Archiv D: Blahopřání

Klaebo překazil v Lahti finskou radost. Ženský závod patřil Pärmäkoskiové

Ve finském Lahti vyvrcholil závodem na 20 km klasicky mužů SP v běžeckém lyžování. V závodě mužů triumfoval Nor Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepším z Čechů byl v cíli na pětatřicátém místě Adam Fellner. V ženském závodu se nejvíce dařilo domácím závodnicím. Vítězkou se stala Krista Pärmäkoskiová, finskou nadvládu dokázala rozdělit jen Němka Viktoria Carlová. Barbora Havlíčková skončila šestatřicátá.

Klasické závody na 20 km v Lahti si podmanili Klaebo a Pärmäkoskiová

Pětinásobný olympijský šampion Klaebo si doběhl pro jubilejní desáté vítězství v sezoně s náskokem 24 sekund před domácím favoritem Iivem Niskanenem a navázal na triumf z pátečního sprintu dvojic. Finský klasik se dokázal vklínit mezi pětici Norů: třetí byl Martin Löwström Nyenget, šestý lídr seriálu Harald Östberg Amundsen.

Fellner na 35. místě ztratil na vítěze 3:44 minuty. Debutanti ve Světovém poháru Jiří Tuž a Tomáš Dufek obsadili 46. a 54. pozici. Česká jednička Michal Novák, jenž se chtěl vrátit po pěti týdnech po zdravotních problémech, stejně jako v pátek nestartoval.

Finská radost

Třiadvacetiletá Havlíčková dnes absolvovala první individuální závod v SP od ledna 2020 v Novém Městě na Moravě. Někdejší velký talent českého běžeckého lyžování se po letech zdravotních problémů a slabší výkonnosti vrátil do elitního seriálu v pátečním sprintu dvojic. S Barborou Antošovou těsně nepostoupily do finále.

V dnešním závodu byla Havlíčková jedinou Češkou a nechala za sebou devět soupeřek. Na vítězku ztratila 5:48,2 minuty.

Třiatřicetiletá Pärmäkoskiová porazila v těsném souboji o 1,9 sekundy Němku Victorii Carlovou a po šestileté pauze oslavila šesté vítězství ve Světovém poháru. Stupně zkompletovala další domácí reprezentantka Kerttu Niskanenová. Závod nevyšel vedoucí ženě SP Jessii Digginsové z USA, jež obsadila s tříminutovou ztrátou 21. pozici.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti - 20 km klasicky:

Ženy: 1. Pärmäkoskiová (Fin.) 52:08,0, 2. Carlová (Něm.) -1,9, 3. Niskanenová (Fin.) -9,9, 4. Sundlingová (Švéd.) -20,3, 5. Matintalová (Fin.) -30,0, 6. Karlssonová (Švéd.) -54,3, ...36. Havlíčková (ČR) -5:48,2.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 34 závodů): 1. Digginsová (USA) 2330, 2. Svahnová (Švéd.) 2093, 3. Karlssonová 1906, 4. Carlová 1752, 5. Brennanová (USA) 1668, 6. Niskanenová 1626,...15. Janatová 876, 50. Beranová 232, 75. Antošová (všechny ČR) 97, 128. Havlíčková 15.

Muži: 1. Klaebo (Nor.) 48:00,1, 2. Niskanen (Fin.) -24,0, 3. Nyenget -58,2, 4. Golberg -1:09,0, 5. Valnes -1:25,9, 6. Amundsen (všichni Nor.) -1:36,5, ...35. Fellner -3:44,0, 46. Tuž -5:02,5, 54. Dufek (všichni ČR) -6:11,2.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 34 závodů): 1. Amundsen 2148, 2. Klaebo 1843, 3. Valnes 1743, 4. Golberg 1649, 5. Moch (Něm.) 1128, 6. Nyenget 1079, ...37. Novák 445, 78. Fellner 137, 93. Černý 87, 123. Šeller (všichni ČR) 42, 172. Tuž 5.