FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA 2023/24

Hráčky USK čeká v Eurolize třetí zápas. Ze Schia vezou porážku

Basketbalistky ZVVZ USK Praha prohrály druhé čtvrtfinále Evropské ligy na hřišti Schia 61:73 a nevyužily první možnost postoupit potřetí za sebou a posedmé v historii do Final Four. Italský celek srovnal stav na zápasy na 1:1. Rozhodující duel v sérii hrané na dvě vítězná utkání se uskuteční příští středu v Praze.

Sestřih utkání Schio – USK Praha

České mistryně nenavázaly v Itálii na týden staré domácí vítězství 78:60. V utkání jim nestačilo ani 19 bodů nejlepší střelkyně Valériane Ayayiové. Schiu pomohla 17 body Portoričanka Arella Guirantesová, dvojciferný počet bodů nastřílely také další tři její spoluhráčky. Italský celek těžil rovněž z 11 úspěšných trojek, Pražanky trefily jen pět ze 17 pokusů.

"Tak jako nás celou sezonu zdobilo, že jsme měly na výsledkové tabuli tři, čtyři, pět, šest střelkyň, tak to zůstalo na dvou, a to je vždy těžké. Velmi nám chyběla zraněná Teja Oblaková, která hrála v poslední době velmi dobře. Měla top formu. V útoku to bylo velmi upracované a v obraně jsme si nechaly dát jedenáct trojek, což je moc," řekla Hejková, která dodala, že slovinskou rozehrávačku Oblakovou čeká operace kolena a sezona pro ni skončila.

"Zápas jsme začaly dobře, stejně jako vstup do druhé půle. Byly to ale jen krátké úseky, kdy jsme hrály dobře v obraně. Se šedesáti nastřílenými body a úspěšností střelby 38 procent se ve Schiu vyhrát nedá. Bohužel," doplnila Hejková.

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové neuspěly ve čtvrtfinále Euroligy na hřišti Schia podruhé za sebou. Před dvěma lety prohrály na palubovce italského týmu 56:69 a o postupu do Final Four rozhodly až ve třetím zápase před vlastními fanoušky. O totéž se pokusí i letos. "Existuje nějaká statistika, že 80 procent rozhodujících zápasů vyhrávají domácí. Tak doufám, že tu statistiku nenarušíme," uvedla Hejková.

Přestože se Pražanky musely obejít bez Oblakové, do sestavy se vrátila německá pivotka Nyara Saballyová. Schiu znovu chyběla česká reprezentantka Julia Reisingerová.

Lepší vstup do utkání měly české šampionky. Díky devíti bodům Ayayiové se ujaly vedení 13:9. Schio sice díky šňůře sedmi bodů v řadě vývoj otočilo, závěr ale patřil hráčkám USK, které po identické sérii vyhrály první čtvrtinu 20:16.

Schio ve druhé části zareagovalo zlepšenou obranou a vrátilo se do hry. Po trojce Elisy Pennaové se domácí ujaly vedení 27:22 a Hejková si vzala oddechový čas. Pražanky se dvakrát dotáhly na rozdíl jednoho bodu, v dresu Schia se ale rozstřílela Giorgia Sottanaová, po jejíchž osmi bodech získaly domácí hráčky do poločasu vedení 39:32.

Basketbalistky USK se po přestávce vrhly za vyrovnáním a díky trojkám Magbegorové či Ayayiové srovnaly na 47:47. Během necelých dalších čtyř minut se ale neprosadily a Schio zásluhou Jasmine Keysové, Guirantesové či Sottanaové uteklo opět do vedení. Manko Pražanek narostlo až na patnáct bodů (49:64), v závěru třetí části snížila až Saballyová

Pražanky ještě zkusily závěr zdramatizovat. V úvodu čtvrté čtvrtiny se dotáhly na rozdíl osmi bodů, Schio ale znovu zpevnilo obranu a odskočilo. Italský celek povolil v závěrečné části hráčkám USK jen deset bodů a zvítězil o dvanáct.

Čtvrtfinále play-off Evropské ligy basketbalistek – druhý zápas:

Schio – USK Praha 73:61 (16:20, 39:32, 64:51)

Nejvíce bodů: Guirantesová 17, Keysová 14, Sottanaová 13 – Ayayiová 19, Magbegorová 14, Hofová 9. Fauly: 12:14. Trestné hody: 7/4 – 8/6. Trojky: 11:5. Doskoky: 39:41. Stav série: 1:1.

Villeneuve – Miškovec 63:59, stav série 1:1; Zaragoza – Mersin 57:56 (za domácí Holešínská 6 bodů, 3 asistence a 1 doskok), stav série 1:1; Salamanca – Fenerbace 67:73, konečný stav série 0:2.