Triatlon ČR 2024

Ganna na domácí půdě neslaví, na Tirrenu jej porazil Ayuso. Černý na pátém místě

Úvodní individuální časovku letošního Tirrena-Adriatica vyhrál v Lido di Camaiore španělský cyklista Juan Ayuso. Třetí muž v předloňské Vueltě zvládl desetikilometrovou trať o vteřinu rychleji než domácí favorit Filippo Ganna. Pátou příčkou se blýskl Josef Černý, který na vítěze ztratil čtrnáct sekund.

Pro jednadvacetiletého Ayusa jde o druhé vítězství v sezoně, zvítězil už na francouzské klasice Faun Ardeche. Tehdy to ale bylo ve sprintu z malé skupiny, nyní mladý Španěl porazil velké hvězdy v časovce. Nad Gannou vede v polovině trati o dvě vteřiny, v cíli byl rozdíl mezi oběma vteřinový.

"Každý věděl, že Ganna bude ten hlavní soupeř. Na mezičase to bylo hodně těsné, začal jsem tomu věřit až v cíli. Určitě mi to dá spoustu sebedůvěry," říkal v cíli člen týmu UAE Team Emirates, který o víkendu slavil vítězství na Strade Bianche díky Tadeji Pogačarovi. "Vingegaard bude velkým soupeřem, ale tohle je pro mě ideální start," dodal Ayuso, který trať zvládl průměrem 52,5 km v hodině.

Devátou příčkou vstoupil do závodu hlavní favorit Jonas Vingegaard, pro něhož jde o první WorldTour závod sezony. Na vítězného Ayusa dánský cyklista, který zatím jel pouze čtyřetapové O Gran Camiňo, kde vyhrál hned tři etapy, ztratil dvaadvacet vteřin. Toto manko bude muset stahovat v následujících etapách, především v šesté s horským finišem na Monte Petrano.

Vingegaardovi ani jeho kolegům k lepšímu výsledku nepomohly ani nové aerodynamické přilby, které sklidily velký posměch na sociálních sítích. Například Thomas De Gendt napsal na Twitteru (X): "Neříkám, že jsou nové přilby ošklivé. Říkám jen, že teď je ten správný moment na to přestat s cyklistikou." Jiní je přirovnali k přilbám, které v 70. letech používali němečtí sáňkaři.

Josef Černý se pátým místem postaral o druhý nejlepší výsledek českých cyklistů v letošní WorldTour. Lépe si vedl pouze Jan Hirt, který na závodě Kolem Ománu skončil druhý ve vrchařské etapě. Tirreno-Adriatico pokračuje v úterý 198 kilometrů dlouhou sprinterskou etapou, v níž by mohla zazářit například v časovce čtvrtá domácí hvězda Jonathan Milan.

Cyklistický závod Tirreno-Adriatico (WorldTour) - 1. etapa (časovka na 10 km):

1. Ayuso (Šp./UAE Team Emirates) 11:24, 2. Ganna (It./Ineos Grenadiers) -1, 3. Milan (It./Lidl-Trek) -12, 4. Vernon (Brit./Israel-Premier Tech) -13, 5. Černý (ČR/Soudal-Quick-Step) -14, 6. Waerenskjold (Nor./Uno-X Mobility) -15, ...80. Kelemen (ČR/Tudor) -50.